Чи варто скуповувати долари: українцям розповіли, як вигідніше вкладати гроші

2 недели назад 0

Гривневі вкладення, зокрема, у  депозити та облігації внутрішньої позики (ОВДП) можуть виявитися для українців вигіднішими за купівлю доларів. Скупка іноземної валюти в надії примножити заощадження  не є повноцінною інвестицією , вважають деякі банкіри та фінансові експерти.
Зокрема, як розповів директор департаменту роздрібного бізнесу Глобус Банку Дмитро Замотаєв "",  чистий прибуток від річних депозитів у гривні може становити до 4%. У той же час інфляція в США до 2025 року може становити  2,4-3% – у разі введення жорстких митних обмежень.

А це, за словами банкіра, означає, що  купівельна спроможність долара поступово знижуватиметься не лише у США, а й в Україні. Таким чином, долар не захистить від інфляції та не гарантує значного прибутку.

"На мій погляд, у довгостроковій перспективі, згідно з прогнозом НБУ (очікується скорочення інфляції у другому півріччі до 8-9% р/р), саме  довгострокові гривневі вклади можуть сміливо конкурувати з купівлею валюти. Адже за сприятливих економічних умов чистий прибуток на вклади від 1 року може становити до 4%",
– пояснив Замотаєв. За його словами, купівля валюти не є повноцінною інвестицією, а скоріше  звичайним обміном .
Подібну рекомендацію українцям раніше  і економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай. Він пояснював: Нацбанк зацікавлений у тому, щоб гривневі депозити та облігації залишалися привабливими для населення, тобто їхня  прибутковість перекривала річну девальвацію гривні . А тому ті українці, які просто скуповують іноземну валюту, зокрема долари, і зберігають її вдома, втрачають вартість цих коштів.

"Купити ОВДП або вкласти гроші на депозит має бути не менш привабливим варіантом, ніж купити євро або долар і покласти під подушку. Я не розумію, чому українці все ще купують валюту і просто зберігають її вдома, понад суму "заначки на форс-мажор". Таким чином вони  втрачають вартість цих коштів через інфляцію , наражаються на додаткові ризики, такі як крадіжки, пожежі, обстріли тощо", – сказав Гайдай.

Також експерт не радить вкладатися в  нерухомість . Причина – невиправдано великі ризики. "У що б я не вкладався зараз точно, то це в додаткові бетонометри для отримання доходу.  Рівень ризику та невизначеності занадто високий за нинішньої прибутковості", – зазначив він.

Водночас фінансовий аналітик Олексій Козирєв радив розподілити вкладення. Він вважає, що у гривневих інструментах варто тримати близько 40% своїх заощаджень, а 50-55% –  все ж у валюті .

5-10% заощаджень, що залишилися, за його словами, можна вкласти в  дорогоцінні метали . Зокрема, золото чи срібло – "залежно від вашого стану та поінформованості про роботу цього ринку", зазначав експерт.