Пенсії по-новому: все, що треба знати українцям

5 лет назад 0

Як будуть розраховувати пенсії після впровадження пенсійної реформи 

Українські пенсіонери вже незабаром будуть отримувати надбавки по-новому. У той же час «податок» на виплату, який скасували ще в 2017 році, повертати не будуть. Крім того, профільне міністерство розробляє механізм, який дозволить підняти пенсії приблизно для 3 млн українців, пише портал znaj.ua.

  Розраховувати пенсії будуть за новою формулою

2018 й — перехідний період. Уряд прийняв рішення скоротити коефіцієнт оцінки стажу (одна зі складових розрахунку пенсії) з 1.35 до 1%. В результаті всі, хто буде виходити на заслужений відпочинок після торішньої реформи, отримають пенсії приблизно на 25% нижче старих. Щоб «згладити» нововведення на 2018 рік створили особливі умови. Якщо зазвичай вважають середню зарплату по країні за три минулі роки, в цьому році враховують заробітну плату за 2017 і 2016 роки.

Зарплати в Україні зростають приблизно на 20-25% в рік, тому таке нововведення дозволяє в цьому році виходити на пенсію на більш вигідних умовах. Для прикладу, згідно з даними Пенсійного фонду (ПФУ), в 2015 році середня заробітна плата в Україні становила 3 ​​661 грн, в 2016-му — 4 482 грн, а в 2017-му — 6 273 грн.

Відповідно, якби в цьому році вважали за звичайними правилами (три роки), показник середньої зарплати становив би 4 686 грн, а за «особливими» правилами — 5 303 грн. Так, українець з 35 роками стажу і середньою зарплатою в 2018-му може претендувати на пенсію в 1856 грн, а за звичайними правилами зміг би отримати за все 1703 грн. Тобто «особливі» правила на поточний рік в цьому випадку дозволяють збільшити розмір пенсії на 1500 грн.

Але така норма тимчасова. Уже в наступному році у формулі розрахунку пенсії знову будуть враховувати середню по країні зарплату за три роки. «Тимчасово, до 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 і 2017 року», — йдеться в прийнятому законі.

 

Тобто українці, які досягли пенсійного віку в цьому році, виявилися в більш виграшній ситуації. У Міністерстві соціальної політики пояснили: в наступних роках пенсії будуть рости за рахунок збільшення середньої заробітної плати по країні, тому значної різниці в розмірах пенсій не буде.

«Пенсійний податок» працюють не повернуть

До реформи українці, які і працювали, і отримували пенсію, могли претендувати тільки на 85% виплати від держави. Інше залишалося в бюджеті. Посилаючись на торішню заяву міністра соцполітики Андрія Реви, ряд ЗМІ повідомляв про те, що незабаром обмеження для працюючих повернуть. Однак днями в міністерстві поставили крапку. Працюючі пенсіонери отримуватимуть повну виплату — заявили у відомстві. Ця новина торкнеться приблизно 650 тис. українців. Стільки пенсіонерів продовжує офіційно працювати.

 

Варто відзначити, що робота після 60 років може дозволити збільшити розмір пенсії. Стаж у формулі розрахунку враховується на рівні з зарплатою. Якщо, наприклад, продовжити працювати до 65 років (паралельно отримуючи пенсію), розмір виплати може збільшитися на 5%. Крім того, якщо стаж «перевалить» за 35 років, також можна розраховувати на окрему доплату.

Без пенсії працювати після 60 років в наступному році доведеться українцям, які не заробили 26 років стажу. Вони зможуть вийти на «заслужений відпочинок» за умови наявності більше 16 років стажу в 63 роки, якщо ж є всього 15 років стажу, на пенсію можна розраховувати з 65 років.

Підвищувати пенсії будуть по-новому

Найприємніше нововведення — з наступного року зростання пенсій буде залежати не тільки від інфляції, але і від зарплати. Зараз пенсіонери отримують надбавки у відсотках від прожиткового мінімуму. Якщо ціни зросли за рік на 10%, то пенсія повинна додати 10% прожиткового.

Починаючи з 2019-го розмір надбавки будуть вважати за принципом: 50% інфляції + 50% від середнього зросту зарплат за три роки. На отриманий відсоток збільшать розрахунковий розмір зарплати в формулі розрахунку пенсії. Це дозволить прибрати «зрівнялівки» і тим, хто більше заробляв, більш істотно підвищувати пенсії.

«Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії щорічно збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік і 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки », — йдеться в законі.

Наприклад, припустимо, що в середньому зарплата минулі три роки росла на 18%, а інфляція склала 9%. В такому випадку пенсію в 1856 грн можуть підвищити на 250 грн.

Пенсіонерам з великим стажем умови переглянуть

Ще одна проблема оновленої пенсійної системи — із зарплатою нижче середньої і великим стажем отримати можна тільки мінімальну пенсію. В результаті 3 мільйони українців працювали більше 35 років, але отримують виплати близькі до мінімальних. Причина — зниження коефіцієнта оцінки стажу. У діючій формулі головну роль грає розмір зарплати, а не стаж.

Саму формулу розрахунку виплат міняти не будуть. Один з варіантів виходу з ситуації — збільшувати мінімальну зарплату. Згідно із законом українці, які виконали вимоги щодо стажу, повинні отримувати пенсію не нижче 40% мінімальної зарплати. Для прикладу, якщо мінімалку підвищити до 4200 грн, то пенсія для таких українців складе не менше 1680 грн.

Інший варіант — оптимізувати облік зарплати. Якщо дозволити українцям враховувати різні роки при підрахунку співвідношення власної зарплати до середньої, можна буде виключити час, коли українець мало заробляв. Остаточна пропозиція Міністерство соціальної політики має розробити найближчим часом.

Однак головне нововведення, яке чекає всіх українців вже в наступному році (згідно з планом Кабінету міністрів) — запуск накопичувального рівня пенсійної системи. Це означає, що молоді українці (до 35 років) будуть додатково платити внески на власний рахунок, а при виході на заслужений відпочинок зможуть отримати відразу дві пенсії. Тих, хто вже досяг 60 років, це нововведення не торкнеться.