
Правозахисники закликають до переосмислення відновлення України із захистом прав людей на ТОТ
1 день назад 0
Напередодні Конференції з відновлення України (URC2025), яка відбудеться 10-11 липня в Римі, українські правозахисні та гуманітарні організації оприлюднили спільну заяву, в якій закликали уряд України та міжнародних партнерів до перегляду підходів до національного відновлення. У центрі уваги — права та потреби мільйонів українських громадян, які проживають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), у тому числі в Криму.
Відповідну заяву оприлюднила правозахисна ініціатива "КримSOS" 1 липня.
Її підписали благодійні фонди "Право на захист", "Стабілізейшен Суппорт Сервісез", громадський холдинг "ГРУПА ВПЛИВУ", громадські правозахисні організації "ДонбасSOS", "СхідSOS", "КримSOS", ZMINA, Кримська правозахисна група.
Правозахисники наголошують, що відновлення України — це не лише фізична реконструкція, а насамперед відновлення людської гідності, правди та справедливості. Без справедливості, перехідного правосуддя та повноцінної реінтеграції постраждалого населення неможливий сталий мир і розвиток держави, йдеться у заяві.
За оцінками, на ТОТ проживає 3-5 мільйонів осіб, серед яких понад мільйон дітей. Росія системно порушує права цих людей: примусова паспортизація, депортації, фільтраційні заходи, незаконні затримання, відібрання майна. Усе це є частиною стратегії демографічної інженерії та культурного стирання.
Водночас молодь на ТОТ піддається мілітаризації та ідеологічній індоктринації, що ускладнює майбутню реінтеграцію. Водночас ці люди — стратегічний людський капітал, без якого неможливе сталий розвиток держави, додали правозахисники.
Організації закликають інституціоналізувати перехідне правосуддя як державну політику. Вони пропонують створити постійний, юридично визначений і ресурсно забезпечений державний орган, відповідальний за політику щодо ТОТ, реінтеграцію та стратегічне планування.
"Жодна дорожня карта відбудови не може бути імплементована без чіткого зобов’язання: забезпечити права, потреби та майбутнє кожного громадянина України — незалежно від того, де вони перебувають сьогодні" , — зазначили у тексті звернення.
Рекомендації правозахисників до міжнародних партнерів:
- Інтегрувати потреби жителів ТОТ у всі напрями відновлення — від інфраструктури до психологічної та соціальної підтримки.
- Зробити пріоритетом фінансування заходів із документування порушень, розвитку реінтеграційних сервісів та безпечної евакуації.
- Забезпечити створення гуманітарних коридорів і незалежних моніторингових механізмів.
- Визнати Ради ВПО як партнерів відновлення та інвестувати в їхню спроможність.
Рекомендації правозахисників до уряду України:
- Інституціоналізувати перехідне правосуддя як державну політику.
- Запровадити спрощені юридичні процедури для визнання документів, виданих в окупації.
- Гарантувати збереження українського громадянства та захист від безгромадянства.
- Розширити освітні та професійні можливості для молоді з ТОТ.
- Забезпечити рівний доступ до соціального захисту, пенсій, житла та працевлаштування.
- Гарантувати доступ до компенсаційних механізмів за майнові та немайнові втрати.
"Конференція з питань відновлення України 2025 року має стати точкою відліку для нового розуміння самого поняття "відновлення" — його виміру не лише у кілометрах нових доріг чи мегаватах відновленої енергії, а насамперед в історіях людей: у кожній відремонтованій оселі, кожній збереженій школі, кожній родині, яка залишається на ТОТ або була змушена покинути свій дім" , — наголосили у заяві.