Реформа старшої школи: як відбуватиметься навчання в 10-12 класах та що зміниться для учнів в Україні

4 дня назад 0

Реформа старшої школи: як відбуватиметься навчання в 10-12 класах та що зміниться для учнів в Україні

Автор законопроєкту про академічні ліцеї Сергій Колебошин розповів про реформу старшої школи в Україні та про те, як відбуватиметься навчання в 10, 11 і 12 класах і що зміниться для учнів. За його словами, з погляду навантаження на дитину програма при доданому 12-му класі точно планується меншою, ніж є зараз у 10-11.

Як пояснив розробник і куратор дослідження PISA, яке надає доказові дані про якість освіти, Андреас Шляйхер, під час реформи додали не 12-й клас, а 10-й, бо 11-12 це вже буде профілізація. А 10 клас є фактично адаптаційним у профільній освіті, розповів він в інтерв'ю НУШ. Це клас пошуку, м’який вхід у профіль, можливість для дитини дрифтувати між різними профілями.

Як відбуватиметься навчання в 10, 11 і 12 класах

Сергій Колебошин розповів, що все викладання у 10-11-12 класі буде розділене на три групи: ядро, профільність і курси за вибором.

"Ядро однакове для всіх, профіль дитина обирає. І третій компонент – курси за вибором, які цікаві дитині. І якраз тут і потрібний немаленький академічний ліцей", – пояснює він і додає, що це робиться для того, щоб забезпечити достатню якість і кількість курсів за вибором.

Дитина з фізичного профілю зможе вибрати, наприклад, історію кінематографа або міжнародну журналістику, і далі вступати до вищого навчального закладу абсолютно не за фізичним профілем. Або ж дитина усвідомлює, що їй це цікаво, і змінює профіль, щоб 11-12 клас вчитися тому, що їй подобається.

Також, за словами автора цього законопроєкту, реформування старшої школи дасть можливість ввести у школу ставку освітнього кар’єрного радника чи ментора – людини, яка допомагатиме дитині обирати профіль.

"Бо зараз що відбувається після 9 класу? В маленькій школі збирають батьківські збори й кажуть: у нас буде профіль української мови, а другий – це універсальний", – каже Колебошин, пояснюючи це тим, що один з профілів вибирається, щоб була можливість надати години для вчителя, а не тому, що дітей, які хочуть навчатися саме поглибленій українській мові, – більше. Інших учнів просто лишають у класі з універсальним профілем.

Відокремлений ліцей дасть більше можливостей вчителям

Сергій Колебошин говорить, що є успішні приклади, де вчителі, які працюють в старшій профільній школі, отримують більші заробітні плати, оскільки підготовка до заняття і тип роботи, є складнішим завданням. Але, за його словами, в Україні це можливо тільки в тому випадку, якщо буде збільшене соціальне забезпечення вчителя.

"Яку б ми мережу не утворили, які б ідеальні програми ми не спланували, нічого цього не буде, якщо до школи не прийде якісний вчитель, а для цього має бути гідна оплата праці педпрацівників", – говорить він та додає, що все ж можливості для вчителя з реформою з’являться.

Він наводить у приклад наукові ліцеї, вказуючи на те, що законопроєкт не забороняє робити монопрофільність.

"Треба буде шукати компроміс і рішення. Наукові ліцеї – чіткий приклад більшої якості у відокремлених установах", – пояснює автор законопроєкту.

Інформує shkola.obozrevatel.