У херсонських художників хочуть забрати виставковий зал

3 года назад 0

Доступне мистецтво у влади не в пошані

Херсонські художники можуть залишитися без місць для роботи та майданчику для показу городянам свого творчого доробку.

Шанувальники їхнього мистецтва завбачливо поінформували своїх кумирів, що міськрада вже найближчим часом планує розглянути можливість продажу з аукціону приміщення на вулиці Мозолевського (Фрунзе), де розташовані майстерні членів обласної організації Національної спілки художників України (НСХУ). А також загальнодоступного виставкового залу НСХУ на проспекті Ушакова. За можливість помилуватися зібраннями картин, скульптурних чи фотографічних композицій з поціновувачів тут грошей не беруть. Тож у разі закриття зали та його продажу одна людина чи фірма зможе стати власником цінної нерухомості у діловому центрі, а от переважна більшість городян втратять можливість помилуватися красою. Хоча не все ще вирішено: митці готові поборотися за об’єкти.

— І майстерні, і виставковий зал ще за часів СРСР передавалися нашій спілці у безстрокове безкоштовне користування. Хоча зараз великих заробітків її члени не мають, все ж вдається підтримувати приміщення у пристойному стані, і не накопичувати боргів за комунальні послуги. Втратимо їх – отже, і громада втратить шанс розвивати культурне середовище. Чи варте воно того? Дуже сумніваюся – адже не все в цьому житті вимірюється грішми та прибутками,  — наголошує голова обласної організації НСХУ, заслужений художник України Олександр Ковач.

«Безкоштовного використання закон не передбачає»

У міськраді Херсона автору цих рядків підтвердили, що у проекті повістки денної найближчої сесії (її планують провести 13 жовтня) дійсно фігурує питання «Про затвердження переліку об’єктів, що підлягають приватизації». А до нього – додаток із довгим переліком комунальної нерухомості. Під номерами 15 і 16 у ньому справді є виставковий зал по проспекту Ушакова, а також майстерні по вулиці Мозолевського (Фрунзе). І не тільки. У додатку ще фігурує нерухомість Суворовської районної організації Червоного Хреста, обласного товариства інвалідів тощо. А пояснення про можливу зміну власника – таке.

— За СРСР передача нерухомого майна у безкоштовне користування була звичайною практикою. Але в незалежній Україні законодавство змінилося, і воно не передбачає такої норми, як безкоштовне користування державною чи комунальною нерухомістю. Попередження про це надсилали ще попередньому очільнику обласної організації Національної спілки художників України Володимиру Чуприні. Я здивована,  його наступник про це нічого не знає, — каже директор Департаменту розвитку об’єктів комунальної власності Херсона Аліса Вербицька.- Стосовно подальшої долі згаданих приміщень, то майстерні НСХУ — у переліку об’єктів, передача яких в оренду можлива за пільговими розцінками діючому користувачу. Та хоча виставкового залу в той перелік депутати не вносили, це не означає, що його конче потрібно продавати. Адже міській владі також бракує місця, де можна приймати іноземних гостей, проводити ті ж виставки та інші культурні заходи. 

Відремонтуємо його належним чином, та й будемо використовувати за первісним призначенням. Принагідно, ще хотілося б нагадати: у обласної організації Національної спілки художників України є власна нерухомість, яка здається в оренду під магазини тощо. Якось не дуже справедливо виходить: за своє отримуємо гроші, а комунальними квадратними метрами користуємося на дурничку?

Сергій ЯНОВСЬКИЙ, Новый день