
Після війни українці масово виїжджатимуть за кордон: «Ніхто не буде повертатися сюди в тюрму», — Розенко
4 часа назад 0
Українська влада повністю завалила демографічну політику. Замість того, щоб шукати стимули для повернення українців з-за кордону, вона остаточно відбиває охоту залишатись на батьківщині навіть у тих, хто зараз тут. Після війни Україні однозначно доведеться залучати для роботи іноземних мігрантів, але не факт, що багато іноземців спокусяться на таку пропозицію.
Такими думками поділився в ексклюзивному інтерв’ю для ексміністр соцполітики Павло Розенко.
Розенко вважає, що теперішня українська влада повністю провалила демографічну політику. Звісно, зараз у країні війна, і багато людей були змушені виїхати за кордон. Багато хто з них вже міцно став на ноги за кордоном і не має наміру повертатися в Україну. Однак ці демографічні втрати могли би бути значно меншими, якби українська влада створила систему стимулів для повернення громадян додому. Натомість вона, навпаки, відбиває в них останнє бажання повернутися в Україну.
"Особливо на тлі абсурдних заяв деяких представників влади, які розказують, що навіть після завершення воєнного стану не треба дозволяти українцям виїжджати за кордон, відкривати кордони… Ніхто не буде повертатися сюди в тюрму, щоб потім не виїхати з України ніколи. Це все свідчить про те, що у держави немає своєї чіткої демографічної політики" , — каже Розенко.
За таких умов Україні не обійтися без залучення іноземних мігрантів для повоєнної відбудови країни. Однак і це — під великим питанням. Адже наразі в уряду немає ніякої чіткої програми, яких спеціалістів найбільше потребуватиме повоєнна Україна, і що вона зможе їм запропонувати. Адже українському ринку праці доведеться конкурувати з польським, німецьким, чеським та іншими.
"Ви вже сьогодні повинні вчити персонал і українців під потреби тієї економіки, яка буде після війни, і тоді українці будуть мати перспективу. Можна загалом сказати, що без залучення зовнішніх мігрантів Україні буде дуже важко демонструвати свій розвиток і своє відновлення – це факт. Але говорити, називати свої цифри, що треба буде 300 тисяч в рік, чи 3 мільйона в рік – це теж якийсь популізм і це хайп", — вважає колишній чиновник.
Стратегія повоєнного розвитку України із чіткими демографічними критеріями мала бути готова в уряду ще на вчора. Але її не має й сьогодні, і навіть немає ознак, що вона буде завтра. Тому доводиться з прикрістю констатувати: нинішня влада провалила демографічну політику. Через це проблеми повоєнної відбудови країни впиратимуться не лише в гроші, а ще й у відсутність робочої сили, каже Павло Розенко.