
Як окупанти мілітаризували дітей на території тимчасово окупованої Херсонської та Запорізької областей за І півріччя 2025 року?
12 часов назад 0
системно фіксує факти порушень прав дітей на тимчасово окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей. Зокрема, згідно з Аналізом КРЦ за І півріччя 2025 року, російська окупаційна адміністрація суттєво активізувала використання освіти, культури та дозвілля дітей як інструментів ідеологічного впливу, пропаганди та мілітаризації молоді.
Одним із ключових механізмів залишається школа. В окупованих Мелітополі та Генічеську фіксуються масові позачергові посвяти дітей до лав «Юнармії». У школах Мелітополя першокласників залучають до проєкту «Орлята росії», а в Генічеську відбуваються так звані урочисті акції, зокрема «Цих днів не змовкне слава!» — із нав’язуванням радянської інтерпретації історії та прославленням «героїзму» в СВО.
У межах пропаганди через культуру проводяться виставки дитячих малюнків: «Моя Росгвардія», «Герої Херсонщини», конкурси на кшталт змагання імені адмірала Ушакова в Каланчаку. Також у бібліотеках, зокрема в Мелітополі, цілеспрямовано розповсюджують пропагандистську російську літературу.
У школах Херсонщини російські силовики організовують лекції про «громадянську ідентичність» та «російську державність». Вчителів змушують підписувати угоди про лояльність до політики рф, а дітей — вивчати російське законодавство. У разі відмови від участі в заходах можливе переслідування як дітей, так і їхніх родин.
Росгвардія також продовжує використовувати вигадані святкові акції, як-от «Дєди морозы специального назначения», для мілітаризації дітей і демонстрації «мужності» російських військових.
Значну роль у системі впливу відіграють так звані «навігатори дитинства» — осіб, що в освітньому середовищі виконують функції ідеологічного контролю, втручаючись у виховний процес і формуючи «потрібні» цінності згідно з кремлівською політикою.
Культурна сфера використовується для героїзації російської армії: у музеях, соціальних центрах, шкільних заходах. Наприклад, у Мелітопольському центрі соціального обслуговування відбулася зустріч з «ветеранами» зони СВО, а в соціально-реабілітаційному центрі на Херсонщині дітям вручали георгіївські стрічки.
Окрім цього, окупанти продовжують практику так званих екскурсій на території рф для дітей із тимчасово окупованих областей України.
Упродовж І півріччя 2025 року:
• майже 200 дітей з Херсонщини відправили до Адигеї;
• 47 школярів із Голопристанського та Алешкінського районів – до Ростова-на-Дону;
• 37 дітей із Каховки – до Москви в межах програми «Цифрові технології»;
• 150 дітей із Херсонщини – до табору ім. Гагаріна в Кезлєві (Євпаторії);
• переможців конкурсу «Герої Херсонщини» з селища Чаплинка відправили до Анапського табору в рф.
Кримськотатарський Ресурсний Центр наголошує, що такі дії окупаційної влади спрямовані на «зомбування» дітей та стирання всього українського з їхньої ідентичності. Маніпуляції, примусове навчання російською та залучення до пропагандистських заходів є системним порушенням прав дитини, що гарантовані їм міжнародними стандартами. Діти та молодь окупованої Херсонської області вже четвертий рік перебувають в окупації й важко уявити, як тиск росіян вплинув на їх світогляд.