Біженців у Німеччині можуть залишити без виплат: як зміняться правила для українців після виборів
3 часа назад 0
Чи зміниться розмір виплат? Українським біженцям розповіли, що на них чекає після виборів у Німеччині.
Як передає DW.
Християнські демократи, які мають високі шанси очолити майбутній уряд Німеччини, у своїй програмі критикують високі соціальні виплати українським біженцям.
Одне з обіцянок у передвиборчій програмі блоку консервативних партій Німеччини – Християнсько-демократичного союзу (ХДС) та баварського Християнсько-соціального союзу (ХСС) викладене лаконічно, але недвозначно: "Працевлаштувати українок і українців". Ця вимога є одним із пунктів жорсткої міграційної політики ХДС/ХСС, сформульованої в розділі "Зупинити нелегальну міграцію", хоча українці в Німеччині аж ніяк не є нелегалами, а Берлін декларує солідарність із Україною у протистоянні російській агресії.
"Ми спростимо процедури визнання професійної кваліфікації та сприятимемо вивченню німецької мови в робочому колективі", – йдеться у програмі.
Однак ця обіцянка пов’язана з менш приємним для українських біженців анонсом: консерватори хочуть різко скоротити соціальні виплати українцям. Це стосується не тих, хто вже перебуває в Німеччині, а новоприбулих.
"Новоприбулі біженці з України більше не повинні отримувати "допомогу для громадян" (Bürgergeld – допомога, яку отримують німецькі безробітні. – Ред.), а виплати та послуги відповідно до закону про шукачів притулку", – йдеться у документі.
У програмі також зазначено, що ХДС/ХСС докладатиме всіх зусиль, щоб українці в Німеччині працювали і ставали незалежними від державних виплат.
У Німеччині зараз існує така система соціальних виплат: українські біженці та німецькі безробітні отримують однакову базову соціальну допомогу в розмірі 563 євро щомісяця (її називають "допомога для громадян"). Інші категорії біженців, які очікують рішення щодо своїх заяв на притулок, отримують меншу суму – 460 євро на місяць. Представники партій ХДС/ХСС пропонують, щоб новоприбулі українські біженці також отримували цю зменшену суму в 460 євро.
"Але переведення в новий статус у цьому випадку означає не лише менші виплати на руки, а й скасування всіх соціальних "бонусів" – оплати оренди житла та повноцінного медичного страхування. Фактично, нетрудовлаштовані новоприбулі українці, якщо плани консерваторів будуть втілені, житимуть у притулках для біженців, отримуватимуть лише мінімально необхідне медичне обслуговування, а більшу частину грошей – не готівкою, а ваучерами для розрахунку за продукти й побутові товари (Bezahlkarte). Наразі ці ваучери замість грошей використовують окремі громади, але ХДС/ХСС хочуть зробити їх загальною практикою по всій країні ", – пише видання.
Ультраправі Частково правоекстремістська партія "Альтернатива для Німеччини", яка займає другу позицію в рейтингах із підтримкою понад 20% виборців, виступає за ще серйозніше скорочення допомоги українським біженцям. Вони пропонують повністю скасувати для українців виплати "допомоги для громадян", знизивши допомогу до рівня інших біженців – 460 євро. При цьому партія вважає, що українці, на відміну від інших біженців, повинні зберегти право на роботу в Німеччині.
Інші партії Високі соціальні виплати для українських біженців не влаштовують і Вільну демократичну партію. У програмі лібералів зазначається, що найкращою інтеграцією біженців у німецьке суспільство є працевлаштування.
"Ми, вільні демократи, хочемо запровадити новий соціально-правовий статус для біженців, яким надано притулок у Німеччині – до них належать і українські біженці, – замість отримання "допомоги для громадян"" , – йдеться у програмі ВДП.
На думку лібералів, у майбутньому всі біженці, включно з українцями, повинні отримувати менші виплати, ніж зараз.
"Розмір соціальних виплат не повинен бути помилковим стимулом для міграції", – йдеться у документі.
Ще однією партією, що бажає скоротити соціальні виплати біженцям, є Союз Сари Вагенкнехт (ССВ). У передвиборчій програмі ССВ українці не згадуються окремо, але маються на увазі разом із усіма іншими біженцями. Ця нова партія критикує те, що витрати на "допомогу для громадян" зросли в рази через біженців.
"Якщо допомога для громадян дедалі більше перетворюється на касу для біженців, це підриває довіру в суспільстві… Обіцяне пришвидшене працевлаштування українців та інших груп біженців нарешті має бути реалізоване", – йдеться у програмі популістів, лідером яких є Сара Вагенкнехт (Sahra Wagenknecht), яка минулого року відкололася від Лівої партії.
А от інші партії, які мають шанс потрапити до Бундестагу, українських біженців у своїх передвиборчих програмах не згадують. У програмах Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) і Зелених згадується лише необхідність покращити інтеграцію біженців у німецький ринок праці. Однак скорочення соцвиплат як стимул до працевлаштування не називається.