На Херсонщині запланували збудувати першу підземну енергосистему за 12 мільярдів

13 часов назад 0

У Херсонській області запланували реалізацію першої повністю підземної енергетичної системи. Вона має забезпечити безперебійне електропостачання регіону, який постійно зазнає обстрілів з боку російських військ.

Про це свідчать дані екосистеми для управління процесом відновлення .

Проєкт передбачає будівництво 22 нових підстанцій 35 кВ, повністю заглиблених під землю  в укріплених залізобетонних капсулах та захищених від ударів дронів-камікадзе. А також 620 км кабельних ліній. Таким чином система буде максимально захищеною від артилерійських ударів і ракетних атак. Ініціатором проєкту виступив Департамент розвитку територій херсонської обласної державної адміністрації.

Очікується, що нова мережа дозволить на 90% зменшити ризики руйнування об'єктів  внаслідок обстрілів. Крім того, вона матиме високий рівень надійності та керованості, адже передбачає впровадження сучасних цифрових технологій. Скриншот: DREAM Проєкт передбачає два етапи технічної реалізації, що охоплюють будівництво мережі підземних підстанцій 35 кВ, прокладання понад 600 км захищених кабельних ліній та встановлення фізичного захисту трансформаторів 150 кВ. Основу інженерного рішення складають залізобетонні капсули, броньовані кабелі та модулі з відеонаглядом і контролем доступу.  буде повністю автоматизована, з резервними джерелами живлення та системами інтелектуального захисту, що дозволяє їй функціонувати незалежно від пошкоджень окремих ділянок.

На першому етапі мають збудувати 7 підземних ПС та прокладуть 220 км кабелів, на другому — ще 15 ПС і 400 км ліній. У проєкті також передбачено впровадження SCADA-системи для моніторингу у реальному часі.

Загальна вартість проєкту становить 12,4 мільярда гривень. Кошти планують залучити від держави та міжнародних партнерів. Орієнтовна тривалість реалізації проєкту складає 6 місяців.   Скриншот: DREAM Як зазначили у супровідних документах організатори проєкту, це перший в Україні приклад створення енергетичної інфраструктури, повністю заглибленої під землю. Рішення стало відповіддю на виклики повномасштабної війни та постійні обстріли об’єктів критичної інфраструктури. Місця реалізації проєкту: Херсонська ТГ, Великоолександрівська та Чорнобаївська громади. 

Крім того, на території АТ "Херсонська ТЕЦ" запланували будівництво нової підземної . Вартість проєкту перевищує 500 мільйонів гривень, але фінансування ще не підтверджене.

Також у селищі Велика Олександрівка планують звести , який забезпечуватиме громаду теплом та електроенергією. На північному сході селища вже виділили землю під будівництво — тут хочуть встановити три когенераційні установки, теплогосподарство на біогазі з полігону побутових відходів і холодильні камери.