Чому скадовські курорти пасуть задніх

11 месяцев назад 0

Поки в Скадовську дається взнаки неготовність до нинішнього курортного сезону, в Лазурному добровільно відмовляються від можливостей, що дає децентралізація

Каналізація, що тече прямо в море, невідремонтовані дороги, неприбрані бур’яни — це лише частка проблем, з якими не вдалося впоратися Скадовську ще до початку нинішнього курортного сезону. Однією з причин цього, як вважають депутати Скадовської міськради, стала зміна влади в місті.

Місто без голови

Ще 3 квітня курортний Скадовськ залишився без міського голови. Саме тоді Апеляційний суд Херсонської області залишив в силі рішення Скадовського районного суду про відсторонення від обійманої посади Олександра Яковлєва за вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією. Суд заборонив Яковлєву обіймати посаду протягом одного року на підставі чотирьох протоколів, складених за фактом закупівель міськрадою канцтоварів на загальну суму 1 167 гривень протягом 2016—2017 років. Повноваження голови перейшли секретарю міськради Олегу Сокольчуку.

— Погано у нас збирається туристичний збір, який переважно сплачують готелі й курортні комплекси. А приватний сектор, що найбільше обурюється поганим станом доріг та іншими недоліками, як правило, ані копійки не сплачує, — говорить депутат міськради Галина Кабакова.

Про те, що очисні споруди Скадовська експлуатуються з грубим порушенням екологічного законодавства, не раз повідомляв директор департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Юрій Попутько. Причиною цього став підземний аварійний порив, що порушив технологічний цикл роботи очисних.

— Порив має труба, яка веде від очисних споруд у море. До нас приїжджали спеціалісти з водолазами, котрі провели відеозйомку місця пориву і запропонували три варіанти його усунення. Зупинилися на одному з них. Він передбачає підвезення спеціальної платформи розміром 4,5 на 10 метрів, на якій буде встановлено механізм для підводного зварювання. Для початку цих робіт вже виділено з бюджету Скадовська 100 тисяч гривень, бо це є пріоритетом для міста. По-іншому не вдасться запустити нормальну роботу очисних споруд, — прокоментував секретар міськради Олег Сокольчук.

За його словами, місто справді пізно стартувало з підготовкою до нинішнього курортного сезону. «Ми мали невеликі затримки щодо виконання робіт, адже я приступив до обов’язків міського голови тільки в квітні. Призначив я й в. о. директора комунального підприємства «Очисні споруди», що надає послуги з благоустрою міста. Фактично ми отримали у спадок непрацюючі очисні споруди і місто, яким практично ніхто не займався попередні кілька місяців. Бо всі чекали на рішення апеляційного суду щодо Яковлєва. Але тепер очисні працюють в нормальному режимі, і коли ми усунемо порив труби, будемо знати, що вони повністю справляються з очисткою стічних вод», — розповів Олег Сокольчук.

Є у секретаря міськради й інші претензії до відстороненого міського голови: «Ним були самовільно торік зняті парапети з Набережної. Тепер ми передбачаємо шалені гроші на те, щоб їх відновити. Вартість робіт буде обчислюватися мільйонами гривень. Він думав, що тим самим врятує берег, але це призвело до того, що море почало знищувати пляжі. Там біда просто і для міста, і для прибережної зони».

Збільшення надходжень від туристичного збору до міського бюджету зі 160 тисяч гривень у минулому році до 250 тис. грн у нинішньому сезоні сподівається секретар міськради. «Тут ми ставимо за мету не лише підняти цю планку, а й контролювати приватний сектор сплачувати комунальні послуги. Якщо вони приймають відпочиваючих, то хтось мусить платити за вивезення сміття, водопостачання і водовідведення», — стверджує він.

У Лазурному не хочуть змін?

Розташоване неподалік від райцентру Лазурне кілька років тому теж опинилося в епіцентрі гучного корупційного скандалу, після якого було обрано нового селищного голову. Нинішній 27-річний очільник громади Сергій Бєлік запевняє, що його команда з депутатським корпусом намагаються максимально сприяти розвитку селища. На його думку, на прихід потенційних інвесторів впливають не стільки скандали минулих років, скільки близькість межі з окупованим Кримом.

Нищівні відгуки про відпочинок у Лазурному час від часу можна зустріти в соцмережах і медіа. Частково з критикою погоджується і селищний голова. За його словами, значна кількість магазинів і кафе не мають елементарних урн і контейнерів для сміття та не укладають договори на його вивезення. У жахливому стані знаходиться і дорога на Лазурне, хоча й до Скадовська вона не набагато краща. «Нам обіцяють зробити дорогу лише у вересні. І то зі слів заступника голови Скадовської РДА», — розводить руками Сергій Бєлік.

Щоправда, багатьом подобається відпочинок у Лазурному, свідченням цього є переповнені пляжі й аншлаги в місцевих кафе. Як говорить селищний голова, переважно сюди їдуть жителі західних і центральних областей: «Я дуже здивувався, коли дізнався, що цього літа багато тут є відпочиваючих і з Донецька. Чимало з них їдуть сюди сім’ями з дітьми».

Вирішити чималу кількість проблем у Лазурному могли б шляхом утворення об’єднаної територіальної громади. На початку цього року деякі депутати селищної ради навіть ініціювали цей процес. Вони запропонували Сергію Бєліку створити робочу групу і розглянути питання про можливість утворення об’єднаної громади разом із Володимирівською сільрадою. «Це оптимальний варіант. Адже тоді на території ОТГ буде і акваторія Чорного моря, і лиман, що дозволить розробляти та реалізовувати великі програми з розвитку рекреаційного і туристичного потенціалу, залучати інвесторів для створення сучасних зон відпочинку», — вважає депутат Борис Бондаренко.

Як стверджує лазурненський селищний голова, ініціатива депутатів ні до чого не призвела. «Об’єднуватися ми не бажаємо, — пояснив він «Новому дню». — У нас було громадське обговорення з цього питання, ініційоване депкорпусом. Близько 200 осіб взяли в ньому участь. Але більшість вирішила недоцільним створення ОТГ. Бо ми не є дотаційною селищною радою, маємо зараз бюджет у 13 мільйонів гривень разом із залишками минулого року. Ми живемо на кошти, що самі заробляємо, і приєднувати до себе дотаційні села і потім їх тягнути не хочемо. Так вирішили люди.

Ситуація в Лазурному свідчить про те, що велику роль при об’єднанні громад відіграють місцеві голови. Якщо Сергій Бєлік є противником реформи, то доволі непросто тим же депутатам селищної ради домогтися від нього проведення громадських слухань або інших необхідних для цього дій. У тому, що Лазурному доведеться пройти непростий шлях до кращого майбутнього і отримання тих можливостей, що дає реформа, впевнені й експерти Херсонського центру розвитку місцевого самоврядування. Але поки в селищі воліють залишити все як є і не використовувати свій шанс стати більш успішними.

Олег БАТУРІН.
Фото автора.