Активісти просять Уповноваженого Президента захистити сиротинець на Херсонщині

2 года назад 0

Громадська організація «Центр розвитку сім’ї та батьківства «Мій Дім» в черговий раз став на захист соціальних категорій дітей на Херсонщині, зокрема житячого будинку інтернатного типу "Радість", який Херсонська ОДА планує приєднати до Таврійського навчально-реабілізаційного центру. Свою позиції активісти виклали у листі, направленому керівникам області та уповноваженому Президента України у справах дітей Кулебі М.М.:

Керуючись Національною стратегією реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки, схвалену розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 року № 526-р, метою Стратегії є зміна системи інституційного догляду та виховання дітей на систему, яка забезпечує догляд і виховання дитини в сімейному або наближеному до сімейного середовищі.

Громадські організації у взаємодії з усіма учасниками змін повинні забезпечити здійснення моніторингу діяльності місцевих органів виконавчої влади щодо реалізації цієї Стратегії.

Громадська організація «Центр Розвитку Сім’ї та Батьківства «Мій Дім» вважає пропозицію Департаменту освіти, науки та молоді Херсонської обласної адміністрації, відносно реформування дитячого будинку інтернатного типу для дітей сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування «Радість», шляхом приєднання його як структурного підрозділу (дошкільне відділення) до Таврійського навчально-реабілітаційного центру Херсонської обласної ради, який планується утворити найближчим часом такою, що протирічить основним принципам та засадам «Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки».

Рішення/пропозиція Департаменту освіти, науки та молоді Херсонської ОДА абсолютно не корелюється і не узгоджене з Національною стратегією реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки та Планом заходів з реалізації I етапу Національної стратегії. Цим документом чітко зазначено порядок та алгоритм дій органів місцевої виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в рамках деінституалізації, зокрема обов’язковість на рівні обласної міжвідомчої робочої групи з реформування інституційних закладів регіону, затвердження та впровадження регіональних планів реформування системи інституційного догляду та виховання дітей з обов’язковим розробленням планів трансформації кожного закладу інституційного догляду, який в свою чергу передбачає проведення оцінки потреб кожної дитини та складання індивідуального плану її подальшого переміщення/влаштування. Окрім того, інформуємо Вас про те, що до прийняття рішення щодо подальшого функціонування закладу не долучені представники органів місцевого самоврядування (м. Каховка), неурядові організації, які є першочерговими потенційними отримувачами послуг на визначеній території.

Згідно «Планузаходів з реалізації Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на період до 2026 року»планується:

до 2020 року припинити влаштування дітей віком до трьох років до закладів інституційного догляду дітей. Що в свою чергу ставить під сумнів доцільність створення нового або розширення існуючого закладу, як дошкільного відділення.

заборона нового влаштування дітей у існуючі інтернатні заклади.

поступове зменшення кількості дітей, які виховуються в закладах інституційного догляду дітей . В результаті здійснення запропонованого реформування дитячого будинку «Радість», кількість дітей в закладі інституційного догляду збільшиться за рахунок нового влаштування дітей.

недопущення перетворення існуючих закладів в інші типи закладів цілодобового перебування та постійного проживання дітей, у тому числі шляхом зміни типу, назви закладу чи складу його вихованців. Реформування дитячого будинку «Радість» перетворює його в інший тип закладу шляхом зміни типу, назви та складу вихованців.

впровадження громадського моніторингу та контролю якості надання соціальних послуг сім'ям з дітьми, виконання рішень стосовно дитини в її найкращих інтересах, дотримання прав дитини в закладах інституційного догляду дітей.

Вище згадана пропозиція Департаменту освіти, науки та молоді Херсонської обласної адміністрації щодо реформування дитячого будинку не тільки протирічить основним принципам Національної Стратегії, але й грубо порушує права та інтереси дітей що в даний час перебувають в дитячому будинку інтернатного типу «Радість».

На сьогодні в даному закладі перебуває 35 дітей різного віку, які відвідують дитсадок не системи інституційного догляду дітей та загально освітні школи міста Каховки, в якому розташовано заклад. Такий стан справ дозволяє дітям соціалізуватись та краще інтегруватись в суспільство, що відповідає їх найкращим інтересам. Будь яке переміщення дітей приведе тільки до їх більшої психологічної травматизації, яка в свою чергу матиме негативні незворотні наслідки в їх подальшому розвитку.

Вважаємо що рішення про реформування є в значній мірі «механічним», таким, що має високий ризик порушити права та інтереси дітей-вихованців, оскільки не передбачає комплексної оцінки потреб дітей, не вивчає наявні ресурси та можливості біологічних батьків, наявні послуги в громадах за місцем походження дітей тощо.

Звертаємо увагу всіх учасників змін системи інституційного догляду та виховання дітей на систему, яка забезпечує догляд і виховання дитини в сімейному або наближеному до сімейного середовищі на неприпустимість прийняття та виконання рішень які не відповідають найкращим інтересам дітей та порушують дотримання їх прав.

З повагою, виконавчий директор

«Центру Розвитку Сім’ї та Батьківства «Мій Дім» Маринчак Ю. А.

Любимый Херсон