МОН планує встановити європейські ціни на навчання в українських вишах

2 месяца назад 0

В Україні вартість навчання за контрактом у вищих закладах освіти запропонували встановити на рівні цін Євросоюзу. З такою ініціативою виступив заступник міністра освіти та науки Михайло Вінницький.

За його словами, у нашій країні вища освіта низької якості тому, що середня ціна навчання за контрактом невелика. У середньому 1000 євро. Тому також викладачі мають невеликі зарплати. При цьому у Євросоюзі вища освіта коштує від 3000 євро. Як приклад Вінницький навів вартість вищої освіти в Румунії та Болгарії. У західних європейських країнах вища освіта коштує ще дорожче.

Михайло Вінницький стверджує, що якісна освіта має бути дорогою. За його словами, підготувати спеціаліста вищої освіти за 25 000 гривень неможливо.

Заступник міністра освіти та науки виступає за введення системи грантів на вищу освіту. Таким чином освіта стане дорожчою та якіснішою.

Раніше Вінницький повідомив, що у рамках реформування вищої освіти в Україні залишиться близько 100 вищих навчальних закладів. Нині таких навчальних закладів налічується 121. Скорочення кількості вишів відбувається шляхом їхнього об'єднання. Але скоротити можуть лише ті вищі навчальні заклади, які підпорядковуються безпосередньо Міністерству освіти та науки. Відомчі вищі навчальні заклади під скорочення не потраплять.

Вінницький пояснює скорочення вищих навчальних закладів тим, що студентів стає з кожним роком дедалі менше. Це відбувається через те, що стає менше випускників шкіл. Якщо у 2008 році в Україні було 640 000 випускників шкіл, то у 2023 році – близько 360 000. І тенденція до скорочення кількості випускників шкіл продовжує зберігатися. На цей процес дуже впливає війна. Багато батьків забрали своїх дітей за кордон у пошуках безпечного притулку.

Ціни на навчання залежать від навчального закладу та від обраної спеціальності. За даними сайту Освіта, у 2024 році найдорожчими професіями були такі: аудіовізуальне мистецтво та виробництво – 46 412 грн, системний аналіз – 42 209 грн, сценічне мистецтво – 40 300 грн, міжнародне право – 39 134 грн.

Найдешевші спеціальності: суднобудування – 15 183 грн, залізничний транспорт, технологія виробництва та переробки продукції тваринництва, теплоенергетика, відновлювані джерела енергії та гідроенергетика – близько 20 000 грн.