«Деякі села — на грані між життям та смертю». Волонтер розповів про евакуацію з правобережжя Херсонщини та з ТОТ
10 месяцев назад 0
На правобережжі Херсонської області ситуація з евакуацією населення залишається складною через постійні обстріли.
Про це у марафоні "Єдині новини" повідомив волонтер команди "Безкоштовна евакуація. Херсон" Андрій Кісельов , який має позивний "Еней".
"У нас більше комунікація відбувається з органами місцевої влади та поліцією. Є села, куди заїхати неможливо. Туди заїжджають правоохоронці, вони вивозять в найближчі прифронтові села. Але в деякі місця й вони бояться їхати. Найскладніша ситуація з евакуацією лежачих людей. Їх там лишилося дуже багато і їх треба якось вивозити. Якщо ми їдемо в таке село, то розуміємо, що їдемо можливо в один кінець" , — говорить волонтер. Зруйнований будинок у Бериславському районі, з якого евакуювали місцевих жителів. Фото: Поліція Херсонської області/Facebook
За його інформацією, багато населених пунктів ще влітку 2023 року були цілими, наразі — дуже багато руйнувань. Є пенсіонери, які кажуть, що не кинуть свій будинок, розповів Андрій.
"З ними важко працювати. Зазвичай за них просять їх діти — вони дзвонять і просять евакуювати. Наприклад, ми були в Іванівці, я більше туди не поїду, я зрозумів, що це гра з життям і смертю", — каже чоловік. Евакуація чоловіка з Бериславського району Херсонської області, січень 2024 року. Фото: Володимир Літвінов/Telegram
Найголовніша проблема, продовжує волонтер, що людям нема куди їхати. Він додав, що доводиться вмовляти, говорити, що життя — це найважливіше, що є в людини.
"Наприклад в Чорнобаївці є сім'я, сім місяців дитині. Поруч біля них прилетіло. Жінка дуже хоче виїхати. Вони ж всі без матеріальних ресурсів. Це ж треба знайти якусь роботу. І якщо шукаю, куди виїхати, то це одне. Треба, щоб коли вони виїхали, якась праця була, щоб вони могли себе забезпечувати. І от знайшов сім'ї — жінка погодилась, чоловік не хоче, а прилетіло по сусідству. Такий конфлікт інтересів існує навіть в сім'ях", — говорить Андрій Кісельов. Автомобілі "швидкої допомоги" доставляють людей до евакуаційного потягу, 22 жовтня 2023 року, фото Херсонська ОВА/Telegram
Також, розповів волонтер, перед псевдовиборами побільшало й заявок щодо евакуації населення з тимчасово окупованої території. Каже, найголовніша проблема — це знайти ресурси для евакуації з лівобережжя.
"Найкращий коридор — на Колотилівку. Є моменти, де я не розумію, як діють росіяни. Десь випускають без проблем, а декого довго не випускають. Зараз дуже багато звертається щодо евакуації, на тиждень десять сімей. З Херсонської області, щоб вивезти до Колотилівки, це десь 350 доларів за одну людину. Є масштабні фонди, але у них є меморандуми, що вони не можуть з території ТОТ вивозити на територію РФ. І через меморандум у них просто зв'язані руки. "Save Ukraine" вивозять, у нас є телеграм-канал "Херсон. Евакуація безкоштовно". Можна звертатися туди з приводу евакуації", — каже волонтер.
Раніше на підконтрольну територію України вдалось повернути подружжя з тимчасово окупованої території Херсонської області, повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
Також в Мінреінтеграції повідомили, що з тимчасово окупованої території Херсонської області вдалось вивезти родину військового, який нещодавно звільнився з російського полону.