Церковне свято 13 вересня: що заборонено робити на осінній Великдень

1 год назад 0

13 вересня за новим церковним календарем вшановують пам'ять священномученика Корнилія Сотника, а також святкують Відновлення храму Воскресіння Христового, що в Єрусалимі. Про традиції цього дня та заборони на церковне свято — розповідаємо в матеріалі.

13 вересня 2023 — яке свято сьогодні та за старим стилем Церкву Воскресіння Христового збудували 335 року. До цього, ще в I столітті римський імператор Тит напав на Єрусалим і зрівняв місто із землею. Коли до влади прийшов правитель Адріан (через 60 років), він на руїнах Єрусалима побудував римську колонію, а на горі Голгофа — храм Венери, де приносили жертви язичницьким богам. Таким чином намагалися всіляко стерти пам'ять про Христа.

Але на початку IV століття, за часів правління імператора Костянтина Великого, його мати, рівноапостольна цариця Єлена знайшла в Єрусалимі місце поховання Ісуса. Язичницький храм розібрали, а на його місці спорудили церкву Воскресіння Христового й освятили її. 

Нині до Храму Воскресіння Христового входить також гора Голгофа, місце набуття Хреста, на якому було розіп'ято Ісуса, і низка храмів і монастирів. 

***

Корнилій жив у I столітті в Кесарії Палестинській. Він був язичником і римським сотником, але вів благочестиве життя. 

За переказами, якось йому з'явився Ангел під час молитви і сказав, що він почутий Богом, а також велів Корнилію знайти в Іоппії Симона-апостола Петра, нібито той "скаже тобі слова, якими врятуєшся ти і весь дім твій".  

Коли апостол Петро прийшов у дім Корнилія, його прийняли з великими почестями. Апостол проповідував про Спасителя, і Корнилій увірував і охрестився разом з усією родиною. Він став першим язичником, який прийняв хрещення.

Опісля сотник вирішив залишити все мирське і піти звісткою з Петром. Апостол висвятив Корнилія на єпископа Кесарії Палестинської, а потім послав його в Скепсію — боротися з ідолопоклонством. Коли Корнилій зайшов до язичницького храму і почав молитися, то він завалився. Усі жителі міста і кнзт прийняли після цього християнство. 

Помер Корнилій у глибокій старості й був похований недалеко від того самого зруйнованого храму.

Святого і свято вшановують  13 вересня  за новим церковним календарем (з 1 вересня 2023 року). За старим стилем їх згадують  26 вересня .

Свято 13 вересня за старим стилем — Положення чесного пояса Пресвятої Богородиці.

Народні прикмети на 13 вересня
За прикметами дня дивилися, якою буде погода і зима:

  • місяць червоного кольору — до сильного вітру;
  • граки вже відлетіли — зима буде ранньою;
  • дощ цього дня — останній цього року, більше не буде; а ось урожай буде хороший.

У народному календарі 13 вересня — свято Корнилье або осінній Великдень. Так день прозвали тому, що на це свято в храмах, присвячених святу оновлення храму Воскресіння Христового в Єрусалимі, здійснюють богослужіння Великоднім чином.

13 вересня — що сьогодні не можна робити Цього дня є кілька суворих заборон:

  • заборонено починати сварки, скандали, лаятися;
  • не можна відмовляти в допомозі та милостині;
  • не можна робити прибирання в будинку;
  • не варто гуляти весілля або свататися — шлюб буде невдалим.

Цього дня радять особливо не веселитися — вважається, що потім доведеться плакати. 

Що можна робити 13 вересня Цього дня можна піти до церкви і помолитися, відпустити образи. Добре зробити якусь добру справу — допомогти нужденним, дати пораду тому, хто сумнівається.

За старих часів цього дня збирали коренеплоди — моркву, буряк, пізню картоплю, ріпу й обов'язково готували страви з них — вважалося, що вони принесуть мир у сім'ю.