Статки зрадника Херсону Сальда можуть передати Україні

3 года назад 0

Ексмера Херсона Сальда підозрюють у держзраді: після окупації міста він ініціював створення колабраційного псевдооргану влади. На півдні України Сальдо відомий не лише як колишній міський голова з проросійськими поглядами, але й як один з найзаможніших людей регіону. Політику належить низка компаній та об’єктів нерухомості в Херсоні та поза його межами, записаних на членів родини і підставних осіб. Тепер усі ці активи можуть бути конфісковані державою. Про які саме статки йдеться? «СтопКор» розшукав майно і бізнес, пов’язані з Сальдом.

17 березня Офіс Генерального Прокурора України повідомив про відкриття провадження щодо державної зради, пов’язаної зі створенням псевдооргану влади на Херсонщині. У злочині, зокрема, підозрюють скандального блогера Стремоусова та ексмера Херсона Сальда.

Йдеться про проведення в окупованому місті мітингу на підтримку країни-агресора – під радянськими прапорами та з використанням іншої забороненої символіки. А також про створення в регіоні антиукраїнського «Комітету спасіння».

Учасники “Комітету спасіння” у Херсоні Фото: скриншот

Зауважимо, що в обох випадках Володимир Сальдо у своїх соцмережах недолуго намагався відхреститися від закидів у колабораціонізмі (мовляв, просто проходив повз мітинг чи його «змусили» брати участь у зйомці), але ці виправдання містять купу неув’язок і не витримують жодної критики.

Утім, спроби якимось чином відбілити себе перед громадою свідчить передусім про дві речі. По-перше, Сальдо дуже не впевнений в успіху «спецоперації» своїх російських кураторів і відчайдушно намагається «всидіти на двох стільцях». По-друге, він добре розуміє політичні, правові та економічні наслідки своїх злочинів.

Адже, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність)», що набув чинності 18 березня, участь у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з з конфіскацією майна.

Про яке саме майно Сальда йдеться?

Відповідно до офіційної біографії Сальда, Володимир Васильович з 1998 року займав виключно державні посади. Він був депутатом Херсонської міськради, заступником голови ХОДА з питань ЖКГ і будівництва, міським головою, народним депутатом України. Відповідно, за законом, не мав права займатися бізнесом і не міг набути значних статків.

Проте, як з’ясували наші колеги з проєкту Слідство.Інфо ще у 2016 році, за роки політичної кар’єри Сальда, його родина заволоділа численними бізнес-активами та тисячами квадратних метрів нерухомості, зокрема – на узбережжі Чорного моря.

У роки, поки Сальдо був мером Херсона, родина збагатіла на дві квартири і великий будинок у Херсоні, дві квартири в Києві – в самому центрі, на Подолі, та неподалік аеропорту Жуляни. Також у власності сім’ї – трикімнатна квартира в одеському ЖК «Нова Аркадія».

На сайтах з продажу нерухомості вартість трикімнатних квартир у ЖК «Нова Аркадія» варіюються у діапазоні 100-200 тисяч доларів Фото: скриншот

За мерської каденції Сальда, його дружина також придбала котедж у Криму поблизу Алушти, та апартаменти у Ялтинському селищі Восход, у комплексі, збудованому фірмою «Консоль» кримського спікера-зрадника Володимира Константінова. А коли Сальдо став народним депутатом, у родині з явилася ще одна трикімнатна квартира і два паркомісця в Ялті – в елітному житловому комплексі «Ореанда-Плаза».

Вартість житла у ЖК «Ореанда-Плаза» стартує від 50 тисяч рублів за квадрат Фото: з відкритих джерел

Зауважимо, що на самого ексмера Херсона не зареєстровано майже нічого. За даними інформаційно-аналітичної платформи YouControl, він є кінцевим бенефіціарним власником Херсонської міської громадської Асоціації будівельників і інвесторів «Будінвестсоюз». Та співзасновником ТОВ «ТавріяІнвест» (фігурант кримінального провадження за низкою злочинів) і ТОВ Агентство нерухомості «Херсонріел», діяльність яких наразі припинено.

Натомість дружина Сальда – Любов Павлівна – де-юре є заможною бізнесвумен

Зокрема, Любов Сальдо є чинним бенефіціаром ПрАТ «Каштан», що зареєстроване у Коростишеві на Житомирщині. Фірма займається видобутком декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди та глинистого сланцю і володіє нерухомістю у с. Буки Малинського району.

Щоправда, діяльність підприємства – незаконна. Як з’ясували правоохоронці у 2020 році, на території Буківського родовища фірмою без спецдозволу проводяться роботи з видобутку корисних копалин. За даними фактами відкрито кримінальне провадження № 83/756/20.

Північна ділянка (блок № 1) Буківського родовища габро-лабрадоритів знаходиться в Малинському районі Житомирської області, в 600 м на південний захід від с. Буки. Площа – 8 га Фото: скриншот

Любов Павлівна є співзасновницею Житомирської асоціації підприємств по видобуванню та обробці природного каменю «Житомирський граніт». Її партнерка – громадянка російської федерації Анна Бдюлєва.

Дружині Сальда також належить частка ПрАТ «Дельта-Сервіс», яке здійснює допоміжну діяльність у сфері транспорту. Керує підприємством скандально відомий у Херсоні Руслан Тедіашвілі. За останні три роки з товариством пов’язані чотири кримінальні судові справи. А на балансі підприємства значаться чотири об’єкти нерухомості у місті, переважно – на території Карантинного острову.

Діяльність ще однієї фірми пані Любові (ПП «Любава, престижний салон краси на вул. Кулика) у Херсоні припинено. Жінка також вийшла зі складу засновників одеської адвокатської компанії ТОВ «ІЛОН-С.П.С.-88».

На доньку Сальда Ірину Володимирівну теж оформлені частки у кількох компаніях

Наприклад, ТОВ «Конка», що займається організацією відпочинку та розваг. На цю фірму зареєстровано будинок у смт. Антонівка під Херсоном.

Або у ТОВ «Бебко-Авто» (співвласники – В’ячеслав Бебко та Антон Кушнір». Підприємство займається торгівлею автомобілями.

Ірина Сальдо володіє пакетом акцій ПАТ Проектно-будівельна фірма «Херсонбуд», щодо якого нині порушено справу про банкрутство. «СтопКор» розслідував рейдерське захоплення майна «Херсонбуду» людьми з оточення Сальда. Йдеться про численну нерухомість на території Херсону та земельну ділянку 6510136900:24:002:0014 (0,5291 га) на чорноморському узбережжі.

Донька ексмера також є історичним учасником ТОВ «Лукс Тревел Едюкейшн Джоб Менеджемент Груп» (м. Київ; кінцевий бенефіціар – особа, зареєстрована на тимчасово окупованій території у м. Донецьк), ТОВ «Дніпровська торгова компанія» (м. Івано-Франківськ) та ТОВ «Сі Деко» (м. Київ). Вказані компанії фігурують у кримінальних провадженнях №265/5115/15-к, № 265/5701/15-к.

За інформацією місцевих ЗМІ, Ірина Сальдо постійно проживає в Ніцці

Редакція «СтопКору» розшукала профіль Ірини Володимирівни на LinkedIn. Там донька колишнього мера Херсона вказує, що раніше працювала в Looks Travel EDM Group, Ltd., Osvita4u brand (ТОВ «Лукс Тревел Едюкейшн Джоб Менеджемент Груп» – див. вище).

А з 2015 року вона називає себе експертом з комерційних продажів і цифрових комунікацій у компанії ITALGEST REAL ESTATE FRANCE, зареєстрованій за адресою: 2 avenue Boyer 06500 Menton France.

Жінка займається інвестиціями в елітну нерухомість у Монако та на Лазурному узбережжі Франції. Має власний сайт, де розповідає про свій бізнес з придбання та перепродажу чи здачі в оренду апартаментів.

Крім того, значна частина бізнесу та нерухомості родини Сальдо оформлені на такого собі Сергія Пожаєва

Херсонські журналісти, посилаючись на людей з команди Сальда, називають Пожаєва дальнім родичом ексмера, «простою людиною, трудягою» та однією з підставних осіб, на яких записували майно. Зокрема, саме Пожаєв тривалий час був номінальним власником ПП «Банс» (готель і розважальний комплекс «Загублений світ» у центрі Херсона), який де-факто належав Володимиру Сальдо.

Готельно-розважальний комплекс «Загублений світ» у Херсоні Фото: скриншот

Діяльність ПП «Банс» наразі припинено. Але на балансі фірми є три об’єкти нерухомості, два з яких – будинки в історичному серці Херсона.

Сергій Юрійович Пожаєв формально також є засновником ТОВ «КПД-5 С», яке фігурує у трьох кримінальних справах за останні три роки. Фірмі належить будинок по вул. Лютеранська в Херсоні.

А також обслуговуючого кооперативу ЖБК «ЖК Комфорт Херсон». На балансі кооперативу – чотири земельні ділянки на Херсонщині: 6510165300:02:001:1734 – 0,7741 га, 6510165300:02:001:1699 – 0,1993 га, 6510165300:04:078:0010 – 0,4000 га, 6510165300:02:001:1133 – 2,4844 га.

На Пожаєва оформлено частку у ТОВ «Будтех-2007» (бенефіціарний власник зареєстрований на території російської федерації). Фірма володіє двома об’єктами нерухомості в Херсоні. Та у ТОВ «НВП Спеціальні полімерні технології», що зареєстроване в Києві та має один невизначений об’єкт нерухомості.

За даними ЗМІ, Сергію Пожаєву як підставній особі Сальда, також належать наступні об’єкти нерухомості:

Двокімнатна квартира площею 51,8 кв. м у будинку №23 на вулиці Михайлівській.

Однокімнатна квартира на першому поверсі за адресою: Потьомкінська, 92. Швидше за все, мається на увазі один із магазинів.

Земельна ділянка площею 0.1009 га у приміській Зеленівці.

Крім того, йому нібито належить ділянка площею 600 кв. м по вулиці Стебліївська, 70. Жодної інформації про цю ділянку на кадастровій мапі немає. До 2009 року вона належала іншій особі.

Сподіваємось, ця інформація стане у нагоді компетентним органам, які доведуть справу проти зрадників Україні до логічного кінця. І зуміють розшукати все незаконно набуте й приховане скандальним політиком майно та конфіскувати його на потреби українського суспільства, що потерпає від збройної агресії з боку росії та путінських посібників.

Нагадаємо:

  • Володимир Сальдо три рази обирався мером Херсона, за цей час встиг «засвітитись» у кількох гучних рейдерських скандалах. Володимира Сальда також раніше вже підозрювали у роботі на ФСБ.
  • У серпні 2016 року ексмер був затриманий правоохоронними органами Домініканської республіки. Його звинувачено у викраденні колишнього партнера – бізнесмена Пащенка та засуджено до 25 років ув’язнення. І матеріали справи, і сам Сальдо підтверджують факт засудження. Втік з в’язниці, за власним зізнанням, заплативши хабаря.
  • У квітні 2018-го в Херсоні був застрілений брат викраденого в Домінікані бізнесмена Пащенка. Вбитий Ігор Пащенко свідчив проти Сальда в Україні. До того ж, у них був давній конфлікт: через розважальний центр «Загублений світ».
  • У березні 2022 року, після російського вторгнення у Херсон, ВГО «Стоп корупції» повідомили правоохоронців про ознаки державної зради з боку Володимира Сальда та інших учасників. Звернення скерували до керівника СБУ, Департаменту контррозвідки і Генерального прокурора України.
  • 17 березня Офіс Генерального Прокурора України повідомив про відкриття провадження щодо Сальда. Йому інкримінують державну зраду.
  • Щойно прокуратура відкрила провадження і Сальдо відчув, що ризикує втратити майно, регіонал почав відхрещуватися від своїх дій. Через свою помічницю ексмер сповістив, що його начебто змусили ввійти до «комітету спасіння».