
Берислав і Херсон налагоджують партнерства з громадами Швеції
8 часов назад 0
Громади Берислава та Херсона стали учасниками Другого Шведсько-українського форуму муніципальних партнерств, що проходив 20–21 травня у Швеції. Вони долучилися до процесу встановлення нових зв’язків між українськими та шведськими муніципалітетами. Загалом, упродовж форуму Україна та Швеція встановили та поглибили 11 партнерств між муніципалітетами.
Це вже другий форум, присвячений співпраці муніципалітетів обох країн. Перший, у червні 2023 року, заклав основу співпраці. Сьогодні відомо про понад 40 активних шведсько-українських партнерств.
«Українські громади щиро вдячні Швеції за допомогу й підтримку. Водночас сьогодні ми будуємо рівноправне партнерство. Завдяки нашому щоденному досвіду стійкості ми готові стати джерелом нових знань — знань, якими ділимося з нашими шведськими друзями», — зазначив Андрій Плахотнюк , Посол України у Швеції.
Серед учасників форуму — 11 пар шведсько-українських муніципалітетів-партнерів: Венерсборг – Ямпіль, Гельсінгборг – Вінниця, Готланд – Берислав, Дандерюд – Чугуїв, Еребру – Харків, Еслев – Хотин, Карлскуґа – Шепетівка, Крістіанстад – Умань, Лулео – Івано-Франківськ, Норрчепінг – Херсон, Уппсала – Львів.
Готланд – Берислав Дати підписання меморандуму: 2001 (с. Зміївка)
Партнерство між Бериславом і Готландом сягає 1782 року — тоді шведи заснували село Гаммальсвенсбю (тепер — Зміївка). У 2001 році Готланд став містом-побратимом Зміївки, а з 2014 року громади реалізують спільні проєкти.
У 2024 році Бериславський муніципалітет, до якого входить с. Зміївка, разом із Готландом підписали два листи намірів у межах програми ICLD: про політичну підтримку та про початок підготовки спільного проєкту. Партнери регулярно зустрічалися у Швеції, Боснії і Герцеговині та Бельгії.
Напрями співпраці:
демократія участі, прозорість, відновлення інфраструктури, підтримка соціальних та освітніх потреб, збереження культурної спадщини Гаммальсвенсбю (Зміївки), національна ідентичність.
Норрчепінг – Херсон Дата початку співпраці : червень 2023
Дата підписання меморандуму : 11 грудня 2023
Херсон і Норрчепінг стали містами-партнерами після знайомства в межах першого Шведсько-українського форуму партнерств у Стокгольмі. Восени 2023 року делегація Норрчепінга відвідала прифронтовий Херсон, а вже в грудні сторони офіційно закріпили партнерство в Норрчепінгу. У квітні цього року, опісля зміни політичної влади Норрчепінга, відбулося перше нове знайомство. Під час цієї зустрічі партнери обговорили нові можливості для співпраці.
Напрямки співпраці:
кризове управління та стійкість; міське планування та логістика (переміщення порту); освіта та розвиток молоді; індустріальні парки та співпраця з бізнесом; розвиток місцевого самоврядування.
Деякі з них бачились наживо вперше. Деякі — вже мають досвід спільної роботи, взаємних візитів і навіть перебування на деокупованих територіях. А кілька українських мерів одразу після форуму вирушили до шведських громад із робочими візитами. Також усі пари напрацювали план розвитку партнерства на наступні пів року.
Другий Форум муніципальних партнерств організований у Стокгольмі SALAR International у межах програми Polaris (2024–2028) за фінансування Sida; подію реалізовано ініціативою Cities4Cities, що є складовою Polaris.
«Цей форум — визнання вашого лідерства та співпраці. Чи ви тільки починаєте, чи вже реалізуєте спільні проєкти — ви допомагаєте будувати демократичну, стійку та європейську Україну. Ми тут, щоб підтримати вас у наступних кроках», — наголосив Раян Нокс, керуючий директор SALAR International.
Форум — це не лише офіційна програма. Це живий діалог про те, як співпраця на рівні муніципалітетів може дати реальні результати. Однією з ключових дискусій стала панель про те, чому шведські громади хочуть вчитися в українських — зокрема, у сфері цифровізації, дій в умовах кризи та мобілізації громадського ресурсу.
«З досвіду Cities4Cities найбільш сталі партнерства ті, які рівноправні. Україна дуже сильна у темі цифровізації та стійкості, наприклад. Громади у нашій мережі вже навчають європейські, як готуватися до блекаутів, менеджменту у кризових ситуаціях, безпеки дітей у школах. Натомість українські громади не очікують генератора від партнерства — їм потрібен досвід на шляху до євроінтеграції, і вони також готові ділитися своїм» , — Світлана Блінова, координаторка ініціативи Cities4Cities
«Від імені SALAR бажаю вам якнайбільших успіхів у ваших партнерствах — тут, на цьому форумі, і в усій важливій роботі, яка попереду. Українські друзі, пам’ятайте: ви не самі — і ніколи не будете. Кожна шведська громада та регіон твердо стоять поруч з вами», — сказав Мартін Хомберґ, SALAR.