Херсонському музею подарували дну з робіт художника Олексія Шовкуненка
3 часа назад 0
Херсонському музею подарували дну з робіт художника Олексія Шовкуненка.
Про це повідомляє у Фейсбук .
"Розповідаючи про відкриття виставки «Олексій Шовкуненко. Херсон – Київ» у Національному музеї «Київська картинна галерея», ми вже повідомляли, що колекціонер Тарас Лагойда подарував Херсонському художньому музею імені Олексія Шовкуненка одну з робіт художника зі своєї колекції, яка після завершення виставки буде передана до музею.
Мова йде про «Портрет скульптора Григорія Самійловича Теннера», написаний Шовкуненком у 1942 році. В цей час і Теннер, і Шовкуненко перебували в евакуації в Уфі" , — вказано у повідомленні.
Григорій Теннер (1889-1943) — український скульптор і педагог. Народився митець в Аккермані (нині Білгород-Дністровський), навчався в Одеському художньому училищі, потім рік в Академії мистецтв у Петербурзі — але кинув навчання та вступив у королівську Академію в Мюнхені. Жив і працював у Катеринославі (Дніпро) та Одесі (з 1932 року), куди був запрошений в художній інститут керівником скульптурного відділення та викладачем пластичної анатомії.
У своїх спогадах Шовкуненко перелічує портрети сучасників, які написав в Уфі, серед них згадує і портрети Теннера, два етюди: один — аквареллю, другий — кольоровими олівцями. До речі, портрет Теннера, виконаний кольоровими олівцями, був викрадений з музейної колекції окупантами у 2022 році.У роботах Шовкуненка мистецтвознавці завжди відзначали глибоку індивідуальну характеристику портретованих і віртуозну майстерність виконання. І цитата зі спогадів художника підкреслює його вміння створювати живі та переконливі образи:
«Опалювали тоді не дуже добре, в приміщеннях було холодно, та справа навіть не в тому: всі були немов у поході, готові йти, діяти. На обличчі Г.С. Теннера, опріч усього іншого, відбилися і горе, і недуга: він сильніше за інших переживав окупацію України, його рідної Одеси, хворів від тяжких переживань».
Цікаво, що свого часу і постать Шовкуненка зацікавила скульптора Теннера: серед його робіт є бюст художника Олексія Шовкуненка (1933).
Подарований портрет міг би стати 157-м твором Шовкуненка в музейній колекції, однак викрадення з музею більше 10 тисяч творів мистецтва, серед яких 147 творів нашого знаменитого земляка, вчергове нагадує про злочин росіян проти української культурної спадщини.
Фото: Нацiональний музей «Київська картинна галерея», Milena Chorna, Лідія Григор'єва