Херсонська обласна рада ініціювала надання консультативно-методичної допомоги по впровадженню інклюзії
5 лет назад 0
З кожним роком в світі, в тому числі й в Україні, народжується все більше «особливих» діток, розвиток яких відрізняється. І від появи в сім’ї дитини з особливими потребами не застрахована жодна родина… Ще декілька років назад сім’ї з дітьми, що страждають різного роду порушеннями, залишалися зі своїми проблемами сам на сам, жили замкнутим життям. Але не сьогодні! Нині проблема захисту прав та інтересів «особливих» дітей набула особливої уваги. З’явилися інклюзивні дитячі садки і школи.
«Нарешті проблеми, з якими стикаються особливі діти та їх родини, почули у верхівках влади. Врешті-решт, державотворці погодилися з тим, що їх необхідно вирішувати на державному рівні, адже діти з особливими освітніми потребами мають такі самі права, що й усі інші члени суспільства» , – зазначив голова Херсонської обласної ради Владислав Мангер.
У той же час, Владислав Миколайович впевнений в тому, що відповідальність за впровадження інклюзивного навчання не може бути лише на одному профільному міністерстві. Адже успішна реалізація реформи залежить від узгоджених дій вищестоящих органів влади з місцевими. З метою підтримки просування інклюзивної політики та інклюзивної освіти на Херсонщині Владиславом Мангером створено робочу групу, фахівці якої вже відвідали п’ять закладів освіти: Херсонську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №4, Херсонський навчально-виховний комплекс «Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» №33, Херсонський навчально-виховний комплекс-загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №9, Херсонський ясла-садок №82 та Херсонський ясла-садок №35.
У ході проведення моніторингу були виявлені як позитивні моменти роботи, так і питання, які потребують особливої уваги з боку місцевої влади та відповідного реагування. Зокрема, в усіх закладах існують одні і ті ж проблеми – відсутній доступний вхід, який повинен бути обладнаний пандусом або пристроєм, що забезпечує підйом осіб з інвалідністю на рівень входу у приміщення школи, та не облаштовані відповідним чином туалетні кімнати. Зважаючи на те, що власником усіх відвідуваних закладів є Херсонська міська рада, Владислав Мангер звернувся з офіційними листами до голови Херсонської міської ради з проханням передбачити фінансування з міського бюджету для вирішення виявлених проблем.
Окрім цього, фахівці робочої групи надали в кожному закладі консультативно-методичну допомогу командам психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами, до складу яких входять вчителі, асистенти вчителів, психологи, класні керівники та інші. До речі, комунальний вищий навчальний заклад «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради (далі – ХАНО) спільно з Херсонським обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти забезпечують викладацький склад систематичними курсами з підвищення кваліфікації. Зокрема, зараз підвищують свій професійний рівень асистенти вчителів та вчителі-дефектологи. Тому, якщо є необхідність у проходженні певного курсу, за допомогою завжди можна звернутись до ХАНО.
Зважаючи на те, що у закладах існує проблема в напрямку спортивного розвитку дітей з особливими потребами, була запропонована співпраця з фахівцями Херсонського регіонального центру з фізичної культури та спорту інвалідів «Інваспорт».
З найкращих моментів фахівцями була відзначена унікальна взаємодія педагогічного колективу з батьками особливих діток, які долучаються до створення індивідуальних програм розвитку. Разом з цим, постійно відбувається підвищення обізнаності батьків шляхом проведення бесід, роз’яснень, консультацій педагогічними працівниками, психологічною службою щодо особливостей дітей, їх навчання, виховання та соціалізації. Та попри це, батьки іще мають потребу в додаткових зустрічах з фахівцями, які нададуть інформацію щодо подальшого розвитку їхніх дітей у державі.
Саме завдяки інклюзії у дітей з особливими потребами з’явилася можливість краще інтегруватися у суспільство. Сьогодні вони не сидять у чотирьох стінах. «Особливі» діти беруть активну участь у всіх заходах міста та країни. Вони стали повноцінною частиною суспільства, а ми, в свою чергу, стали їх підтримкою та опорою, їх друзями, частиною їх яскравого життя. Бо люди з особливими потребами – такі ж як і ми!