
Яке сьогодні, 13 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
7 часов назад 0
Сьогодні, 13 травня, Всесвітній день кульбаби. Віряни вшановують пам’ять святої мучениці Глікерії. До Нового року залишилося 232 дні.13 травня 2025 року — вівторок. 1175-й день війни в Україні.
Яке сьогодні церковне свято за новим календарем Сьогодні, 13 травня, віряни святкують день пам’яті святої мучениці Глікерії . Глікерія народилася в Римі у знатній родині, але обрала шлях не розкоші, а служіння Богу. У молодому віці вона перебралася до фракійського міста Траянополя. Коли на ці землі прибув римський намісник Савин, щоб організувати жертвоприношення язичницьким богам, Глікерія відверто заявила про свою християнську віру.
У храмі, де мали вшановувати Аполлона, вона перехрестилася — і статуя язичницького божества впала й розбилася. Це сприйняли як зухвалу наругу над релігією імперії. За наказом Савина її жорстоко катували: били, палили вогнем, морили голодом, замикали з дикими звірами. Проте Глікерія залишалася непохитною, а звірі навіть не торкалися її. За переказами, її підтримував сам ангел Господній.
Зрештою, коли жодні тортури не зламали дівчину, мучителі стратили її — мечем. Її тіло поховали християни, і згодом на могилі почали відбуватися зцілення. Люди приходили за розрадою, силою, вірою.
Що не можна робити 13 травня
- Не слід працювати важко на землі — від давніх-давен вважалося, що цього дня не можна копати, орати, садити чи пересаджувати рослини, інакше земля “запече”, і врожай не вдасться.
- Не можна працювати на показ — вважалося, що праця, зроблена з честолюбства чи заздрості, цього дня не буде мати плоду.
- Забороняється турбувати бджіл чи домашніх тварин — у народних повір’ях Глікерія вважалася ще й покровителькою вуликарів. Було заборонено чіпати пасіку, бо це могло викликати хвороби у бджіл і втрату меду.
Народні прикмети і традиції на 13 травня Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- яка погода на Глікерії — таке й літо буде;
- жайворонки високо літають — на ясну погоду;
- вітер на Глікерії — до мінливої погоди влітку;
- бджоли вилетіли з вуликів — на тривале тепло;
- туман зранку — до врожайного року.
13 травня в Україні і світі святкують Всесвітній день кульбаби . Цей день не має офіційного статусу, проте він здобув популярність серед природолюбів та людей, які цікавляться природою. Він підкреслює важливість кульбаби не тільки як декоративної рослини, а й як джерела природних ліків та харчових продуктів. Кульбаба часто асоціюється з легкістю і життєвим потенціалом. Її яскраво-жовті квіти символізують сонце і радість, а пухнасті насіння, що літають у повітрі, є метафорою мрій та надій. В народі вважають, що, загадавши бажання при пусканні насіння кульбаби, воно обов’язково здійсниться.
Також 13 травня Міжнародний день хумусу . Хумус — це паста, виготовлена з вареного нуту, оливкової олії, тахіні (пасту з кунжуту), часнику і лимонного соку. Його коріння сягає глибокої давнини, і він став невід’ємною частиною кухні Близького Сходу. Кожна країна має свою версію рецепту хумусу, але базові інгредієнти лишаються незмінними.
Міжнародний день хумусу був започаткований, щоб привернути увагу до цієї страви, відзначити її корисні властивості та популяризувати її в світі. Хумус став символом здорового харчування і смаку, що підходить для людей з різними дієтичними уподобаннями, зокрема для веганів і вегетаріанців.