Медіарух закликав парламент не ухвалювати законопроєкт про відповідальність за публікування даних з реєстрів
2 месяца назад 0
Український Медіарух, медійні та правозахисні організації закликають Верховну Раду відмовитися від підтримки законопроєкту в його нинішній редакції, оскільки він становить суттєві загрози для свободи слова, роботи журналістів, захисту журналістських джерел та викривачів корупції в Україні.
Про це в заяві Медіаруху.
Законопроєкт посилює та впроваджує кримінальну відповідальність за розміщення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів або інших дії, що створюють можливість вільного доступу до такої інформації невизначеного кола осіб.
“Пропоноване покарання у вигляді восьми років позбавлення волі за подібні дії під час правового режиму воєнного стану є непропорційним і фактично перетворює такі злочини на тяжкі. Під прикриттям боротьби зі “зловживанням даними” створюється інструмент, який може бути використаний для переслідування журналістів, що висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою. Прикладами розслідувань, автори яких можуть бути притягнуті до відповідальності за нормами цього законопроєкту, є матеріали про схеми виїзду чоловіків за кордон під час воєнного стану або про збагачення представників прокуратури” , – йдеться в заяві Медіаруху.
Як зауважили учасники Медіаруху, законопроєкт не передбачає механізмів захисту для тих, хто розголошує конфіденційну інформацію, що має суспільне значення, а наявності суспільної необхідності розголошення та норм Законів України “Про інформацію” і “Про доступ до публічної інформації” може бути не досить для захисту журналістів у судах.
“Перетворення подібних правопорушень на тяжкі злочини відкриває можливість для застосування негласних слідчих дій проти журналістів, зокрема прослуховування та стеження, що суттєво порушує стандарти захисту джерел інформації”, – застерегли в спільній заяві.
Медіарух також звернув увагу на те, що законопроєкт просувається під виглядом виконання вимог ЄС, однак його положення насправді суперечать принципам свободи слова та захисту журналістських джерел і викривачів, закріпленим у міжнародних документах, зокрема в нещодавно ухваленому Європейському акті про свободу медіа.
“Законодавство, яке обмежує можливості суспільного контролю за владою та сприяє створенню атмосфери страху серед журналістів, не лише шкодить демократії, а й підриває довіру до державних інституцій. Ми підтримуємо вдосконалення законодавства, але лише в тому разі, якщо воно враховує інтереси суспільства, а не стає інструментом для утисків свободи слова”, – додали в заяві.
Медіарух закликає міжнародні організації та правозахисників долучитися до оцінювання цього законопроєкту й висловити свою позицію щодо його впливу на свободу слова в Україні.
Заява відкрита до підписів. Щоб долучитися, потрібно заповнити .
Нагадаємо, раніше Комісія з журналістської етики рішучий протест проти спроб представників влади вплинути на журналістів і обмежити свободу слова.
Цьому передувала заява “Української правди” про систематичний і тривалий тиск на видання та окремих журналістів з боку Офісу президента.