Медичний заклад у Чаплинці виявився нікому не потрібним

4 года назад 0

  Усі його працівники опиняться на вулиці.

Ліквідувати юридичну особу — комунальне некомерційне підприємство “Чаплинський районний центр первинної медико-санітарної допомоги” 20 січня вирішила Каховська райрада. Разом із ним будуть закриті всі його фельдшерські пункти в селах колишнього Чаплинського району. Всі співробітники центру — а їх тут нараховується 81,5 штатних одиниць — будуть звільнені. 

Як пояснив голова Каховської райради Валерій Брусенський, жодна з громад, які зараз обслуговує Чаплинський РЦПМСД не виявила бажання приймати на нього засновницькі права.

— Оскільки утримання медичних закладів зараз є обов’язком громад, а не районних рад, нам не залишається нічого іншого як ліквідувати це підприємство. Більше того — ми не зможемо навіть виплачувати зарплату і належні компенсації всім його працівникам перед їхнім звільненням. Тому людям доведеться звертатися до суду і стягувати кошти через виконавчу службу. Навіть якби у нас були кошти в районному бюджеті, ми вже не маємо законних підстав направляти їх на медичний заклад, — прокоментував він.

Шокована ситуацією директорка Чаплинського РЦПМСД Олена Юхненко. Наслідком такого рішення, за її словами, буде припинення прийому сімейних лікарів у Хрестівській, Чаплинській та Присиваській громадах. Не зачепить це лише Асканію-Нова, де одразу після створення громади зробили свою амбулаторію.  Олена Юхненко на сесії Каховської райради — Чому так сталося? Причин декілька. По-перше, нашому центру, як і всьому колишньому Чаплинському району не вистачає лікарів. За потреби в 20-22 лікарі на момент створення РЦПМСД ми мали їх у своєму штаті 11, а тепер лише 3. Тож навіть у наші кращі часи менше половини населення були охоплені медичними послугами. Що ми не робили, до кого б не зверталися — ніхто до нас не захотів їхати. Приміром, у Магдалинівці вдалося зробити новеньку амбулаторію, з гарними меблями і умовами. Але працювати там ніхто не хоче. Друга причина пов’язана зі зміною юридичної адреси нашого центру на Хлібодарівку. Відповідно, всі податкові надходження від нас йшли цій сільраді, що викликало незадоволення голів інших громад. І третя причина — у відсутності узгодженості між громадами. Їхні голови казали відверто: “Ми не впевнені, що в разі прийняття до себе РЦПМСД, інші будуть її й надалі підтримувати і користатись її послугами”. Було навіть таке: Хрестівська громада спочатку погодилась нас прийняти до себе, а потім передумала. Зараз ми виявились нічийними. Ми — ніде,  — пояснила Олена Юхненко.

За її словами, після ліквідації центру надавати медичні послуги в трьох громадах будуть лікарі-ФОПи і приватний медичний центр з Нової Каховки. Проте, чи зможе це задовольнити потреби місцевих жителів — залишається під великим питанням. До того ж, разом із ліквідацією РЦПМСД доведеться закрити не лише ФАПи, а й створений нещодавно при ньому онкологічний та маніпуляційний кабінети. 

— У людей можуть виникнути проблеми з отриманням направлень до лікарів вторинної ланки. Адже достатньої кількості сімейних лікарів у трьох наших громадах усе одно немає. Ми пропонували навіть реорганізувати наш центр в амбулаторію, яку зараз лише планують створити в Чаплинці. Але на це теж не погодились. Хоча на створення нової амбулаторії та отримання на неї необхідних ліцензій потрібен час , — додала Олена Юхненко. 

— Винними у цій ситуації є не громади, а керівники Чаплинської райради, яким треба було думати раніше про долю РЦПМСД , — вважає голова Присиваської громади Сергій Кліщевський. — Я попереджав, що ніхто цей центр не візьме, оскільки там великі борги і роздутий штат управління. Не потрібен цей центр і нашій громаді. Ми вже вирішили переходити на обслуговування до приватного медичного центру “Богдан”.

На думку депутатів Каховської райради, вирішувати долю Чаплинського РЦПМСД повинна була колишня Чаплинська райрада. Однак вона цього не зробила. 

— Перекинули свій геморой на наші плечі, — підсумував депутат від “Слуги народу” Олександр Думінець.

Натомість екс-голова Чаплинської райдержадміністрації, депутат Чаплинської райради VII скликання Олександр Бурейко вважає, що до ліквідації РЦПМСД призвели самі місцеві громади, які не наважилися взяти управління закладом у свої руки і не дійшли згоди здійснювати це разом.

— Єдиний, хто погодився забрати цей центр — колишній голова Хрестівської громади. Але остаточно зареєструвати його він чи то не встиг, чи то передумав. Ми 3 роки вмовляли селищного і сільських голів прийняти рішення, створити свої амбулаторії або забрати РЦПМСД з усіма його реєстраціями, ліцензіями, дозволами. На жаль, не захотіли, а зараз спихають свої прорахунки на вже не існуючу райраду, — каже він.

За його словами, тепер нема іншого виходу крім як ліквідувати РЦПМСД. Проте Олександр Бурейко сумнівається, що сімейні лікарі-ФОПи зможуть забезпечити медичну допомогу всім, хто її потребує. — Крім того, що робити з фельдшерськими пунктами? Де пацієнтам зможуть зробити укол або поставити систему? А що робити з лікарняними тривалістю понад 10 днів, оплатою аналізів, роботою лікарсько-консультативної комісії? Про це хтось подумав?  — запитує екс-голова Чаплинської РДА.

Виходить, що медичний заклад з Чаплинки має всі шанси стати першою жертвою децентралізаційної реформи на Херсонщині. Проте винних у цьому слід шукати зовсім не в Києві або Херсоні. А які це матиме наслідки для місцевих громад їхні жителі зможуть сповна відчути на собі вже найближчим часом.

Олег БАТУРІН, Новий день
Фото автора та з сайту Чаплинського РЦПМСД.