Мобілізація медиків за новими правилами: хто отримає бронювання, а кого призвуть

5 дней назад 0

В Україні продовжать мобілізовувати лікарів для порятунку військових. Це все відбуватиметься по-новому.

Закладам охорони здоров'я дозволили забронювати 100% лікарів. Однак на запит Медичних сил будуть розброньовувати та мобілізувати тих фахівців, яких не вистачає на фронті, щоб рятувати поранених. Мобілізовані медики працюватимуть лише за фахом і підписуватимуть контракти лише на рік. Тим часом в українських цивільних лікарнях теж не вистачає медперсоналу.

Чи не призведе мобілізація лікарів до колапсу в цивільній медицині – кореспондентка Ірина Маркевич розбиралася.

Кого бракує на фронті В Україні бракує медиків на лінії фронту. Схожа ситуація і в цивільних лікарнях. На базі медиків Інтернаціонального легіону створюється перший медичний батальйон. А це означає, що треба всемеро більше лікарів, медсестер, фельдшерів. Асан Чарухов каже. що їм зараз потрібні медики всіх спеціальностей, але якщо аналізувати, кого традиційно не вистачає на фронті, то це – вузькопрофільні спеціалісти.

"Не вистачає судинних хірургів, травматологів, не вистачає середнього медперсоналу, і це вузькі спеціальності. Це – операційні медсестри, анестезисти – з ними взагалі біда",  – каже керівник медичної служби Першого інтернаціонального легіону Асан Чарухов.

Підрозділу доводиться перенавчати медиків під потреби стабілізаційних пунктів і польових шпиталів.

"Ми беремо медичну сестру або фельдшера. Ми проводили додаткові навчання, і з них за декілька місяців виходить хороший спеціаліст – операційна медсестра, яка нам так треба", – каже він. Яка ситуація в цивільних лікарнях Лікарня Боярської громади розрахована на 250 тисяч населення. У приймальному відділенні цілодобово чергує один фахівець. Загалом лікарів невідкладних станів троє. Пан Олександр сьогодні на чергуванні, але він ще й торакальний хірург, якого можуть терміново викликати на операцію. Якщо навіть одного лікаря з цього відділення мобілізують – це вже критично.

Щоб не паралізувати роботу будь-якої ланки чи напрямку в будь-якій лікарні, змінили систему мобілізації медичного персоналу. Уряд дозволив лікарням бронювати колектив.

В Боярській лікарні залишилося 10 хірургів, 3-х мобілізували за попередні роки, і це вже відчутно для такого медичного закладу.

"Один хірург перекриває 8–10 днів у місяць чергувань",  – каже завідувач хірургічного відділення КНП "ЛІЛ Боярської міської ради" Андрій Вольський.

Для цивільного закладу втрата лікаря може означати і втрату фінансування. Національна служба здоров'я укладає з лікарнею контракт, коли та відповідає вимогам і кількості медичного персоналу. Якщо лікарів не вистачає – пакет скасовується, а разом з ним і фінансування.

"У нас виходить, що є війна, ВЛК, мобілізація, і є завдання, що ти маєш утримувати заклад, платити зарплати, лікувати військових. Система настільки не вибудована, що вони просто роблять протилежні речі" , – каже директор "ЛІЛ Боярської міської ради" Володимир Пляцек.

Ось, наприклад, у лікарні є лише один ендокринолог для дорослих. Велика черга – це ті, хто прийшов на прийом. Але всіх прийняти він не зможе, бо має бути ще на одному робочому місці – у військово-лікарській комісії.

Крім ендокринолога, в лікарні не вистачає неврологів, психіатра, терапевтів, рентгенологів і хірургів.

Лікарів мобілізовуватимуть Але це не означає, що лікарів не мобілізовуватимуть. Медичні сили ЗСУ мають розрахувати, скільки медиків і яких спеціальностей потребує військо. Далі з цими даними працюватиме Міністерство охорони здоров'я.

"Ми розуміємо, скільки на місяць потрібно для лав Збройних сил тих чи інших працівників, розбиваємо їх по регіонах у відсотковому відношення і працюємо зі структурними підрозділами, щоб нам показали, яких людей можна покликати, так, щоб це не паралізувало роботу конкретного закладу охорони здоров'я",  – каже Віктор Ляшко.

Тобто з лікарень не забиратимуть тих лікарів, без яких може зупинитися робота. В Міністерстві охорони здоров'я кажуть, що контрольована мобілізація покликана саме не розброньовувати медиків у тих лікарнях, де їх великий дефіцит, а шукати спеціалістів у системі, які будуть більш ефективними у війську. Однак міністр Віктор Ляшко каже, що локальних черг до вузьких спеціалістів і на планові операції не уникнути.

"Я хочу звернутися до людей з розумінням до цього ставитися. Однаково пріоритет у нас – забезпечити порятунок поранених, тих, хто боронить нашу незалежність", – наголошує міністр.