Обізнаність вкладників Херсонщини відзначили на всеукраїнському рівні

6 лет назад 0

Херсонщина взяла участь в опитуванні для визначення рівня обізнаності українських споживачів фінансових послуг про систему гарантування вкладів, проведеного за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».

Спікери стверджують, що у південних регіонах України рівень обізнаності вкладників у своїх правах досить високий. Зокрема, на Херсонщині 27% вкладників знають про існування системи гарантування вкладів (середній показник в Україні — 19%), про максимальну суму відшкодувань у разі ліквідації банку (200 тис грн). Зазначили спікери і сором’язливість херсонців, мовляв, вони здавали низьку оцінку власним знанням, проте на більшість питань відповідали правильно.

«Результати опитування засвідчили зростання рівня обізнаності громадян про Фонд. Однак, ми також побачили, що є над чим працювати для роз’яснення особливостей функціонування системи гарантування. Ми зацікавлені у якомога ширшому розповсюдженні просвітніх матеріалів з неупередженою та достовірною інформацією про умови гарантування банківських вкладів, а також про фінансові послуги та пов'язані із ними ризики загалом, а тому запрошуємо до співпраці регіональні ЗМІ», — зазначив під час засідання прес-клубу в Одесі заступник директора розпорядника Фонду гарантування Андрій Оленчик.

Не досить приємним сюрпризом для вкладників є те, що вклади українців у “Ощадбанку” не захищені Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. І не тому, що єдиний державний ощадний банк є надто надійним, а тому, що “так історично склалося”.

Також не відшкодовуються вклади в дорогоцінних металах, ощадні сертифікати на пред'явників, вклади, оформлені на особливих умовах, а також особам, які є акціонерами банку або професійно пов'язані з ним.

Ще однією оманою для вкладників є інформація про надійність вкладів у кредитних установах, ломбардах, тощо. Лише заощадження у банках захищені Фондом.

Опитування для визначення рівня обізнаності громадян про систему гарантування вкладів Фонд гарантування проводить уже вдруге. Проект USAID надав фінансування для його проведення. Його результати допоможуть Фонду гарантування спланувати свою інформаційно-просвітницьку діяльність з метою підвищення рівня фінансової обізнаності громадян.

Основні результати опитування свідчать, що українці:

• Достатньо обізнані щодо розміру гарантованої суми відшкодування (49% обрали правильний варіант відповіді);

• Знають про наявність гарантії за вкладами в іноземній валюті (51% опитаних надали правильну відповідь), однак не знають деталі – у якій валюті виплачується відшкодування та за яким саме курсом (лише 16% знають, що виплата здійснюється за офіційним курсом на день початку процедури виведення банку з ринку);

• Вважають, що в Україні гарантуються абсолютно всі вклади, які фізичні особи розміщують у будь-яких фінансових установах (19 % обрали цей неправильний варіант відповіді) або у будь-якому банку (цей неправильний варіант обрали 50%), однак це не передбачено чинним законодавством України

• За останні два роки не мали негативного досвіду за вкладами в банках, однак попри це намагаються не тримати кошти в банках (55% опитаних не мають в банках жодних коштів, а 33% — тримають лише незначну частину своїх статків).

Крім того, 52% опитаних вказали, що чули про Фонд гарантування, однак практично нічого не знають про особливості самої системи гарантування вкладів та її функціонування (31% не знають про неї нічого, а 50% — знають мало).

При виборі банку для розміщення депозиту громадяни зважають на два фактори – наявність гарантії повернення вкладу (56%) та відсоткову ставку за вкладом (53%). Вивчають побіжно зміст договору з банком у процесі відкриття рахунку 38% опитаних, а 34% – ретельно. Більше половини бажають отримувати інформацію щодо системи гарантування вкладів через банк, у якому вони відкривають депозит.

Це загальнонаціональне опитування методом «обличчя-до-обличчя» проводилося українською маркетинговою дослідницькою компанією InMind у грудні 2017 року. Було опитано 2006 респондентів віком від 18 років (репрезентативно до структури населення країни) у всіх регіонах України, окрім АР Крим, територій Донецької та Луганської областей, які не є підконтрольні Уряду України. Розмір теоретичної похибки не перевищує 2,2%.