Спалахнуло чи ні?

11 месяцев назад 0

Фото Ирины Паршиной

Поки футбольні вболівальники та навіть ті, хто далекий від футболу, ще сперечалися стосовно хорватських футболістів (чи то «перемога» — бо «Слава Україні» почув увесь світ, чи «зрада» — бо один таки вибачився), херсонський художній музей запросив 20 травня на відкриття виставки хорватських фотохудожників «Спалах різноманітності».

«Оце так Аліна Василівна молодець! — промайнуло у голові. — На хвилі тотальної цікавості до Хорватії організувати таку експозицію! Як їй взагалі таке вдалося?»

Насправді ж, ініціатором виставки виступило посольство Хорватії в Україні, але наші музейники все одно молодці! Бо і директорка музею Аліна Доценко одразу дала згоду та «пожертвувала» частиною ювілейної експозиції, і колектив буквально за три дні перемонтував виставки — незважаючи на період відпусток і дуже стислі терміни.

«Спалах різноманітності» — це проект двох фотографів Маріо Ромулича та Дражена Стойчича, що живуть і працюють в місті Осієк. Назвати цю експозицію «свіженькою» не можна: ще 2013-го вона була представлена у будинку Ради Європи, потім подорожувала Бельгією та Австрією і, кажуть, мала неабиякий успіх, а цього року дісталася і до нас. До речі, Херсон прийняв естафету від Одеси і став другим містом України, де можна побачити світлини хорватських фотомитців — далі вони подорожуватимуть країною.

На відкриття людей прийшло так багато, що у коридорі другого поверху, де оселилася експозиція, яблуку нема де було впасти — тож відкривали виставку у великій залі поруч, на відкритті були присутні Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Хорватія в Україні  Томіслав Відошевіч і наш голова ОДА Андрій Гордєєв. З неприємних вражень: відкриття затримали більш ніж на 20 хвилин, бо чекали на губернатора (пан посол прибув вчасно, а от нашому керівнику часу не вистачило).

На відкритті говорили не тільки про про виставку — лунало багато красивих слів і про те, що Херсон і Україна — це Європа, і про надію на розвиток співпраці і, звичайно, про футбол — бо враження ще свіженькі. Андрій Гордєєв ще запропонував культурний обмін — повезти до Хорватії виставку світлин наших авторів, щоб показати принади Херсонщини.

На цьому можна було б поставити крапку — обмежитися нейтральною офіційною та політкоректною інформацією. Але…

Але враження від самої виставки були дуже вже різні. В когось був щирий захват від усього — великі яскраві роботи, красиві місця, виграшні ракурси — і захотілося поїхати в Хорватію (мабуть, задля цього і подорожує ця експозиція світом). Хтось порівнював міські пейзажі з Херсоном і мріяв, що наше місто колись виглядатиме так само гарно. Хтось побачив суто бізнес-фотопроект (якісні світлини для календарів, рекламних проспектів, фотошпалер) і не знайшов у ньому мистецької складової. Комусь світлини припали до душі — але лише пара-тройка робіт (загалом, експозиція містить 40 фотографій). Звісно, звернули увагу і на технічний бік — не всім до снаги роздрукувати величезні фото гарної якості, але лунала і така думка, що від братів-слов'ян очікували креативу, а не віддзеркалення (от якщо б фотографи були б американцями або канадцями — сприймали б як належне). І багато різних професійних  зауважень від херсонських фотомитців.

Та попри різні враження всі говорили тільки красиві слова, а хто наважився на інакшу думку — в кадр не потрапив.

І наостанок: варто набути своїх власних вражень — виставка «Спалах різноманітності» гостюватиме в Херсоні місяць.

P.S. Про виставку у відповідь. Якщо ця ідея реалізується, дуже хочеться, щоб і фотохудожники як митці, і чиновники як організатори створили такий проект, про який хотілося б говорити, який викликав би емоції. Щоб було не для галочки. Щоб справді спалахнуло.