Яку пенсію отримає українець: реальні розрахунки та важливі правила для кожного
3 месяца назад 0
В Україні 62,6% людей отримують пенсію розміром менше ніж 5 тис. грн . Формула розрахунку виплати не дозволяє отримувати значну пенсію навіть з порівняно високою зарплатою. В уряді розробляли пенсійну реформу, однак найближчим часом презентувати її не планують. Про те, чи можливо заробити на гідну пенсію звичайному українцю і що варто робити, читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Несправедлива формула: чому українці не можуть отримувати високі пенсії В Україні після зниження ЄСВ майже вдвічі у 2015-му надходження в Пенсійний фонд упали, а вже у 2017-му довелося переглянути формулу розрахунку пенсії. Замість 1,5 коефіцієнт оцінки стажу знизили до 1. В результаті розмір усіх майбутніх пенсій впав на третину.
Наприклад, із середньою зарплатою і 35 роками стажу зараз можна отримати пенсію в розмірі 4,7 тис. грн. Тоді як за "старою" формулою, яка діяла до 2017-го, зараз можна було б отримувати 7,1 тис. грн. Фактично у 2017-му всім українцям урізали майбутній розмір виплати. Але низькі пенсії – і в тих, хто давно отримав свою виплату.
"У моєї мами стаж 37 років, їй скоро 80 років, а у неї пенсія – 3240. Чи можливо зараз на таку пенсію прожити?" – обурюється читачка OBOZ.UA Валентина. Дійсно, в Україні чинна формула розрахунку прив'язує виплати до певного розміру та прирікає їх на те, що з часом розмір пенсії знижуватиметься.
Наприклад, українець, який зараз виходить на пенсію, в розрахунку матиме показник середньої зарплати по країні за три останні роки. Зараз це 13,5 тис. грн, і від цієї цифри й залежить розмір пенсії. Однак через 10 років середній розмір зарплати може бути в рази вищий. Тому той пенсіонер, який із середньою зарплатою та 35 роками стажу виходив на пенсію 10 років тому, ймовірно, буде отримувати значно меншу пенсію, ніж сучасний пенсіонер, який має такий самий стаж і середню зарплату.
- середня зарплата за три минулі роки × співвідношення власної зарплати до середньої × стаж у роках × 1%
Як видно з формули, українці на пенсії можуть претендувати за кожен відпрацьований рік лише на 1% розрахункового заробітку. І якщо офіційно українець заробляє менше від середнього, то і на пенсії може претендувати лише на невелику виплату.
Для того, щоб отримувати пенсію у 20 тис. грн зі стажем у 35 років, розмір зарплати має бути в 4,2 раза вищий за середню. Станом на зараз це близько 65 тис. грн. Щоб отримувати пенсію в розмірі 10 тис. грн, розмір зарплати при стажі в 35 років має бути на рівні 32 519 грн.
І з зарплатою у 15 тис. грн можна розраховувати на пенсію у 4228,2 грн. Відповідно до такого самого стажу та зарплати в 10 тис. грн, пенсія буде на рівні 3314 грн. Із зарплатою вдвічі вищою за середню (це понад 33 тис. грн, за даними Пенсійного фонду) можна отримати пенсію 9491,5 грн. Згідно з нормативами Міжнародної організації праці, достатньою вважається пенсія, розмір якої сягає 40% звичного заробітку. Україні, на жаль, до такого показника ще далеко.
Що вдіяти і як заробити на гідну пенсію Чим більший стаж, тим вища пенсія. В Україні норматив щодо стажу поступово зростає. Жодна країна у світі не може забезпечити гідний розмір пенсій за умови малого стажу. Наприклад, зараз із середньою зарплатою та 35 роками стажу можна отримати пенсію в 4,7 тис. грн. Якщо ж мати середню зарплату й 40 років стажу, розмір пенсії становитиме вже 5,4 тис. грн.
"По-перше, що довше я працюю і чим вищі внески до пенсійної системи я сплачую, тим більшим є обсяг фінансового ресурсу, доступного до виплати пенсій уже зараз. По-друге, що довше я плачу страхові внески, то значніше це (через формулу обрахунку пенсії) підвищує її розмір", – заявила заступниця міністра соцполітики Дарина Марчак.
Офіційне працевлаштування та біла зарплата. Якщо ви офіційно заробляєте мінімалку, а решту зарплати отримуєте в конверті – ваша пенсія не може бути більшою за мінімальну. Наприклад, із 35 роками стажу та мінімальною зарплатою можна претендувати на пенсію, розмір якої буде близько 2,6 тис. грн. Із середньою зарплатою це вже 4,7 тис. грн.
Накопичення. Щоб отримувати пенсію упродовж 20 років, збирати на неї необхідно вдвічі довше – тобто 40 років, таку пропорцію OBOZ.UA озвучила експертка з питань пенсійного забезпечення Лідія Ткаченко. Про пенсію треба замислюватися з 20-30 років. У 50 років назбирати на гідну старість буде важко. Серед порівняно стабільних способів накопичення варто виділити:
- Купівлю золота. Йдеться про банківські метали, які можна легко продати. Інвестиція в прикраси менш надійна.
- Купівлю валюти. Краще збирати кошик із трьох різних валют: це може бути долар, євро та третя валюта, яка зараз вважається аналітиками перспективною.
- Купівлю ОВДП, депозити. Облігації внутрішньої держпозики дають можливість заробити навіть більше, ніж банківські депозити. Головний мінус: це короткострокові інвестиції.
- Купівлю землі, нерухомості. Землю та нерухомість можна здавати оренду, що завжди приноситиме пасивний дохід.
- Ще один варіант – приватні пенсійні фонди . Потрібно уважно вивчити всі ризики та умови роботи.
Щоб отримувати гідну пенсію, варто задуматись про це ще задовго до досягнення пенсійного віку. Саме від того, чи працюєте ви офіційно та чи платите податки, залежатиме й те, яку пенсію ви зможете отримати. Також варто зазначити, що чинна пенсійна система в Україні не дає можливості зберігати свій рівень доходу тільки завдяки пенсії. Тому, крім того, щоб заробити на умовно державну пенсію, також варто робити накопичення та попіклуватись про додаткове джерело доходу на заслуженому відпочинку.