Індексація пенсійних виплат для українців: кого омине підвищення та чому

1 месяц назад 0

Загальна індексація пенсій у 2025 році принесе підвищення виплат більшості осіб з інвалідністю –  на 11,5% . Проте люди з інвалідністю з дитинства, які отримують соціальну допомогу,  не отримають жодного збільшення виплат.
Про це розповів колишній працівник Пенсійного фонду України (ПФУ), а нині незалежний консультант .  З 1 березня 2025 року в Україні було проведено  традиційну індексацію пенсій.

Це означає, що виплати для більшості пенсіонерів, включаючи осіб з інвалідністю, збільшились. Однак індексація стосується не всіх: люди з інвалідністю з дитинства, які отримують соціальну допомогу, а не пенсію, залишаться  без підвищення.  Розглянемо, хто отримає збільшені виплати та наскільки вони зростуть.

Попри загальну індексацію, деякі категорії людей з інвалідністю не отримають підвищення виплат. Це стосується тих, хто отримує не пенсію, а державну соціальну допомогу через  відсутність трудового стажу. Зокрема, особи з інвалідністю з дитинства не матимуть індексації, і їхні виплати залишаться на рівні  2 361 гривні на місяць . Пенсійний експерт Сергій Коробкін пояснює, що це викликано відсутністю механізму для перерахунку таких соціальних виплат, які не входять до пенсійної системи.

Пенсії для більшості осіб з інвалідністю збільшаться на  11,5% , у тому числі й за спеціальними законами, як-от для ліквідаторів аварії на ЧАЕС та військовослужбовців. Конкретні цифри підвищення:

  • мінімальна пенсія для осіб з  I групою інвалідності зросте з  2 980 до 3 323 гривень;
  • пенсія для  II групи інвалідності підвищиться на  90% від розрахункової пенсії за віком;
  • пенсія для  III групи інвалідності залишиться на рівні  50% від розрахункової пенсії за віком.

Окрім цього, збільшиться надбавка на догляд для одиноких пенсіонерів віком від 80 років. Вона становитиме  40% від прожиткового мінімуму . Розмір пенсії за інвалідністю визначається на основі тієї суми, яку особа отримала б за віком у солідарній системі. Основні елементи розрахунку:

  • середня зарплата в Україні за три роки перед виходом на пенсію;
  • коефіцієнт страхового стажу;
  • коефіцієнт заробітку.