
Вперше під час касаційного розгляду справи громадського діяча Сергія Цигіпи у російському суді були присутні дипломати з ЄС
2 дня назад 0
27 березня 2024 року Верховний суд РФ залишив без змін вирок новокаховцю Сергію Цигіпі, якого незаконно засудили в окупованому Криму до 13 років колонії. Попри це, на закритому судовому засіданні були присутні європейські дипломати з чотирьох країн.
Про це повідомила його дружина та активістка Олена Цигіпа .
Олена та Сергій Цигіпи. Фото: фейсбук Олени ЦигіпиЗа її словами, попри те, що справу розглядали в закритому режимі, колегія суддів оголошувала рішення у присутності слухачів, чого раніше не було. Це стало можливим через те, що вперше засідання суду відвідали дипломати з Чехії, Франції та Канади. Завдяки цьому вони могли слідкувати за дотриманням принципів справедливості у судових рішеннях.
“Представники цих країн написали запит до Верховного суду РФ з проханням дозволити їм бути присутніми під час слухання справи Сергія. Таким чином вони хотіли промоніторити ситуацію з дотриманням РФ прав мого чоловіка та стандартів доступу до справедливого правосуддя. Однак варто зазначити, що їх пустили не на все засідання, а лише на оголошення вироку” , – розповідає Олена.
На думку дружини, поява європейських дипломатів на суді продемонструвала, що до Сергія прикута увага світової спільноти. Таким чином українці змушують росіян зрозуміти, що кожний їхній злочин, скоєний проти українців, буде відстежуватися, а винні покарані.
“Для мене це дуже позитивний момент, до якого я йшла маленькими кроками. Я б сказала, що це результат дуже кропіткої інформаційної роботи. Я думаю, поява іноземців на суді підбадьорила Сергія і дає нам надію на справедливість та швидке його звільнення” , – вважає Цигіпа.
Жінка розповіла, що під час своєї промови Сергій заявив, що терміни ув’язнення, які росіяни дають українцям, не мають значення.
“Я розумію, що я повернуся додому, не досидівши свій термін, завдяки боротьбі моєї країни, дружини та сім’ї”, – цитує слова чоловіка Олена.
Активістка радить родинам цивільних бранців не боятися просити європейських дипломатів відвідувати російські судилища над українцями. Олена із задоволенням поділиться з усіма охочими своїм досвідом та надасть поради, як діяти у таких ситуаціях.
“Я раджу всім це робити і стукати у всі двері. Якщо комусь цікаво, як я до цього дійшла, то я завжди рада допомогти”, – зазначає вона.
Олена сподівається на плідну співпрацю української влади та громадських організацій з міжнародним дипломатичним корпусом. За її словами, іноземці відгукуються, але їм необхідно зрозуміти, чим вони можуть допомогти зі свого боку. Тож чим більше буде таких випадків, тим захищенішими будуть наші бранці. Росіяни нарешті мають зрозуміти, що вони будуть відповідати за всі сфальсифіковані ними справи та судилища над українцями.
Нагадаємо, що Сергія Цигіпу, журналіста, письменника та громадського діяча з Нової Каховки, у 2022 році за активну проукраїнську позицію та журналістську діяльність. Завдяки його зусиллям у місті провели масовий захід громадянської непокори. Цигіпа також активно вів волонтерську діяльність, допомагав людям їжею та ліками.
Після затримання зв’язок з ним перервався, і його рідні тривалий час не знали, де він і що з ним. Пізніше з пропагандистського ролика на російському телебаченні вони дізналися, що Цигіпа перебуває в російській неволі. Потім чоловіка з тимчасово окупованої частини Херсонщини перевезли до окупованого Криму та утримували у Сімферопольському СІЗО №2.
6 жовтня 2023 року так званий верховний суд республіки Крим засудив Цигіпу до 13 років ув’язнення в колонії суворого режиму, звинувативши його в “шпигунстві” за статтею 276 КК РФ. Згодом чоловіка етапували до виправної колонії суворого режиму №3 міста Скопін Рязанської області.
Наразі Сергій перебуває у Московському СІЗО №4 в Медведкові.