
Розграбований, але незламний: історія Херсонського художнього музею прозвучала на мітингу в Великій Британії
4 часа назад 0
У Великій Британії, в місті Ексетер, лунає голос української культури, що нині потерпає від російської агресії. Про долю , який був розграбований окупантами, розповіла Ольга Ретива – співробітниця музею.
Про це на сторінці музею. Ольга Ретива тимчасово проживає у Великій Британії після вимушеного виїзду з окупованого Херсона. Попри декретну відпустку, вона не полишає справу свого життя – активно вивчає досвід роботи британських музеїв та долучається до заходів української громади в Девоні.
17 травня вона виступила під час мітингу, організованого Devon Ukrainian Association з нагоди Дня вишиванки. Музей та війна: історія спротиву та втрат У своїй англомовній промові Ольга розповіла про реальні злочини проти культурної спадщини Херсона. Зокрема про пограбування художнього музею росіянами, ідентифікацію вкраденого, роботу онлайн і співпрацю з різними інституціями. Також музейниця додала, що окупанти також пограбували Херсонський обласний краєзнавчий музей, церкви й навіть деякі пам’ятники з вулиць.
«На жаль, словосполучення «окупована спадщина» – це не щось абстрактне, типу авторства борщу, який Росія намагалась собі привласнити. Це реальні предмети культури та мистецтва, а також цілі інституції, яким загрожує знищення через окупацію російськими військами», – на фейсбук Ольга Ретива.Вона також розповіла, що через те, що музей зустрів війну у стані ремонту, всі твори перебували у зачинених сховищах. Майже 5 місяців у музейників була надія, що окупаційна влада повірить в легенду під назвою: «У нас серйозний ремонт, колекцію вже давно вивезли в інше місце».
Але напередодні звільнення Херсона окупанти здійснили масштабну крадіжку цінностей музею, назвавши це «евакуацією заради збереження». Водночас картини та скульптуру окупанти грубо вантажили у фургони, залишивши тільки великі за розміром роботи, а дещо пошкодили в процесі. Окупанти вирізали полотна з рам. Фото: музей Майже одразу після зникнення, викрадені твори з’явились в пресі, що дало поштовх до їх ідентифікації та співпраці з юристами і міжнародними організаціями.
«Наразі співробітниками музею ідентифіковано 130 робіт, які переховуються у Центральному музеї Тавриди (окупований Крим). Це дуже кропітка робота – виявляти картини або навіть їх фрагменти на фото та відео в пресі, та співставляти їх з архівними зображеннями, але ця робота триває», – наголосила пані Ольга.Вона також додала, що будівля музею неодноразово попадала під обстріли. Попри те, що музей офіційно зачинено, багато творів колекції можна побачити онлайн, проводяться віртуальні виставки. Крім того, триває співпраця із брендом одягу, сучасні українські художники вважають за честь подарувати музею свої роботи.
Також, додамо, що нещодавно музей розпочав проєкт під назвою . До нього долучаються українські митці, котрі створюють омажі на викрадені на твори мистецтва, що були викрадені з музею.
«Промова лунала англійською, тож сподіваємось, що про злочини росіян проти культурної спадщини України дізналося ще більше людей, а важливість її збереження стала ще більш очевидною. Щиро дякуємо Ользі за її відданість музею, навіть далеко від дому. Її голос лунає в Англії, нагадуючи світові про цінність нашої культури та необхідність її захисту» – написали на сторінці музею.
Серед слухачів виступу херсонки – і британці, і українці: представники місцевої влади, волонтери, друзі та родичі українців у Девоні, а також прості перехожі.
До речі, у травні Херсонський художній музей відзначає своє 47-річчя.
Головне фото: elle.ua, у тексті – Ольга Ретива, James Turner