Маковея 14 серпня: історія і традиції свята
6 лет назад 0
Історично це свято називається Походження Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього, його вперше встановили в 9-му столітті ще в Константинополі.
Так як в серпні було дуже жарко, то більшість інфекцій була якраз в активній фазі свого розвитку. І люди багато хворіли, тому хотіли доторкнутися до того Хреста, на якому розіп'яли Христа, випити святої води і так зцілитися. Тому і «спас», від слова «спастися». Також як раз був час викачування меду, нарізування сот, збору яблук і хліба.
До речі, як раз в цей день починається Успенський піст, який не менш строгий, ніж Великий. Тільки на Преображення можна їсти рибу, а піст триває 2 тижні.
Також в цей день церква шанує і мучеників Маккавеїв, які відмовилися відректися від Бога і прийняти віру язичників. Їх учитель, Єлеазар, протистояв тому, що в Єрусалимському храмі поставили статую Зевса, а їхня мати підтримала мучеників і теж померла разом з ними.
Свято також отримало таку назву, тому що співзвучне з назвою квітки маку, він якраз дозріває в цей час.
Традиції Маковея
В Україні в цей день господині пекли пироги і різну випічку з маком і медом. Дівчата носили до церкви букети з різних трав, які називаються маковейками. Їх заздалегідь добре годували, щоб рік приніс хороший урожай. А макові головки клали під подушки дітям, щоб ті краще спали.
Квіти і трави підвішували під стелею або за іконами, а потім діставали і робили з них різні зілля для людей і домашніх тварин. Мак, за повір'ям, охороняв будинок від нечистої сили.
На Київщині в деяких поселеннях було прийнято прикрашати високі хрести квітами і маковими головками, зверху вішали гарбуз зі свічкою всередині. Молодь проводила тут всю ніч, співаючи пісні і танцюючи.
Також вважалося, що всі жіночі незамоленние гріхи прощаються в цей день, але жінка сама повинна пробачити себе за це і помолитися за прощення.