Незвичне сусідство: як лелеки стали символом села на Херсонщині

13 часов назад 0

Понад 15 років тому поряд з подвір’ям родини Ірини та Леоніда Михайлових на Херсонщині оселилися лелеки. Чоловік з помічниками змайстрував основу для майбутнього гнізда на опорі електропередачі. За цей час птахи стали особливим символом села. А серед місцевих з’явилися прикмети та традиції, пов'язані з крилатими.

Жителька села на Херсонщині  Ірина Михайлова говорить, що лелеки – це птахи, які приносять добробут, щастя та мир. У родині жінки їх завжди зустрічають з радістю. До неї з чоловіком відправляють всіх гостей селища, а діти з дитячого садка та ліцею ходять на екскурсії. Усе через незвичне сусідство, — каже Леонід Михайлов.

За словами чоловіка, десь років 15-20 назад до них прилетіли лелеки. Каже, таке сталось вперше у селі. Птахи кружляли, і потом приземлились на стовп. Лелека у гнізді на електричному бетонному стовпі. Херсонщина, травень 2025 рік. Суспільне Херсон/Олександр Корняков
"Їм було дуже не до вподоби. Був в мене сусід-помічник, наразі він помер. Він мені допомагав — я взяв кігті в енергетика, заліз, траверс металічний спиляв – і ми зігнули, зробили ніби основу для гнізда. Потім я ще туди скати гумові поклав. Різні за діаметром, щоб були під основу",  — говорить Леонід.

Леонід Михайлов розповідає, що наступного року птахи на обраному місці не оселилися. Тому через рік він знову заліз на стовп, і цього разу поклав туди виноградну лозу.

"Вони прилетіли вже на другий рік і побачили, що хтось тут щось робить. І почали лаштувати гніздо. А вже на третій рік у них з'явились діти",  — каже він. Леонід Михайлов — житель села, який щороку облаштовує місця для гніздування лелек. Херсонщина, травень 2025 рік. Суспільне Херсон/Олександр Корняков
"Це особливі птахи, вони розмножуються тільки, коли в парі. Наприклад, у них в кладці може бути п'ять яєць. З них вони залишають тільки чотири. Якщо три яйця, то відповідно лишається два. Ми кілька разів спостерігали момент, коли вони яйце викочують із гнізда. Воно просто падає на землю коло стовпа", — говорить дружина Ірина.

До такого сусідства, каже Ірина, звикли швидко. Особливо чекали птахів з початком повномасштабного вторгнення. Лелека у гнізді. Херсонщина, травень 2025 рік. Суспільне Херсон/Олександр Корняков
"Здавалося, що їх так довго не було. Але ми дочекалися їх, і з радістю, навіть з криками зустрічали їх: "Ура, прилетіли!". Значить, все в нас буде добре. А вони бідні, чули всі вибухи, але вижили. Ці птахи не живуть там, де їм не подобається. Вони живуть там, де їх чекають" , — каже жінка.

Зараз на території села три гнізда, в яких постійно оселяються лелеки. Місцеві одразу бачать їхнє повернення та гніздування. Перший лелека повернувся додому 20 березня, розказує Леонід Михайлов. Каже, птахи дотримуються графіка: 18-20 березня прилітає один, через два-три дні — другий. Ірина та Леонід Михайлови — подружжя біля двору яких оселяються лелеки. Херсонщина, травень 2025 рік. Суспільне Херсон/Олександр Корняков
"Перше, коли вони прилітають — починають дзьобами цокотіти. Ну це вони так шороху наводять, повідомляють іншим птахам, що прилетіли. Одразу всі ховаються, потім з часом, звикають. Лелека — птах цікавий",  — говорить чоловік.

За понад 10 років спостереження за птахами подружжя вивчило багато звичок лелек. Зокрема, як дорослі годують дитинчат та вчать їх літати, а ще ремонтують та вимощують гніздо гіллям та шматками тканини. З’явилися серед жителів села і місцеві прикмети, пов’язані з цими птахами, — говорить Ірина. Лелека на полі біля річки. Херсонщина, травень 2025 рік. Суспільне Херсон/Олександр Корняков
"В нас літала лелека, а потім сіла у сусідів прямо у дворі. А в цей час у бабусі, нашої сусідки народилось внучатко! Вона якраз напроти нас живе. Поруч по сусідству жінка живе. І чоловік мій пожартував з нею і каже: "Ну, дивіться, принесе вам наш лелека дитинча". Так і сталося! В неї народилась дитина. Вже в них в родині було троє синів, а наш лелека дівчинку приніс їм!", — розповідає жінка.