На Херсонщині планують створити мінізагони для розмінування громад

2 месяца назад 0

На сьогодні більша частина звільненої території Херсонщини вже розмінована, але попереду залишається ще великий обсяг роботи. До того ж окрім суходолу для нашої області актуальним є питання очищення водних територій.

Влада області неоднаразово наголошувала на амбітних планах щодо завершення розмінування правобережжя до кінця 2025 року. Чи реально це і якими темпами просувається очищення Херсонщини в інтерв’ю Укрінформу  начальник Херсонської ОВА Олександр Прокудін.

«До кінця 2025 року – реальна задача, все йде за планом, навіть перевищуємо показники. Лише з початку року очищено 193 тисячі га територій. Загалом розміновано понад 52% звільнених територій: це 360 тисяч га, з них 326 тисяч га – поля», –  наголосив очільник області.
Водночас уряд збільшив компенсацію за розмінування для фермерів зі 80% до 100%. На це передбачено 3 мільярди гривень у державному бюджеті.

Щодо 20-кілометрової зони біля Дніпра, то, за словами Прокудіна, зараз ця територія не буде очищена, оскільки щодня «засипається» росіянами.Загалом на правобережжі працює близько тисячі саперів, кількість фахівців планують збільшити до півтори тисячі на наступний рік.

ЯК ВИЗНАЧАЮТЬ ПЕРШОЧЕРГОВІСТЬ РОЗМІНУВАНЬ
Пріоритетність розмінування визначають місцеві військові адміністрації, говорить Олександр Прокудін:

«Вони визначають, які поля розміновувати першими, хто в другій черзі. У нас цим процесом керують військові, є координатор від них, який тримає контакт з громадами, з керівниками військових адміністрацій».
ПЛАНИ: СТВОРЕННЯ МІНІЗАГОНІВ ТА РОЗМІНУВАННЯ ВОДНИХ ТЕРИТОРІЙ
Окремо стоїть питання водного розмінування, яке є особливо актуальним для Херсонщини. Велика частина водної поверхні, включно з Дніпром та морями, замінована. Щодо навчання таких фахівців влада співпрацює з Японією.

«На майбутнє пропрацьовуємо варіант створення на базі нашої територіальної оборони батальйону для проведення розмінування. І другий варіант: ми хочемо, щоб у кожній громаді були мінізагони з розмінування – як от є пожежна охорона. Навчимо їх, є міжнародні партнери, які готові допомогти обладнанням», –  прокоментував Олександр Прокудін.За його словами, роботу у цьому напрямі вже розпочали. Так, на базі ХОКАРС формують такий загін, закуповують все необхідне.
Якщо пілотний проєкт покаже свою ефективність – його поширять на кожну громаду.

Фото: ДСНС України в Херсонській області