Вистави в укритті та гастролі. Як працює херсонський театр під час повномасштабної війни

6 дней назад 0

Обласний музично-драматичний театр у Херсоні продовжує свою роботу в умовах повномасштабної війни. Актори ставлять вистави в укритті, гастролюють, працюють над спільними творчими проєктами з колегами з інших міст. Дехто зі співробітників став до лав ЗСУ. Лише протягом 2024 року в театрі випустили 19 вистав та концертних програм.
Від початку 2025-го відбулись шість прем’єрних подій. Крайня – з нагоди професійного свята Міжнародного дня театру.

"Я знаю, це наша відповідальність перед херсонським глядачем. І сьогодні ця відповідальність змушує нас бути тут. Не ховатись десь, а бути разом із херсонцями та говорити про Херсон. Хочеться, щоб цей голос був почутий далеко за межами не тільки України, а й усього світу" , — каже директор театру Куліша  Олександр Книга .У грудні 2022 року, після деокупації правобережжя, театр відновив творчу роботу у Херсоні. Колектив працює в укриттях. Вистави великої сцени створюють та відновлюють у Миколаєві та Києві, гастролюють містами країни та іншими державами. У 2024 році були гастролі у Чернігові, Черкасах, Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Хмельницькому, Вінниці, Кам’янському, Кривому Розі, Дніпрі, Харкові, Полтаві, Кременчуці та Кропивницькому. У 2023-му — у Грузії та Словаччині.

"Після деокупації поїхали до Словаччини на фестиваль, де за згодою показували десь по сім-вісім вистав на тиждень. Показали разом з Ольгою Бойцовою виставу "Кицька на спогад про темінь", яку люди приймали дуже-дуже душевно" , — сказав головний диригент  Артем Філенко .
2023 рік став для театру роком відновлення матеріально-технічної бази, пограбованої окупаційною владою. У 2024-му – відновлювали колектив, каже Олександр Книга. До повномасштабного вторгнення вони мали 93 творчих співробітників, зараз їх 31, зокрема ті, хто раніше не працював у театрі. У 2023 році до колективу приєднався композитор  Олексій Пономарьов .

"Звичайно, будь-який творчий механізм зсередини та зовні має свої особливості. Потрапивши до театру, до його сім’ї, мені дуже подобається, що ми сьогодні робимо правильні речі. Ми пояснюємо сьогодні херсонцям та всім людям України, що ми йдемо вірним шляхом, що ми стоїмо на варті патріотизму та українськості фольклору та сучасної музичної та театральної культури" , — сказав він.Театр підписує Меморандуми про співпрацю з іншими мистецькими установами, організовує акції та не припиняє проведення Міжнародного театрального фестивалю "Мельпомена Таврії". З 2023-го одна з його сцен працює зокрема у Херсоні.

"Зараз кожен твій вихід, кожна програма, кожна вистава – це шалений драйв від того, що ти робиш, бо біля тебе існують не тільки твої колеги, не тільки твої друзі, не тільки твій глядач. Навколо тебе існує шалений світ, якийсь нескінченний хаос, у якому ти повинен просто за щось триматися" , — каже завідувачка режисерської частини  Ірина Корольова .

"Для мене подія – це кожна нова вистава. Це і є подія, тому що в кожній виставі я проживаю інше життя. Це так круто, що можна собі таке дозволити: інше життя, інші емоції, інші почуття" , — ділиться артистка театру  Тетяна Проворова .Її колега  Сергій Михайловський вважає, що той театр, який був до повномасштабного вторгнення, лишився у світлих спогадах.

"Театр – це, перш за все, сцена, глядач і актори. І поки це у нас є, театр існує, живе і радує нашого глядача" , — сказав він.
Міжнародний день театру у Херсоні відзначили театралізованою концертною програмою "Театр must do on".