На Херсонщині два роки не можуть завершити укриття для школи: мільйони з бюджету, підозри у схемах

4 часа назад 0

На Херсонщині триває будівництво укриття для учнів та працівників місцевого навчально-виховного комплексу. Проєкт був розпочатий ще у 2023 році, а підряд отримала компанія, яку громадська організація підозрює у привласненні бюджетних коштів.

За даними екосистеми цифрового відновлення , йдеться про опорний заклад Орлівський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-III ступенів — дитячий садок" Кочубеївської сільської ради. 

У закладі нині навчається 103 дитини, працює 21 співробітник. Через відсутність укриття навчання відбувається дистанційно, однак громада прагне повернути дітей до очного навчання, створивши для них безпечні умови. Скриншот: DREAM Нову захисну споруду розраховано на 150 осіб — учнів, педагогів і технічний персонал. Вона буде одноповерховою, прямокутною, з обвалуванням та двома евакуаційними виходами. Для маломобільних груп передбачені окремі пандуси. Будівля зводитиметься з монолітного залізобетону з високим класом морозостійкості (не менше F35) і матиме спеціальні герметичні двері, вентиляцію з фільтрацією, дизельну електростанцію та аварійне освітлення.

Його реалізація передбачена Програмою комплексного відновлення області та затверджена Херсонською обласною військовою адміністрацією. Загальний бюджет будівництва становить 19,2 млн гривень. За даними екосистеми, наразі підтверджене фінансування складає лише 1,48% від необхідного обсягу.

Замовником робіт виступає Департамент розвитку територій Херсонської ОДА, а балансоутримувачем — Кочубеївська сільська рада. 

За даними системи закупівель , контракт на роботи з розробки проєктної документації уклали ще у грудні 2023 року. За це товариство "КБ Архпростір" отримало 285 тисяч гривень та мало закінчити роботи 25 грудня 2024 року. Водночас на здійснення  на об’єкті підписали договір у листопаді 2024 року. Контракт на 305 тисяч отримало товариство "Б-Стандарт", яке має надавати послуги до 25 грудня 2025 року. Всі ці тендери пройшли без конкретної процедури.

Виявилось, що  на будівництво пройшов у жовтні минулого року з очікуваною сумою закупівлі у понад 30 мільйонів. Аудитори вирішили перевірити цей тендер, але попри все підряд таки віддали товариству "Будком, яке отримало за це 29,2 мільйона гривень. Роботи мають бути закінчені до 25 грудня 2025 року. Переможцем фірму оголосили у жовтні 2024 року. Скриншот: YouControl Плюс, з товариством були укладені ще додаткові угоди. В одній з них зазначено, що коштом місцевого бюджету здійснено фінансування проєкту у 2024 році на суму понад 3 мільйони, а у 2025 році мають надійти ще 26 мільйонів. 

Сам переможець — товариство "Будком" — виявилось з цілою історією. Усього фірма брала участь у трьох тендерах, останнє і є на будівництво укриття для Орлівського навчально – виховного комплексу. На  товариство заробило 29,3 мільйона, з них — 22,2 — на цьому підряді. 

Підрядник вже фігурував у журналістському . Щодо кримінальних справ, компанія фігурувала у чотирьох. Так, за  Вищого Антикорупційного суду представники Орлівського навчально-виховного комплексу разом із працівниками фірми "Будком" нібито діяли за змовою і створили схему для привласнення бюджетних коштів. Йдеться про суму понад 5,3 мільйона гривень. Гроші «виводили» через завищення цін на будматеріали та роботи з укріплення будівлі школи. Різницю вартість робіт і матеріалів вони могли поділити між собою. 

Звернення подала громадська організація "Платформа Громадський контроль". Як зазначив суддя, за законом, щоб НАБУ мало право розслідувати справу, розмір завданої шкоди має перевищувати 6 мільйонів гривень. У заяві ж ідеться про збитки в розмірі 5,3 мільйона, але ця сума не підтверджена офіційними документами, лише власними підрахунками заявника. Через це суд відмовив у задоволенні клопотання.

Також у Миколаєві перевіряють можливе  на деревину, яку закуповували для потреб оборони Миколаївським квартирно-експлуатаційним управлінням (КЕУ) у 2022–2023 роках. За версією слідства, закупівлі здійснювались без тендерів, через прямі договори з комерційними компаніями.

Анна Бальчінос,