Як живе заповідник «Асканія-Нова» в окупації: скільки і яких тварин вивезли росіяни, як знищують дендрологічний парк

4 месяца назад 0

Біосферний заповідник  «Асканія-Нова» імені  Фрідріха Фальц-Фейна Національної академії аграрних наук України перебуває на тимчасово окупованій території України з 24 лютого 2022 року. Директор заповідника  Віктор Шаповал  надав онлайн-виданню  інформацію про те, що нині відбувається в заповіднику та про які втрати відомо на цей час.

Військові об'єкти в заповіднику та пожежі

 На початку російського вторгнення масштабні бойові дії оминули його регіон, що власне вберегло унікальний природоохоронний комплекс від знищення або катастрофічних руйнувань, на відміну від багатьох національних природних парків та інших обʹєктів природно-заповідного фонду, що опинились на лінії фронту одразу. Водночас, вздовж межі зони антропогенних ландшафтів відбувались окремі зіткнення та була уражена російська бронетехніка. З першої декади жовтня 2022 року у селищі Асканія-Нова та починаючи з 23.10.2022 року на території дендрологічного парку «Асканія-Нова» дислокуються окупаційні збройні формування. 

Віктор Шаповал каже, що 22 серпня 2023 р. безпосередньо на території заповідної ділянки  «Великий Чапельський під» (водно-болотне угіддя міжнародного значення) стався вибух, спричинений позаштатним сходом авіаційного боєприпасу або падінням частини ракети російської системи ППО (достеменна причина невідома).  Внаслідок вибуху пошкоджений ґрунтовий покрив поду – утворилась крупна вирва, близько 5 м в діаметрі (46°30'13.86"N; 33°51'18.71"Е) та вигоріло 344,5 га лучного степу.  

Над територією Біосферного заповідника «Асканія-Нова» з початку повномасштабного вторгнення спостерігаються регулярні прольоти авіаційної техніки збройних сил Російської федерації. Це призводить до стресу у тварин та їх травмування, в окремих випадках з летальними наслідками. Загорожі Великого Чапельського поду, де проживають дикі копитні зоопарку «Асканія-Нова», з вересня 2022 р. не раз таранились внаслідок аварій, спричинених рухом російської військової техніки на прилеглій трасі. В результаті повалень сітки з бетонними опорами трапились щонайменше два виходи тварин. У березні 2022 р. зафіксовано проїзд колони військової техніки по північному краю ділянки заповідного степу «Північна» протяжністю 5,7 км. А 2 листопада 2022 р. на межі заповідного степу (ділянка «Південна», квартал, прилеглий до селища) окупанти прорили окоп протяжністю близько 50 метрів, тим самим пошкодили цілинний степ у смузі протипожежного прокосу.

  За період окупації, станом на 1 липня 2024 р., у різних функціональних зонах  Біосферного заповідника «Асканія-Нова» сталось 69 пожеж . Згідно з узагальненими даними дистанційного моніторингу  вигоріло 7109,0 га території , зокрема: 

  • 2208,6 га природного ядра, 4846,9 га агроландшафтів (рілля, перелоги та лісосмуги), 
  • 53,5 га земель у межах населених пунктів включно з господарською інфраструктурою та колишньою житловою забудовою. 

Пожежі у зонах буферній та антропогенних ландшафтів здебільшого відбувались по забурʹянених стихійних перелогах та стерні сільгоспкультур через зумисні підпали. Натомість згорілі площі заповідної зони (природні та військові чинники займань) приналежні до степових біотопів, які є головною природною цінністю Асканії-Нова та репрезентують «еталонний» типчаково-ковиловий степ причорноморського регіону.  Зокрема постраждали абсолютно заповідні ділянки «Стара» та «Успенівка». 

Беззаперечно, найбільші збитки завдані масштабними пожежами 22 серпня та 1 вересня 2023 р., що уразили плакорно-зональні формації рослинності, занесені до Зеленої книги України (2009): Stipeta ucrainicae та Stipeta capillatae. Почасти постраждали мезофільні ценози периферії днища Великого Чапельського поду, включені до Резолюції 4 Бернської конвенції як новий тип біотопів – Х36 Depressions (pody) of the Steppe zone.

Внаслідок злочинний дій окупаційної адміністрації під час гасіння пожежі 1 вересня 2023 р. на ділянці «Успенівка» знищили цілинний степ у місці здійснених прооранок, при намаганні зупинити рух вогняного фронту.

Вивезення тварин з заповідника

 З початку збройної агресії та окупації регіону значної шкоди завдано колекції тварин зоологічного парку «Асканія-Нова», віднесеної до Переліку наукових об′єктів, що становлять Національне надбання України. У лютому 2023 р. внаслідок епізоотії (за неможливості вчасного діагностування і належного забезпечення ветеринарними препаратами)  загинули 27 ему  Dromaeus novaehollandiae та одна нанду Rhea americana .  У ІІ декаді листопада 2023 р., внаслідок злочинної недбалості російської окупаційної адміністрації та несвоєчасної перегонки у зимові приміщення,  загинули чотири буйвола кафрського  Syncerus caffer caffer . Попри відʹємні нічні температури повітря ці теплолюбні тварини залишались у відкритому степу, тому до 17 листопада безпосередньо у загонах Великого Чапельського поду з інтервалом у 2–3 дні загинули 3 особини. Останню самку втратили під час запізнілої та неорганізованої перегонки (зламала собі шию, атакуючи трактор). Через відсутність належного наукового супроводу утримання та кваліфікованого ветеринарного обслуговування тварин зоопарку від запалення легень загинули самка яка Bos grunniens (28 вересня 2023 р.) та самець такіна Budorcas taxicolor (січень 2024 р.).

Продовж ІІ кварталу 2023 р. у Великому Чапельському поді загинуло до 150(?) дорослих особин антилопи  Saiga tatarica . Розкладені тіла та кістяки сайги були знайдені після пожежі 22.08.2023 р. (до цього часу пролежали непоміченими у травостої). Згідно з висновками відомчої ветеринарної служби, що обстежила місце загибелі тварин 30 – 31.08.2023 р., причиною загибелі могла стати гостра неконтагіозна токсикоінфекція брадзот.

 Після фактичного захоплення установи окупаційною владою у березні 2023 р. та реєстрації окупаційнгого «ГАУ Биосферный заповедник «Аскания-Нова» фіксуються злочинні факти вивезення тварин колекції зоопарку «Асканія-Нова». Так, 1 грудня 2023 року незаконно призначений директором, громадянин Росії  Дмітрій Мещєряков здійснив «обмін» тварин зоологічного парку «Асканія-Нова» у кількості сім особин з Державним природним біосферним заповідником «Ростовський» та Асоціацією зі збереження та відновлення рідкісних та зникаючих видів тварин «Жива природа степу» (місто  Ростов-на-Дону ) за попередньо укладеними (16–18.08.2023 р.) «угодами про співпрацю». Зокрема вивезли двох коней Пржевальського Equus ferus przewalskii (вид занесений до Червоної книги України. Таким чином, йдеться про грубе порушення статті 19 Закону україни «Про Червону книгу України». щодо умов спеціального використання обʹєктів Червоної книги України, статей III, IV, VI Конвенції CITES про регулювання торгівлі зразками видів, занесених до Додатків I та ІІ, що вимагають для експорту будь-якого зразка виду попередньої видачі та предʹявлення дозволу чи сертифікату на експорт при виконанні ряду вимог з боку наукових та адміністративних органів держави, що експортує.

Вже 7 березня, 23 квітня та 27 червня 2024 р. в рамках підписаних «угод про співпрацю» та «обмін» тварин з приватним Ялтинським зоопарком «Казка» та Парком левів «Тайган» (директор  Олександр Зубковз колекції зоологічного парку «Асканія-Нова» до окупованого Криму вивезли три особини сірої української породи великої рогатої худоби Bos taurus dom. та сукупно 10 особин зебри Чапмана Equus burchelli chapmani.

Стан флори заповідника: що з цінними насадженнями

Щодо стану збереженості насаджень дендрологічного парку загальнодержавного значення «Асканія-Нова»,  достеменно відомо про загибель знакової експозиції сосен Pinus nigra ssp. pallasiana на «Великій степовій галявині» наприкінці 2023 року. , що сталась через елементарний недогляд. З початку 2024 р. відбуваються масштабні рубки в деревних масивах «Старої» частини парку. Частина робіт обʹєктивно повʹязані з прибиранням сухостою та вітровалу, однак вибраковуються і здорові дерева без попередньої комісійної оцінки та складання відповідних актів. 

На жаль, детальної інформації про рубки у дендропарку бракує (кількість та видовий склад дерев, номери куртин, причини вибракування тощо). Частина території парку цілком недоступна для обстежень через дислокацію військових Російської Федерації. Починаючи з 23.10.2023 року окупанти перекрили доступ до «нової» частини дендрологічного парку «Асканія-Нова», де мали місце рубки та пошкодження деревних насаджень військовою технікою (масштаби порушень невідомі).

Таким чином, на сьогодні під безпосередньою загрозою перебувають усі природні комплекси, штучні колекції, господарча інфраструктура та майно Біосферного заповідника «Асканія-Нова», а завдані збитки накопичуються безупинно. Хоча еталонний степ відносно убезпечений відкритим рівнинним ландшафтом, мало придатним для зведення фортифікаційних споруд та системи укріплень, площі згарищ та наслідки вигорання цілини за період окупації достатньо вагомі. До втрат від поточних фрагментарних пошкоджень та рубок насаджень дендропарку, що слугують укриттям військової техніки, додається висока потенційна загроза їх суцільного винищення. Окрім загибелі та злочинного вивезення тварин з колекції зоологічного парку, постає маса супутніх та побіжних проблем з науково-технологічним супроводом утримання даної різновидової та досить численної колекції у напіввільних умовах.

Перелічені факти забезпечують вагомі сукупні збитки, завдані природним комплексам та обʹєктам Біосферного заповідника «Асканія-Нова» внаслідок збройної агресії та окупації, тому актуальною задачею є моніторинг, фіксація та формування доказової бази заподіяної шкоди. Водночас, після призначення російської окупаційної адміністрації та встановлення фактичного контролю над Біосферним заповідником «Асканія-Нова» у березні 2023 р., доступ до більшої частини території (природне ядро, зоопарк та частина дендрологічного парку), з відповідними натурними обстеженнями та документацією, унеможливленийо. Наразі дирекція зоопарку може залучити виключно дистанційні методи збору інформації та результати OSINT-аналізу (після належного критичного опрацювання, узагальнень та верифікації).

У відповідь на звернення спеціальної адміністрації Біосферного заповідника «Асканія-Нова» за даними фактами відкрито чотири кримінальні провадження та внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Також зібрані матеріали щодо шкоди та збитків, завданих природним комплексам та обʹєктам природно-заповідного фонду у межах Біосферного заповідника «Асканія-Нова» долучені до роботи Комісії з визначення шкоди, завданої довкіллю внаслідок надзвичайної ситуації та / або збройної агресії та бойових дій під час воєнного стану на території Херсонської області, утвореної розпорядженням начальника Херсонської ОВА від 23 березня 2023 р. № 129.

Євгенія Вірлич