57 закладів зруйновані повністю, 291 — пошкоджений. Як минув навчальний рік на Херсонщині і на що очікують у новому

4 месяца назад 0

Під час 2023-2024 навчального року в Херсонській області працювали 187 освітні заклади, в яких навчались майже 166 тисяч дітей. За високі досягнення у навчанні 232 учні відзначені золотими медалями, 52 — срібними. Про підсумки навчального року Суспільному розповіли випускники та працівники освіти. Херсонка  Марія Якимчук за результатами національного мультипредметного тесту отримала максимальні 200 балів з двох предметів. ЇЇ родина виїхала з окупованого на той час обласного центру у 2022 році. Після переїзду до Києва дівчина продовжила навчання у Херсонській школі № 30.

"Після дев'ятого класу я навчалася повністю дистанційно і так само закінчувала школу. Був навіть дистанційний випускний. Я неймовірно обожнюю свою школу та вчителів, які мене навчали. І я дійсно вважаю, що це найкращі вчителі, які загалом могли бути. З вересня у нас почалися підготовчі курси до НМТ. Їх організувала саме школа і я їх відвідувала. Вони були з кожного предмету. Насправді, я на англійську ставила найменші ставки — думала, що можу помилитися. Але чомусь англійська вийшла на 200 балів, як і українська. З математики я набрала 170 балів, що для мене було шоком, тому що я очікувала по ній як мінімум 185 з плюсом" , — розповіла золота медалістка.
Випускник Херсонського академічного ліцею імені Олега Мішукова  Максим Жулєв наразі лишається у Херсоні. Під час складання мультипредметного тесту він отримав 200 балів з української мови. Готуватися до тестування йому допомагала бабуся, яка понад 50 років працює вчителькою української мови.

"Книжок не було ще з дев'ятого класу, точніше — з десятого, коли почалася війна. Я брав їх в інтернеті — всі книжки нам скидали вчителі. Я їх завантажував і працював з ними. Асинхронно і синхронно. Асинхронно — це коли ми працювали, наприклад, з Telegram або Google Class. Також у Zoom — з відео та камерою. Інколи я туди не виходив, але, в принципі, виконував усі письмові завдання. Є три обов'язкові: математика, історія, українська. Я ще обрав як додаткову англійську мову. Це й зрозуміло, бо я збираюся поступати на журналіста. З української мови у мене 200 балів, з історії України — 191, з англійської — 169, і 150 балів з математики" , — сказав Максим.Тестування відбувалось у Миколаєві. Хлопець каже, що більшу частину часу в одинадцятому класі приділяв історії України.

"Адже це предмет такий, що треба і дати знати, і розуміти цю історію в плані подій і хронології. Було складно, тому що чотири предмети — це дуже велика робота. Особливо коли, наприклад, немає вихідних. В плані, що в один день у мене зустріч з двома репетиторами, в інший — ще з одним. Тобто "субота-неділя" — це не працює для випускників" , — пояснив Максим Жулєв.Випускниця школи № 24  Каріна Стрижак  також закінчувала навчання у Херсоні. Дівчина — кандидатка у майстри спорту з художньої гімнастики. Говорить, що була змушена залишити спорт. Одна з причин — підготовка до мультипредметного тесту.

"Звісно, це був непростий шлях — як взагалі навчання у школі, так і життя під час війни, життя в окупації. Але я здобула великі успіхи, адже я отримала 200 балів з історії України, а також маю середній бал НМТ — 187 балів. Наразі я планую вступати до КНУ Шевченка на журналістику, зокрема видавничу справу та редагування, або ж рекламу та зв'язки з громадськістю. І так, звісно, мені бали НМТ допоможуть для вступу на бюджетне місце. Складно за рахунок умов, адже всі ми знаємо, де зараз знаходиться Херсон — це майже лінія зіткнення. І, звісно, складно іноді тримати планку в таких умовах, але все ж таки завдяки наполегливості та сміливості можна досягнути будь-чого" , — сказала випускниця.

За інформацією Херсонської міської військової адміністрації, 15 випускників навчальних закладів громади отримали 19 найвищих результатів у мультипредметному тестуванні, розповіла начальниця міського управління освіти  Наталя Журженко .

"У нас є і переможці четвертого етапу Всеукраїнських олімпіад, переможці малої академії наук, у нас багато дітей, які просто взяли участь у цих конкурсах. І це говорить про те, що діти прагнуть до знань. Цьогоріч у нас є багато наших випускників, які отримали найвищий бал у національному мультипредметному тесті з різних предметів: математики, історії України, української мови. Є навіть дитина, яка отримала найвищий бал з іспанської мови. Цього року у нас приблизно така сама кількість випускників, як і у минулих роках. Це приблизно до 1400-1500 випускників одинадцятих класів і десь до двох із половиною тисяч випускників дев'ятих класів" , — повідомила начальниця управління освіти Херсонської МВА.За словами Наталі Журженко, з дистанційною формою навчання більше проблем виникає у першокласників, аніж у випускників.

"Майже вдвічі зменшилася кількість першокласників цьогоріч. Але впевнена, що всі наші херсонські діти повернуться до своїх закладів освіти, як тільки дозволить безпекова ситуація. Є така вимога країни — обов’язково відвідувати школу там, де діти перебувають. Фізично це поєднувати дуже складно. І ми знайшли спосіб і можливість, щоб діти змогли поєднати таке навчання. Ми запропонували їм сімейну форму навчання. І багато дітей залишилися з нашими херсонськими закладами освіти і поєднували дві школи одночасно" , — розповіла Журженко.

Новокаховський ліцей №3 працює на підконтрольній Україні території. Навчальний рік тут закінчили з кількістю 632 учні — це майже на 100 школярів більше, ніж торік, говорить директорка закладу  Ірина Дубас .

"У нас у 9-11 класах було 98 учнів. Ми видали документи про освіту за дев'ятий клас, за одинадцятий. Було п'ять медалістів, вісім дев'ятикласників із відзнакою. Уроки у нас — тільки синхронні, тобто і вчителі, й учні виходять на уроки. Звісно, для тих дітей, які не можуть виходити з певних причин, у школі є сімейне навчання, є екстернатура — без цього не обійдешся. В цьому навчальному році, який закінчився в період 2023-2024 року, на підконтрольній території у нас навчалися майже 100 учнів, за кордоном — більше 300. І, звичайно, є учні на тимчасово окупованій території" , — повідомила Ірина.Ліцей бере участь у пілотному проєкті Нової української школи, розповіла директорка.

"Це будуть уже восьмі класи, там у нас 70 дітей. П'ятнадцять вчителів будуть дотичні до навчання в пілотних класах. Хочу сказати про те, що в цьому році дуже багато батьків повернулися в Україну — в міста, підконтрольні нашому урядові. І це мене радує, тому що я бачу майбутнє України" , — сказала Ірина Дубас.

Під час 2023-2024 навчального року в області працювали 187 навчальних закладів, в яких здобували освіту майже 166 тисяч дітей, розповіла начальниця управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації  Тетяна Юшко .

"Якщо говорити про досягнення, то у нас збільшилася кількість медалістів порівняно з минулим роком, що б не говорили про дистанційну освіту. Якщо в цьому році в нас було 232 золоті медалі, то в минулому — 168. І срібних медалей цьогоріч 52, а минулого року було 38. Якщо говорити про результати мультипредметного тесту, то так — минулого року у нас було 35 дітей, які отримали 200 балів, і було лише три дитини, які мали 200 балів з двох предметів. Цього року ми вже маємо 29 таких дітей. Один хлопчик зі школи № 56 міста Херсона має 200 балів з трьох предметів і ще з одного — 196 балів. Четверо дітей мають по 200 балів. В цілому, ми змогли цього року відкрити в дистанційному форматі 93 дошкільні навчальні заклади. Це було нашим пріоритетом, оскільки в минулому році ми, на жаль, цього зробити не змогли. Охоплювали в більшості випадків п'ятирічок, оскільки їх готували до школи. Але були й молодші діти" , — сказала начальниця управління освіти Херсонської ОВА.
Від початку повномасштабного вторгнення на деокупованій частині Херсонщини зруйновані 57 закладів освіти, пошкоджені — 291, говорить Юшко.

"Якщо говорити про розріз їх, то 23 дитячі садочки зруйновані, 110 — пошкоджені. Якщо про школи, то 127 пошкоджені та 30 зруйновані. Позашкільні заклади пошкоджені, вищі навчальні заклади всі пошкоджені. Профтехосвіта — два зруйновані повністю на деокупованій території, вісім пошкоджених. І Херсонська академія безперервної освіти теж зруйнована" , — перелічила чиновниця.

Попре все, в області розпочалась підготовка до нового навчального року. Розпочати роботу планують 186 закладів освіти, розповідає Юшко.

"На сьогодні показник набору у нас становить 59 тисяч. Сподіваємося, що ми його втримаємо. Батьки, звісно, вибирають для себе більш оптимальний варіанти. Я розумію, батьки готові сьогодні, аби діти навчалися територіально і могли очно навчатися. Але ми сьогодні розглядаємо питання і працюємо над цим, щоб у деяких закладах освіти — поки таких п'ять-шість, спробувати розпочати змішану форму навчання, оскільки в закладах є укриття" , — сказала Тетяна Юшко.