Шість років реформи — куди «зникають» дільничні офіцери поліції

3 года назад 0

  Восени 2015 року  на будівлях управлінь, відділів та відділень Міністерства внутрішніх справ замість вивіски "міліція" з'явилися нові назви — поліція. Формально завдання новоутвореної системи залишилися тими ж, що й у ліквідованої структури: дотримання публічної безпеки і порядку; охорона прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави; протидія злочинності.
Проте головна мета реформи — перетворити колишній каральний орган на Community Policing — на службу, дружню до людей, яка піклуватиметься про спокій та правопорядок на території разом із населенням. Реформа затяглася й не завжди відповідала очікуванням населення. Яскравий приклад змін — реструктуризація найчисленнішого підрозділу внутрішніх справ — служби дільничних офіцерів.
 Як усе починалося На 1 листопада 2015 року в Україні налічувалося 13 622 дільничних офіцерів поліції (ДОП) , на Херсонщині — 427. Дільничний офіцер обслуговував територію, на якій проживало 2 — 2,2 тис. осіб. За ним був закріплений напарник, сержант. Майже при кожній сільраді працював опорний пункт — приміщення, де ДОП приймав населення. Керівниками опорних пунктів призначали цивільних осіб, які мали офіційний статус добровільного помічника дільничного (статус надавав додаткові повноваження та соціальні гарантії, як у правоохоронців), але заробітну плату отримували з місцевого бюджету.

З початку реформи дільничних скоротили майже вдвічі . Кількість населення, яку має обслуговувати один офіцер, зросла з 2,2 тис. до 6-7 тисяч (кількість штатних одиниць розраховується не від площі території, а від чисельності жителів). Але це не все. Заступник начальника відділу дільничних офіцерів поліції Управління превентивної діяльності

Нацполіції Херсонщини Андрій Хурса пояснює:

"У міліції була посада інспектора по роботі з цивільними формуваннями, був наказ про роботу з добровільними помічниками дільничних, було прописано, які у них функції, завдання та повноваження, були методичні рекомендації, як їх навчати, добровільні помічники дільничних отримували посвідчення й були захищені законом. Але в результаті реформи все це скасували. Єдиною формою співпраці поліції з цивільним населенням, закріпленою на законодавчому рівні, стала співпраця з громадськими формуваннями".

Особливо боляче відчули на собі зміни жителі сільських районів Херсонщини. На всю область залишилася найменша в країні кількість дільничних — 122 особи . Хоча в Черкаській та Волинській областях, менших за територією, залишилося по 160.  
 
Для порівняння:

В обласному центрі ситуація залишалася більш-менш стабільною. Адже в Херсоні одразу зареєструвалося декілька громадських формувань,
які долучилися до охорони правопорядку. Також у місті запрацювала патрульна поліція. Проте села залишилися фактично віч-на-віч з правопорушниками та злочинцями."Крива криміногенної ситуації" різко поповзла вгору, люди перестали почуватися в безпеці , розраховували на допомогу правоохоронців дедалі менше, і намагалися захиститися самотужки.  
 Керівниця проєкту "Шерифи для нових громад"* (який досліджує вплив реформи правоохоронних органів і децентралізації на життя людей у сільських громадах та поширює успішний досвід у вирішенні безпекових проблем) Наталя Бімбірайте зазначає:  

"Тепер один дільничний обслуговує до 10-28 сіл, відстані між ними часто досягають півсотні кілометрів, буває й більше. Отже, селяни часто взагалі не знають та не бачать свого офіцера. Поліція не завжди оперативно приїжджає на місце злочину, а коли прибуває, то часто-густо лише фіксує події. Не ліпша ситуація під час конфліктів, тобто у цивільно-правових відносинах. Жителям сіл та невеликих міст довелося самостійно вирішувати більшість безпекових проблем . Різні громади винаходили свої "ноу-хау". Під час дослідження наша команда виявила 7 різних форм. Але на рівні законодавства, нормативно-правових актів лише громадські формування офіційно мають додаткові повноваження та соціальні гарантії. Усі інші форми цього не передбачають, тобто люди діяли й діють на свій страх та ризик". 

На чисельні прохання керівництва обласних управлінь Нацполіції штат дільничних у 2017 році трохи збільшили . Зокрема, на Херсонщину додали ще майже 40 посад. Втім, це не дуже вплинуло на результати превентивної (профілактичної) діяльності, бо у структурі МВС дільничні залишилися "хлопчиками на побігеньках". 
Керівництво райвідділів постійно залучало та залучає офіцерів до інших завдань, не пов'язаних з їх прямими обов'язками: до охорони публічного порядку під час масових заходів, до конвоювання затриманих, до… Заважає роботі й постійна ротація кадрів. Молоді, навчені та вмотивовані випускники вишів, стикнувшись з реаліями, звільняються. А тих, хто працює, постійно переводять з місця на місце — не встигнуть познайомитися з жителями, а їх уже "кидають" на іншу територію, без урахування меж та інтересів громад.Кардинальна модифікація Позитивні зміни в діяльності служби превенції почалися лише з 2019 року.

У країні запустили пілотний проєкт "Поліцейський офіцер громади" (ПОГ)* . У червні того ж року в 21 територіальній громаді Дніпропетровської області приступили до виконання обов'язків перші 33 "нових дільничних".Керівництво Національної поліції наголошувало: якщо проєкт виявиться успішним, його поширять по всіх громадах країни. "Старих" дільничних скорочувати не будуть, але поступово всі вони почнуть працювати в новому форматі. У сільській громаді, де 6 тисяч населення (у містах — 7 тис.), служитиме один ПОГ, якщо громада більша, то й по два-три. Але це залежить від "замовлення", від потреб конкретної ТГ. Перший випуск поліцейських офіцерів громади Результати "пілоту" звели нанівець усі побоювання й упередження, та перевершили очікування. Юристка проєкту "Шерифи для нових громад" Олена Старюк пояснює:

 "До реформи головним результатом діяльності всіх служб органів МВС були кількісні показники. Наприклад — кількість проведених профілактичних бесід, складених адміністративних протоколів, розкритих злочинів, кількість осіб у розшуку тощо. З початком реформи керівництво МВС наголошувало, що головним критерієм роботи стане рівень довіри громадян . Проте продовжувало рахувати кількісні показники. Оцінювати роботу служб за рівнем довіри населення почали саме з проєкту "Поліцейський офіцер громади". Офіцер так само звітує як керівництву, так і громаді про роботу, але мова йде вже не стільки про "кількість", скільки про "якість". Важливо, що у відборі кандидатів на ПОГа та оцінці результатів його діяльності беруть участь представники громади". 

Офіцер громади виконує всі функції дільничного, але має ще й додаткові повноваження : патрульного поліцейського — допомагає учасникам дорожнього руху та штрафує за порушення правил; інспектора ювенальної превенції — проводить профілактичну роботу з дітьми та піклується про їх безпеку; інспектора дозвільної системи — оформлює дозволи на зброю.
ПОГ працює виключно на території своєї громади й звітує про роботу перед жителями громади. Він більш самостійний та незалежний. Підпорядковується вже не начальнику райвідділу, а обласному керівнику служби превенції. Залучати його до інших завдань, не пов'язаних з прямими обов'язками — заборонено . Переводити обслуговувати іншу територію — заборонено (за винятком, якщо його робота не влаштовуватиме людей і громада захоче замінити цього ПОГа на іншого).

У забезпеченні дільничного та офіцера громади і джерелах фінансування також є значна різниця . ДОП: повністю перебуває на утриманні державного бюджету, для нього не передбачено службового автомобіля, зброї та додаткової екіпіровки, його територію обслуговування визначає керівництво районного відділу Нацполіції.    Передача автомобілів правоохоронцям, які працюватимуть в ОТГ
ПОГ: заробітну плату отримує з державного бюджету, також від органів МВС отримує доступ до всіх баз поліції, забезпечується службовою автівкою високого класу, зброєю, бронежилетом, сучасною аптечкою для допомоги постраждалим в аварії, бензопилою на випадок, якщо пасажирів чи водія потрібно визволити з понівеченого транспортного засобу тощо (загалом 25 найменувань екіпіровки). А громада бере участь у відборі кандидатів, забезпечує приміщенням з меблями, кабінетами для роботи та прийому громадян, кімнатою відпочинку, Інтернетом. Громада фінансує витрати на паливно-мастильні матеріали, забезпечує службовим житлом на території громади або компенсує витрати офіцера на оренду житла.

Тому одним із найважливіших сприянь поширенню проєкту "Поліцейський офіцер громади" є бажання громади взяти в ньому участь та виділяти свої ресурси на забезпечення співробітника правоохоронної системи.

Офіційні плани та реалії  Керівництво Нацполіції планувало підготувати у 2020 році ще 1600 офіцерів "нового формату". За цими планами у квітні-травні минулого року до проєкту мали включити й Херсонщину. Але процес загальмувався.

Певним чином на це вплинула пандемія. Адже після співбесід та перевірок на поліграфі кандидати мають за 2,5 місяці пройти інтенсивний курс офлайн-навчання за участю міжнародних експертів й успішно скласти іспити. Через локдауни таке навчання довелося відтермінувати.

Та найбільшою перепоною стали фінансові питання. Бо держава виявилася неспроможною вкладати бюджетні кошти у забезпечення ПОГів службовими автівками та відповідною екіпіровкою, як це обіцяли.

А автівки, подаровані Урядом США на початку проєкту, уже розподілили серед перших ПОГів.

Поки керівництво МВС шукало нових спонсорів серед міжнародних донорів, співробітники Управлінь превентивної діяльності областей, які не змогли потрапити в проєкт, їздили по громадах та пропонували "позачерговий варіант": на додаток до інших фінансових зобов'язань придбати майбутньому ПОГу коштом місцевого бюджету ще й службову автівку.

І деякі громади, у тому числі Херсонщини, змогли знайти ресурси та долучитися до проєкту позачергово.

У Хрестівській ТГ до проєкту долучилися товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Долинське", "Агропродукт, ЛТД", та громадські організації — "Благодійний фонд Володимира Хвостова", громадська організація "Долинська громада". Спільними зусиллями зробили реконструкцію старого житлового будинку та облаштували "з нуля" поліцейську станцію й придбали автівку.
  Поліцейський офіцер Хрестівської громади — Ігор Кузнєцов
Першим в області до своїх обов'язків приступив Ігор Кузнєцов, який обслуговуватиме всю громаду. Це понад 6 тисяч жителів сіл Долинське, Хрестівка, Надеждівка, Новонаталівка та Шевченко.

Позачергово до проєкту на Херсонщині долучилася також Олешківська ТГ. Поліцейську станцію, де працюватиме офіцер громади, відкрили у селі Козачі Лагері. Лейтенант поліції Вадим Голубець відповідатиме за правопорядок на території двох великих сіл громади: Козачі Лагері та Кринки, де проживають понад 4500 жителів. Інші населені пункти Олешківської ТГ поки обслуговуватимуть дільничні. Відкриття поліцейської станції у с.Козачі Лагері Завдяки підтримці з боку держави та допомозі Канади, у серпні цього року проєкт офіційно поширився й на нашу область . Передбачалося, що до кінця року на Херсонщині приступлять до виконання обов'язків 28 офіцерів нового формату. Але достатню кількість кандидатів обрати не змогли, тож проходить навчання лише 21 майбутній ПОГ . Також затягується їх випуск, іспити перенесено з грудня 2021-го на кінець січня 2022 року.

Та в Україні проєктом уже охоплено 372 територіальні громади у 21 області, успішно працюють понад 600 "дільничних нового формату". Загалом на кінець року в Україні має бути 975 ПОГів . А в планах МВС на 2022 рік — збільшити їх кількість до 2000.

Відповідно, коли до роботи приступає поліцейський офіцер громади, зі штатного розкладу служби превенції регіону викреслюють посаду дільничного офіцера. У перспективі, якщо реформа охопить усі населені пункти, то дільничних взагалі не стане . Загалом мають запрацювати понад 6 тисяч ПОГів (попередні дані, поки що без урахування кількості населення окупованого Криму та непідконтрольних територій Донбасу).

Ірина Ухваріна, Вгору

*Проєкт "Шерифи для нових громад" реалізується Благодійною організацією "Фонд милосердя та здоров'я" та Громадською організацією "Інформаційний ресурсний центр "Правовий простір" за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. **Проєкт "Поліцейський офіцер громади" ініційовано Національною поліцією України за підтримки Посольства США та ICITAP.