
Росіяни перетворили базу в Чонгарі на ізолятор і незаконно утримують там сотні цивільних – МІПЛ
4 часа назад 0
Росіяни незаконно утримують декілька сотень цивільних бранців в окупованому Чонгарі . Окупанти переобладнали колишн ю баз у українських прикордонників під “слідчий ізолятор”.
Про це керівниця департаменту документування Медійної ініціативи за права людини Анастасія Пантелєєва у коментарі “Новинам Приазов’я”.
Анастасія ПантелєєваЗа її словами, на окупованій частині Херсонщини діють “суди”, розміщені поблизу адміністративного кордону з Кримом, де незаконно засуджують бранців.
“З окрема тих, яких утримують в Чонгарі. І потім їх можуть етапувати на територію РФ . Можуть не етапувати “, – каже представниця МІПЛ.
Пантелєєва зазначає, що цивільних можуть судити і в окупованому Сімферополі. Здебільшого українців довгий час незаконно утримують у сімферопольському СІЗО №1 або СІЗО №2. Багатьох людей там утримують інкомунікадо – у повній ізоляції від зовнішнього світу. Затриманим не дозволяють зв’язуватися з родичами, не надають адвоката і фактично позбавляють будь-якої можливості комунікації.
За інформацією Медійній ініціативі за права людини, наразі з російської неволі повернулися 263 херсонці і понад 300 мешканців області. Звільнені цивільні мають право отримати відповідний статус та фінансову допомогу від держави у розмірі 100 тисяч гривень за кожний рік незаконно увʼязнення. Для цього необхідно отримати підтвердження про позбавлення свободи від Міністерства розвитку територій та громад.
“ На фінансову допомогу можуть претендувати також рідні того, хто досі знаходиться в утриманні “ , – зауважила правозахисниця.
Крім того, колишні бранці можуть звернутися за допомогою до партнерських організацій. Зокрема, отримати фахову психологічну допомогу від громадської організації “Блакитний птах”.
За даними Омбудсмана України, в російській неволі щонайменше 16 тисяч цивільних українців. Насправді ж ця цифра може бути більшою, оскільки злочини на тимчасово окупованих територіях часто не фіксуються. Водночас досі не існує ані прозорого механізму звільнення, ані системної міжнародної платформи, яка б координувала підтримку родин цивільних бранців.
Нагадаємо, цивільні особи, з російського полону, не обізнані про форми соціальної підтримки від держави та не користуються ними, встановив моніторинг Офісу Уповноваженого. Серед головних проблем – неефективна робота профільної Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та відсутність механізмів реалізації соціальних гарантій.
Фото: “Цивільні в полоні”