Знову сіють у суху землю на Херсонщині

3 года назад 0

Віковічне коло селянських турбот: ще й косовиця пізніх зернових культур не завершилася, а вже осіння посівна у розпалі. У Державному підприємстві «Дослідне господарство «Асканійське» Національної академії аграрних наук України щойно закінчили збирати кукурудзу, а сої жнивувати ще близько 60 гектарів залишилося. Тож техніка з полів нікуди не ділася: на площі у понад дві тисячі гектарів сіють озимі зернові та ріпак — задіяли 3 потужні трактори і багатоцільові агрегати для дискування та розпушування грунту. Без них також не обійтися: адже під кінець весни та до середини літа таврійські степи просто-таки заливало. А в серпні-вересні тут не випало жодного продуктивного дощу, тому земля «скам’яніла». Нині треба докладати чималих зусиль, аби зерно лягло у м’яку землю.

Втім, хлібороби свою роботу виконують успішно. «Уже тиждень сіємо озимий  ячмінь сорту «Снігова королева» — під нього 800 гектарів у господарстві відвели. Ще є жито на зелені корми, ріпак і озимий горох — набирається чимало. Та працюється нормально: хоч і на богарі, але грунт добре підготовлений. А відтак, наступного року також будемо з урожаєм», — видають бадьорий прогноз трактористи «Асканійського» Степан Шпирін і Максим Рукавніков.

Та погода, а точніше вереснева посуха все ж вносить свої корективи у роботу хліборобів.

 — Цьогоріч вирішили зменшити на 600 гектарів площі під озимий ріпак — не було можливості його посіяти, бо не було вологи в грунті, — стривожений головний агроном ДП ДГ «Асканійське» Віктор Нижеголенко. — Вже на 800 гектарах озимих зернових та 500 гектарах ріпаку сходи отримали. А все інше насіння лежить у сухій землі «без руху». І це на півтори тисячах гектарах ріллі! Якщо впродовж наступних двох тижнів хороші дощі не підуть, культури до зими не встигнуть пройти стадію кущування. А це загрожує втратами. Хоча таке бувало й раніше, та якось знаходили вихід зі складної ситуації.

Попри примхи погоди, яких цього року не бракувало, хлібороби з «Асканійського» з усіма її викликами впоралися. І отримали винагороду за жорстке дотримання агротехнологій, значні витрати на техніку, добрива та гербіциди, вчасний полив та свою тяжку працю. Адже врожай-2021, порівняно з минулорічним, виріс з 15 тисяч тонн до понад 20 тисяч. З них понад 13 тисяч тонн пшениці, ячменю, проса, 2,1 тисячі тонн кукурудзи. Порадували врожаєм також соняшник, ріпак та соя — є чим заповнити комори. Ціни на збіжжя тримаються досить високі, тож у майбутнє селяни поглядають з оптимізмом — буде на столі хліб, буде і до хліба.

Сергій ЯНОВСЬКИЙ, Новий день
Фото автора.

Головний агроном ДП ДГ «Асканійське» Віктор Нижеголенко (праворуч) обговорює нюанси осінньої посівної з трактористом Максимом Рукавніковим.