
На тимчасово окупованих територіях росіяни навчають школярів за пропагандистськими “азбуками”
15 часов назад 0
На тимчасово захоплених територіях України першокласники вивчають мову окупантів за суто пропагандистськими “азбуками”.
Про це засновник Східної правозахисної групи Павло Лисянський .
“Росія продовжує системну ідеологічну обробку діт ей на тимчасово окупованих територіях України. Один із найбільш наочних та тривожних прикладів – так звані “Абетки” Херсона, Донбасу, Запоріжжя та Харкова. Ці книги оформлені в яскравому, дитячому стилі, але їх зміст – не невинне навчання алфавіту, а інструмент агресії та нав’язування псевдоцінностей”, – йдеться в повідомленні.
На сторінках книги – культ мілітаризму та лояльності до окупаційної влади, зауважив Лисянський. Наприклад, літера Р – “це Батьківщина наша Росія”, беззастережно представлена як єдино правильна.
Літера С – “це Савур-могила, де герої Донбасу захищали і нашу свободу навіки відстояли” і тому подібне.
За його словами, книги оформлені в єдиному стилі: миловидні діти, барвисті краєвиди, національні російські мотиви та російська символіка. Під обкладинками – спроба заміщення української ідентичності та впровадження “русского мира” через ранні форми освіти.
Ці видання подаються як “добрі патріотичні книги”, які мають на меті сформувати в дітей лояльність до окупантів, привчити до сприйняття російської військової агресії як “визволення”.
Під виглядом навчання алфавіту створюється псевдореальність, де Україна стирається, а Росія подається як єдиний можливий центр “традицій”, “світу” та “істини”.
“Такі книги – це не просто шкідливі видання. Це елемент гібридної війни проти української ідентичності, спрямованої на беззахисних – на дітей. Ідеологічне насильство, приховане під маскою “дитячої освіти”, має бути документовано та засуджено на міжнародному рівні”, – наголосив правозахисник.
Нагадаємо, Російська Федерація всупереч міжнародному праву систему освіти на тимчасово окупованих територіях з українських стандартів на російські. Тож діти не навчаються українською мовою, не можуть спілкуватись українською та не мають української мови та історії України як навчальних предметів.
Освітяни та правозахисники констатують, що такі незаконні дії Москви призвели до освітніх втрат серед українських дітей та молоді на окупованих територіях.
Як відомо, Коаліція правозахисних організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих від збройної агресії РФ проти України, рекомендує уряду розробити Концепцію доступу до освіти для дітей з ТОТ України, яка має передбачати комплекс заходів для подолання освітніх втрат, адаптації до українського контенту, розвитку громадянської стійкості та протидії дезінформації.