Українцям встановлять нову мінімалку: названо розмір та наслідки

6 часов назад 0

В Україні  мінімальна зарплатав 2026-му зросте всього  на 688 грн – до 8688 грн.  Цього не вистачить навіть на те, щоб придбати базовий набір товарів та послуг. 
Про це йдеться вOBOZ.UA. Офіційно на мінімалку в Україні живуть  близько 1,5 млн працівників. Більшість із них отримують зарплату двома частинами: перша – офіційна мінімалка, друга – неофіційна, у конверті. Це дозволяє роботодавцю платити менше податків. У результаті є сотні компаній, у яких 8 тис. грн заробляє навіть керівник підприємства.

Наприклад, зараз Житомирська обласна бібліотека для дітей та юнацтва запрошує на роботу бібліотекаря з вищою освітою та досвідом роботи на зарплату 8 тис. грн. Таких вакансій тільки на порталі Державного центру зайнятості – більше ніж 11,4 тисячі. Від 8 тис. до 10 тис. грн – більш як 25,8 тис. вакансій.  Здебільшого такі зарплати пропонують бюджетникам у невеликих населених пунктах.

Мінімальна зарплата – соціальна гарантія. Вона встановлена в більшості країн Європи. Є кілька методів розрахунку мінімалки. Директива ЄС 2022/2041 про адекватність мінімальних зарплат рекомендує встановлювати  мінімалку на рівні 50-60% медіанної зарплати. Медіанна – це "правильно порахована" середня зарплата. Це та зарплата, що перебуває в середині ряду зарплат.

Медіанна зарплата в Україні становить станом на липень 2025-го аж 25 тис. грн.  Ця зарплата розрахована зі 193,3 тис. розміщених вакансій. Однак насправді в деяких випадках в одній розміщеній вакансії шукають одразу кількох співробітників. Окрім того, часто роботодавці взагалі не вказують розмір зарплати. А в деяких галузях, а також у маленьких населених пунктах працівників часто знаходять без допомоги кадрових порталів.