Побудувати сміттєпереробний завод у Новій Каховці пропонують одразу чотири компанії

4 года назад 0

Майже всі вони розраховують на співфінансування з місцевого бюджету.

Пропозиції від чотирьох компаній щодо будівництва сміттєпереробного заводу розглядає керівництво Нової Каховки.
 
— На жаль, не всі вони підкріплені фінансами. Приміром, остання пропозиція від німецько-українського підприємства “Браун Індастріал Технолоджі”, озвучена вперше на селекторній нараді у голови облдержадміністрації Сергія Козиря, передбачає 70% фінансування за рахунок компанії, а 30% має вкласти громада. При загальній вартості проєкту біля 180 млн грн, місто повинно виділити 54 млн грн. Це величезні для нас кошти. Тому ми шукаємо інвесторів, які були б готові вкласти в будівництво заводу 100% коштів, без залучення наших фінансових ресурсів, — повідомив на сесії Новокаховської міськради 25 березня заступник міського голови Леонід Чурсинов.
За його словами, в міськраді вивчають пропозиції й від інших компаній. 

— Одна з них є посередником і намагається знайти технології для будівництва сміттєпереробних комплексів. Інша компанія вже реалізувала достатньо серйозні і дороги проєкти в Миколаївській та Одеській областях. Вона пропонує інвестиції, але просить для розміщення заводу у Новій Каховці 40 гектарів землі. Ми домовились, що вони нададуть нам детальну інформацію, ми її вивчимо і потім звернемося до депутатів міськради, щоб визначитись, яка пропозиція більше підходить нашій громаді, — додав Леонід Чурсинов.

Не відкидають у Новій Каховці і проєкт місцевого командитного товариства “Львіворгсинтез”, вперше озвучений майже 10 років тому і під який у 2012 році міськрада навіть виділила 10 гектарів землі. Вони обіцяли побудувати сміттєспалювальний завод з використанням технології Alphakat вартістю $50 млн. Також “Львіворгсинтез” звертався до влади сусідньої Каховки. Але у тамтешніх чиновників їхня пропозиція викликала чималі сумніви. Тодішній перший заступник міського голови Каховки Олег Кожем’якін навіть заявив, що представники товариства виявились пройдисвітами.

— Ми не зупиняємо роботу з “Львіворгсинтезом”. У них вже є на завод кошти. Ми з ними спілкуємось щодня. Вони хотіли розпочати будівництво в лютому 2021 року та, на жаль, виникла затримка. Вона пов’язана з тим, що зараз усі технології сміттєпереробки пов’язані з зеленою енергетикою, які вимагають отримання відповідних дозволів, — пояснив Леонід Чурсинов.

Як доповнив міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко, будівництво сміттєпереробних підприємств в Україні гальмує відсутність закону “Про сміття”. 

— Поки не буде цього закону, розмов буде більше, ніж самих заводів, — підкреслив він.
Нагадаємо, що уряд на початку 2019 року затвердив “Національний план управління відходами до 2030 року”, за яким кількість діючих полігонів твердих побутових відходів у країні має зменшитись з 6000 до 300 – лише по декілька на кожен регіон. Причому, їх утримування в звичному, незмінному протягом багатьох десятиліть вигляді буде обходитись громадам дуже дорого. 

Водночас Олександр Королюк, директор компанії “Веолія в Україні”, яка має більш ніж 20-річний досвід роботи в галузі поводження з відходами в нашій країні і є однією з провідних у Європі не вірить у реалістичність планів Новокаховської та інших місцевих громад.

— На жаль, в Україні поки нема ані економічного, ані законодавчого підґрунтя для будівництва сміттєпереробних заводів. Тому розмови про них здебільшого є простим популізмом, — переконаний він.
Олег БАТУРІН
Новий день Полина Светлова