Нацбанк попередив про підвищення вартості комуналки: які тарифи на газ виставили українцям з 1 вересня

3 месяца назад 0

В Україні вже найближчим часом вартість комунальних послуг приведуть до ринкового рівня. Серед них – тарифи на газ. Але поки що вони залишаться незмінними. З 1 вересня побутові споживачі оплачуватимуть споживання газу за тими самими тарифами, що й тепер.

Про це, зокрема, йдеться у матеріалі OBOZ.UA.

Тарифи на газ для населення захищені мораторієм, який, відповідно до закону, має діяти до закінчення війни в Україні. Однак за прогнозом Нацбанку України уряд буде змушений їх підвищити ще до закінчення дії воєнного стану. Війна в Україні затягнулась на невизначений час, а дотувати споживання населення немає чим. До того ж, на приведенні тарифів до економічно обґрунтованого рівня наполягає МВФ.

Отже, скоріш за все, теперішні тарифи для населення протримаються до кінця опалювального сезону, тобто до 30 квітня 2025 року. Власне, Нафтогаз, який обслуговує 98% побутового сектору, пообіцяв тримати свій тариф до цієї дати. Наразі він становить 7,96 грн/кубометр. Відповідно й решта дрібних постачальників будуть рівнятись на флагмана і своїх тарифів для населення не підвищуватимуть.

Проте вже із травня наступного року вартість газу для населення може зрости. А от наскільки вона зросте, та яким взагалі може бути ринковий тариф, значною мірою залежить від обсягу власного видобутку газу.

До повномасштабної війни Україна не могла забезпечити себе власним газом, але відтоді ситуація зміниласяЗа підсумками довоєнного 2021 року Україна видобула 19,7 млрд кубометрів власного газу. Водночас річний обсяг споживання тоді становив 28,8 млрд кубометрів. Тобто третину власних потреб Україна не могла забезпечити і була змушена імпортувати газ. Звісно, що ціна імпортного газу значно вища, ніж вітчизняного.

Однак із початком війни ситуація докорінно змінилася. Частина території країни потрапила в зону тимчасової окупації. Водночас велика кількість населення була змушена виїхати за кордон. Крім того, ворог знищив низку великих підприємств, які споживали багато газу. Таким чином, обсяг споживання у країні вже у 2022 році впав із 28,8 до 19,6 млрд кубометрів. Водночас обсяг власного видобутку скоротився незначно – на 1,28 млрд кубометрів.

А вже у 2023 Україні вдалося відновити обсяг власного видобутку до довоєнних показників. При цьому обсяг споживання усе ще залишається майже не третину менше довоєнного. Цьогоріч, як запевняє очільник Нафтогазу Олексій Чернишов, Україна має вийти на паритет між споживанням і видобутком газу. Тобто вже у 2024 році наша країна має стати енергетично самодостатньою. В усякому разі, що стосується споживання природного газу.

Водночас відновлення великих підприємств, які різко підвищать загальнонаціональний показник споживання блакитного палива, поки що на горизонті не видно. Та й 6 мільйонів біженців, які зараз перебувають за кордоном, також не квапляться додому до закінчення війни.

Таким чином, користуючись лише газом власного видобутку, Україна, ймовірно, зможе переглянути тарифи на нього, попутно відмовившись від формули Роттердам+, за якою обчислюють вартість газу. Отже тариф на газ для населення, очевидно, все-таки зросте, оскільки він буде ринковим. Та загалом його зростання не має бути надто високим, бо зараз Україна газу не купує, а користується лише власним.