
Шахраї під виглядом благодійників: прокуратура Херсонщини розповіла про поширені злочинні схеми
4 часа назад 0
Шахраї не знають меж — вони дедалі вигадливіші та винахідливіші, як в онлайн-просторі, так і в реальному житті.
Про це у коментарі виданню "Місто Сонця" повідомив начальник відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання, досудового розслідування та підтриманням публічного обвинувачення Управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Херсонської обласної прокуратури Ігор Кутурланов.
Лише цьогоріч правоохоронці Херсонщини зареєстрували понад 150 фактів шахрайств, а загалом розслідують понад 1700 таких правопорушень, серед яких — кіберзлочини, схеми з фейковими сайтами та навіть обман водіїв таксі.
Класика кібершахрайства: фішингові сайти під заголовками «допомога».
За словами Ігоря Кутурланова, наразі одними з найпоширеніших є шахрайства із застосуванням глобальної мережі Інтернет.
«Люди переходять за сумнівними посиланнями, вводять свої особисті дані, у тому числі дані банківських карток і миттєво втрачають кошти» , — пояснює прокурор.
Так, мешканка області натрапила на рекламу про нібито «державну підтримку». Перейшовши на фейковий сайт, вона ввела всі банківські дані. Вже за кілька хвилин з її рахунку шахраї зняли понад 50 тисяч гривень.
Телефонні шахраї під виглядом клієнтів таксі
Ще одна справа стосується групи місцевих жителів, які спеціалізувались на шахрайстві стосовно водіїв таксі. Злочинну схему правоохоронці викрили, двох фігурантів вже судять.
«Зловмисники діяли за чітко спланованою схемою: реєстрували акаунти в додатках таксі, викликали авто та телефоном обманом змушували водіїв витрачати свої гроші» , — розповідає прокурор.
Схема працювала так: дорогою до клієнта водієві пропонували «допомогти» — заїхати в магазин та купити продукти, які обіцяли оплатити на місці. Далі просили поповнити рахунок мобільного телефону. Водій поповнював рахунок продиктованого шахраями номеру в банківських терміналах, але коли приїжджав за адресою — шахраї зникали.
Таксисти залишалися і без грошей, і без замовлення, а зловмисники швидко переводили отримані кошти на банківські картки та ділили між собою.
Шахраї не мають кордонів
Розкривати такі злочини досить складно — часто зловмисники діють з-за кордону, використовують підставних осіб для отримання грошей або реквізити третіх осіб, які самі не підозрюють про аферу.«Складнощі також створює тимчасова окупація частини Херсонщини — через це органи розслідування не завжди можуть оперативно допитати потерпілих та оглянути їхні телефони й комп’ютери для опрацювання електронних шляхів», — пояснює прокурор.
Попри це, за словами правоохоронців, у порівнянні з минулим роком кількість таких злочинів у регіоні зменшилася.
Поради від прокуратури, як не потрапити в пастку шахраїв:
- Не переходьте за сумнівними посиланнями у месенджерах чи соцмережах.
- Не вводьте дані банківської картки на сайтах, якщо не впевнені, що він є офіційним.
- Не передавайте незнайомцям персональні дані, ніколи і ні кому не називайте PIN-коди банківських карток та паролі для входу у мобільні застосунки.
- Завжди перевіряйте інформацію про «виплати» лише на офіційних сайтах органів влади чи банків.
- Якщо маєте сумніви — зверніться до свого банку або поліції.