Шелтер, «банк одягу», ліки та безоплатні послуги: як допомагає фонд «Мангуст» на Херсонщині
8 часов назад 0
До повномасштабного вторгнення Херсонський обласний благодійний фонд "Мангуст" надавав допомогу нарко- та алкозалежним, ВІЛ-позитивним людям, безхатькам. Також фахівці фонду проводили просвітницьку роботу з молоддю. Після повномасштабного вторгнення коло їх послуг розширилося. На сьогодні "Мангуст" опікується людьми з прифронтових громад Херсонщини, маломобільними, ВПО, людьми, які втратили житло через обстріли армії РФ. У фонді працюють 48 фахівців та допомагають волонтери.
Щодня мобільна бригада фонду виїжджає до пенсіонерів та маломобільних жителів міста. Проєкт фінансує міжнародна гуманітарна організація "Лікарі світу".
— Ми приїжджаємо, оглядаємо бенефіціарів – це люди похилого віку, маломобільні і лежачі, які не можуть самостійно дійти до аптеки чи до лікаря. Якщо потрібно засоби пересування: ходунки, візочки, милиці, ми надаємо. Також є сертифікати на медичні препарати на 1 200 гривень, за якими людина може отримати ліки безплатно, — розповідає медична сестра виїзної бригади БФ "Мангуст" Лариса Клименко .
Лікарка-терапевтка Тетяна Железняк зазначає, що протягом останніх трьох років багато людей не проходили медичні обстеження. Хоча потребують постійного приймання ліків: судинні препарати при варикозній хворобі, при хворобах суглобів, серцевих захворюваннях.
Фонд "Мангуст" допомагає з відновленням документів та тимчасовою реєстрацією. Ця послуга безплатна для тих, хто втратив житло та майно через повномасштабну війну.
— Після обстрілів багато людей втратили документи. Ми допомагаємо відновити їх та оформити статус ВПО. Наша організація єдина в Херсоні й області, яка має юридичне право на надання адреси. Ми житло не надаємо, але маємо право зареєструвати за своєю адресою , — пояснює фахівчиня з відновлення документів Марія Дасович .
Вимушений переселенець Віктор скористався такою можливістю під час відпустки. Каже: " Я звернувся за допомогою і мені допомогли це зробити "
Для розміщення евакуйованих з "червоних" зон благодійний фонд заснував шелтер. У ньому можуть перебувати до 40 людей. Також "Мангуст" відкрив "банк одягу", де містяни безплатно можуть вибрати одяг, взуття, побутові речі.
— Під час нічних обстрілів люди часто залишаються просто в тому, в чому вони були. Через "банк одягу" ми можемо запропонувати необхідне, речі, одяг, взуття. Можемо допомогти з домашнім побутом: ліжками, матрацами , — розповідає президентка БФ "Мангуст" Євгенія Лисак .
Соціальна працівниця Юлія Лебедєва розповідає, що речі люди можуть взяти за попереднім записом.
"Люди можуть взяти одяг, постіль, взуття, побутові речі це до 5 кг і одну нову річ". Благодійний Фонд "Мангуст", "банк одягу. Речі люди можуть взяти за попереднім записом: одяг, постіль, взуття, побутові речі до 5 кг і одну нову річ. Херсон, липень 2025. Суспільне Херсон/Суспільне Херсон
Місцева жителька Ольга ділиться, що бере тут рушники, махрові халат та постільну білизну.
Перукарка Ірина Макоєд розповідає, що популярна послуга серед пенсіонерів — це безплатні стрижки.
— Я не стрижу так, щоб "на потік. Я хочу, щоб люди гарненькі були. Французьку стрижку дуже люблять мої клієнтки. Один чоловік їздить з Антонівки, у нього класична чоловіча стрижка , — говорить майстриня. "Мангуст" надає безкоштовну перукарську послугу, Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон/Суспільне Херсон
Також у Фонді продовжує працювати програма "Зменшення шкоди", за якою людина отримує безплатну консультацію та тестування на чотири види інфекційних хвороб. Упродовж 25 років "Мангуст" продовжує надавати допомогу наркозалежним, людям з ризикованою поведінкою.
— Звертаються клієнти, у яких підвищений ризик щодо інфікування на ВІЛ та інфекції, що передаються статевим шляхом. Тестування ми здійснюємо на гепатит В, гепатит С, ВІЛ-інфекцію та сифіліс. Все це здійснюється безплатно, конфіденційно, а в деяких випадках – і анонімно. Також клієнти можуть отримати оральні тести на ВІЛ для тестування вдома, — розповідає соціальний працівник Сергій Гуран .
— Маємо цільову групу: наркозалежні, жінок секс-бізнесу. Вони приїжджають до нас, ми працюємо анонімно. Якщо людина до нас прийшла обстежитись на ВІЛ, ми ніколи у людини не запитуємо, крім імені, нічого. Якщо запитаєш: "Як можна звернутися?" Людина мовчить. Значить ми стараємося: "жіночко", "дівчино", або "хлопче", або "чоловіче". Це викликає більше довіри у людей до нас , — додала Євгенія Лисак.
За словами Сергія Гурана, соціальні працівники не діагностують хвороби, вони консультують та надають інформацію, до яких медичних закладів звернутись, у разі необхідності — супроводжують людину до лікарні.