Ціна землі зросла до 38,5 тисяч грн/га

1 год назад 0

З моменту відкриття ринку земель було укладено 172,8 тис. угод купівлі-продажу сукупною площею майже 380,5 тис. га, або 0,92% від всіх сільськогосподарських земель в Україні в кордонах 1991 року або 1,08% сільгоспземель на підконтрольних Україні територіях.

Про це йдеться в аналітичному огляді «Земельний ринок України», який підготував KSE Агроцентр за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Попри щомісячні коливання, ціна на сільськогосподарські землі зростає впродовж всього 2023 року. Якщо в першому кварталі середньозважена ціна становила 34,8 тис. грн/га, а в другому — 36,4 тис. грн/га, то у третьому кварталі вона вже становить 38,5 тис. грн/га. Відтак, за результатами трьох кварталів 2023 року середньозважена ціна зросла на 10,4%.

Враховуючи, що в Україні 31,1 млн га землі у приватній власності, зростання ціни на 10,4% означає, що капіталізація ринку сільськогосподарської землі в третьому кварталі у порівнянні з першим кварталом зросла на 115,1 млрд грн.

Ключовим фактором ціноутворення, як і у попередньому кварталі, залишається розташування земельної ділянки відносно лінії фронту.

Читати за темою: Лише 0,5% с/г земель змінили своє цільове призначення після купівлі-продажу — дослідження

У розрізі регіонів найвищі ціни на земельні ділянки сільгосппризначення спостерігаються в Івано-Франківській, Львівській, Луцький та Тернопільській областях, а також на Київщині та Полтавщині. Найнижчі — на територіях, охоплених бойовими діями, а також у прифронтових областях.

Також зберігається тенденція до укладання значної кількості угод за ціною, що дорівнює нормативній грошовій оцінці (НГО) — мінімально допустимій вартості для колишніх підмораторних земель. У вересні 58,5% угод були укладені за ціною, що не перевищувала НГО більше ніж на 2%. 

У вересні 2023 року середньозважена ціна одного гектару усіх сільгоспземель становила 38,45 тис. грн. При цьому середньозважена ціна на землю з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» була вище середньої й становила 39 тис. грн/га. Це означає, що «товарні» землі цінуються ринком дещо більше, ніж інші види сільськогосподарських земель в Україні.

Ще 1 фотографії