У Харкові показали виставу про підлітків із Херсона, яких окупаційна влада вивезла до Криму

4 часа назад 0

У Харкові 5 липня 2025 року відбувся перший показ вистави "Імперія маст дай" з історіями підлітків із Херсона, яких окупаційна влада вивезла до Криму під виглядом відпочинку.

Про це на сторінці Харківського державного академічного театру ляльок імені Афанасьєва.

Вдруге її 6 липня о 17:00. Вистава створена за п'єсою Оксани Гриценко ''Я повернуся'', де головні герої – підлітки з Херсона, яких російська влада відправила до Криму нібито на відпочинок, а насправді для депортації.

  • Режисерка-постановниця – Заслужена артистка АРК Оксана Дмітрієва.
  • Сценографія – Діна Чмуж.
  • Музика – Dj Kultivator.
  • Тексти пісень — Жека Курган та Діна Чмуж.
  • Костюми — колаборація з дизайнерами.

Завідувачка літературної частини театру ляльок Ольга Дорофєєва журналістам “Суспільного”, що ця п'єса вже ставилася в українських театрах, наприклад, у театрі "Золоті ворота" вона йде. Її ставили й у Фінляндії. Оксана Гриценко сама з Херсона. Коли вона працювала над створенням п'єси, дуже багато брала інтерв'ю у дітей, які повернулися з депортації. Вона багато зробила для того, щоб цей матеріал був наближений до документальності.

“Це дуже страшна історія. Нам би дуже хотілося, щоб діти поверталися. Йдуть процеси з повернення цих дітей, але це достатньо складно. І якийсь такий людський вимір цієї трагедії, того, як це відбувається на рівні однієї долі або кількох доль підлітків, саме це ми спробували розкрити, розказати про це, підняти цю тему”, – додала Ольга.

Вона зазначила: назва вистави відрізняється від назви твору Оксани Гриценко. Авторка зі змінами погодилась. Під назвою в афіші написано — "Напруга на 13 кіловольтів: акумулюємо лють".

“Назва "Імперія маст дай" про те, що імперія має померти, про те, що всі ми цього хочемо. І дуже багато нашої злості, нашої агресії, нашої люті направлено на те, що робить РФ з цивільними, на те, що вона робить щодня з нашими містами. Це не можна ніяк виправдовувати, це абсолютна імперська історія, яка просто має викорінюватися”, – сказала представниця театру.

За її словами, "Напруга на 13 кіловольтів" — це також важливий момент, який має значення для повного розуміння вистави. Це з одного боку така метафора, що ця вистава має енергією злості такої потужної, а з іншого боку, 13 кіловольтів — це напруга генераторів на Каховській ГЕС. Це документальний факт, який впав в око режисерці, і вона вирішила взяти саме цю цифру.