Через обстріл РФ згоріла будівля Адміністрації Херсонського морпорту. Яке її історичне значення

3 часа назад 0

Внаслідок російського обстрілу ввечері 6 липня загорілась будівля Адміністрації Херсонського морського порту. Вона розташована у прибережній зоні й не вперше опинялась під ударами армії РФ. Цього разу вогонь завдав їй значної шкоди, охопивши обидва поверхи споруди.

Про історію будівлі та її значення для міста ми поспілкувалися з істориком архітектури півдня, дійсним членом Українського національного комітету міжнародної ради з питань пам'яток і визначних місць Сергієм Дяченком.За його словами, будівлю звели для "Управління робіт Херсонського порту" у 1901-1902 роках. На той час відомство координувало процеси з поглиблення дна на річці Дніпро й було покликане підтримувати у належному стані суднохідний канал, на будівництво якого пішло 25 років.

"Це історична будівля і дуже важлива. Її стиль романтизму рідкісний для Херсона. Наприкінці XIX — початку XX століть були популярні такі мотиви ренесансу. Є там і готичні елементи — загострені вежі. Цю будівлю легко можна було б уявити десь на півночі України. У нас вона трохи випадає з архітектурного ансамблю. Тим вона і цікава. Вже у радянські часи у цьому ж стилі збудували будинки працівників порту по вулиці Портовій", — розповів Дяченко.

Назва вулиці тематична, додав історик, як і площа Тутутшкіна поблизу, яка носить прізвище одного з керівників Херсонського порту. Її колишня назва — Одеська. І це невипадково, адже саме звідси, з міської пристані, відходили на Одесу пасажирські кораблі. А потім, коли цю функцію почав виконувати новий порт в іншому місці, то й назву "Одеська" отримала інша площа.

Архітектором адміністративної будівлі був Антон Іванович Сварик. У Херсоні є ще багато його робіт: колишнє Товариство взаємного кредиту, старий архів на вулиці Михайлівській, особняк Анатра, будинок Соколова, перелічив Дяченко. Також Сварик брав участь у проєктуванні Херсонської міської управи — зараз це художній музей.
Портове управління у Херсоні на старовинній поштовій листівці. Адміністрація Херсонського морського порту/FacebookРосійські обстріли пошкодили не лише Адміністрацію Херсонського морпорту, а й сусідні будинки, зведені у подібному стилі. Сама адмінбудівля увійшла до переліку пам'яток архітектури ще у 60-х роках, коли до Херсона приїжджали дослідники з Києва, говорить історик.

"Вона привертає до себе увагу. Має не тільки архітектурне, а й містобудівне значення, адже формує площу та складає основу цілого ансамблю. Весь квартал за цією будівлею призначався для працівників морпорту. По проспекту Незалежності був один із перших будинків комуни. Там же побудували дитячий садок та невеличку амбулаторію для співробітників порту. Потім її розширили та перенесли — зараз це поліклініка Водніков", — сказав він.

Таким чином, говорить Дяченко, з цього кварталу починався один з перших мікрорайонів міста з усіма функціями. Будинки по вулиці Портовій з'явились там у 1927 році. А у 1932-му по вулиці Морській побудували ще один будинок у стилі конструктивізму, який вписався у комплекс.

Чи підлягає відновленню будівля Адміністрації морпорту, залежить від рішення власників та місцевої влади, вважає історик архітектури півдня.

"Мені здається, що немає ніяких складностей, щоб відновити її у повному обсязі, до всіх деталей, тому що вона дуже добре задокументована. До речі, років 10 тому проводили її ремонт та готували проєкт. Все виміряли та накреслили. А я хочу наголосити, що найдорожче в об'єктах культурної спадщини — це саме проєкт, робота архітектора. Іноді вона набагато дорожча, ніж саме будівництво" , — сказав Дяченко.

На його думку, відновити історичну будівлю треба, адже вона має важливе значення для образу та ідентичності Херсона.