Уряд створив порядок, за яким виплачуватимуть пенсії за новими та старими рішеннями судів

5 часов назад 0

Кабінет Міністрів ухвалив постанову, що встановлює єдиний порядок виплат на виконання судових рішень за минулі та поточні періоди. 

Про це  в уряді. 

Борг держави за рішеннями судів, виконання яких вона гарантує, одна з проблем, на які Україні вже багато років вказує ЄСПЛ. 

До прикладу,  рішення в справі “Бурмич та інші проти України”. Тоді передали 12 тисяч скарг Комітету міністрів Ради Європи, бо той має більше можливостей перевіряти перебіг змін, які мала зробити українська влада в цій сфері.

Також у справі  суд дійшов висновку, що держава не може посилатися на брак коштів, коли мова йде про гарантовані виплати за рішеннями судів. Українська влада нібито намагалась розв’язати проблему, але серед ідей лунали саме  від обов’язку виконувати рішення, бо немає грошей на це. 

На березень 2021 року, як  дані казначейства, борг становив 5 мільярдів гривень. Нині, судячи з даних із повідомлення урядовців,  кількість рішень лише щодо пенсій зросла у понад 26 разів , тож  держава заборгувала громадянам  85 мільярдів гривень

Частину з цих грошей виплачують, але стосується це переважно рішень, що набрали чинності до 20 листопада 2020 року. Новий порядок має усунути цю прогалину. 

Відтепер Пенсійний фонд у бюджеті матиме окрему згадку про гроші на виплату за рішеннями судів. Урядовці пояснюють, що виплати  “проводитимуть щомісяця пропорційно до коштів, визначених в бюджеті фонду, та у розрізі зобовʼязань державного бюджету і страхових коштів”.  До цього були , коли у держбюджеті на рік загалом не закладали грошей на такі потреби. 

Окрім цього, уряд новим порядком вводить електронний обіг рішень, які держава має виконати. Дані про них будуть в особистому електронному кабінеті на сайті Пенсійного фонду та на окремій сторінці сайту установи. 

Нагадаємо, що для розв’язання лише двох проблем, на які Україні постійно вказує ЄСПЛ,  кілька десятків мільярдів гривень. Одна з цих проблем – тривале виконання судових рішень про стягнення з бюджету на користь пільговиків. 

Ще одна проблема – утримання людей у неналежних умовах у місцях несвободи, за що в’язні після звільнення отримують компенсації через ЄСПЛ. Відповідальні за це питання посадовці , як змінити ситуацію, але  сором за роботу інших урядовців.