Грошей немає, але ви тримайтесь: у МВФ прикинули, коли Україна не зможе виплачувати зарплат і пенсій громадянам

11 месяцев назад 0

На утримання бюджетної сфери у 2024 році Україні бракує 41 мільярд гривень. Ці гроші наш уряд розраховує отримати від західних партнерів. Але і США, і Євросоюз наразі блокують виділення обіцяної допомоги нашій країні. У МВФ кажуть, що без зовнішніх фінансових надходжень Україна може протриматись ще максимум два місяці – січень і лютий. А далі – можливі два варіанти, і обидва вони не вельми привабливі.

Про це розповіла голова МВФ Крісталіна Георгієва в інтерв'ю, яке вона дала для Financial Times.

Отже, на думку Крісталіни Георгієвої, відсутність західної фінансової допомоги зведе нанівець процес відродження економіки, який МВФ спостерігає в Україні. Без грошей партнерів наша влада протримається ще місяць-два, не більше. Двомісячний запас міцності, на думку Георгієвої, можуть забезпечити кілька факторів: "пожвавлення економіки, приборкання інфляції і зміцнення податкової бази України".

Крім того, Україна має отримати два кредитні транші – від МВФ та від Світового банку. Це також дозволить нам перші два місяці року протриматись на плаву. Однак на довший період цього запасу міцності навряд чи вистачить. А далі Київ буде змушений або максимально скоротити витрати, або вдатись до друку нових грошей.

Перший варіант означає масове скорочення бюджетних працівників, яких і так уже добряче поскорочували, а також зрізання зарплат, пенсій та соцвиплат і масові затримки усіх цих виплат. Крім того, може припинитись фінансування тих жалюгідних решток бюджетної медицини, які ще у нас залишилися. Звісно, що популярності владі це не додасть. Отже навряд чи вона вдасться до такого варіанту. Хоча багатьох бюджетників уже попередили про ймовірні скорочення штатів.

Однак другий варіант більш вірогідний. Він дозволить занурювати українців у прірву зубожіння повільно, давши їм можливість звикати до того, що вони житимуть "погано, але недовго", як казав відомий білоруський класик. Випуск нічим не підкріплених грошей розкрутить маховик інфляції, і гривня добряче "схудне". А це означає, що ціни на все, у тому числі й на харчі, стрімко підуть вгору. Водночас доходи українців залишаться колишніми.

Зважаючи на такі перспективи, голова МВФ закликала США та ЄС якомога швидше розблокувати допомогу для України, щоб не допустити сковзання нашої економіки у прірву інфляції.