Що буде із Запорізькою, Херсонською та Харківською областями після війни? – експерт
16 часов назад 0
Проводиться робота над підготовкою до переговорів між Україною та росією для завершення війни. Однак поки незрозуміло, яка доля чекає на області, які рф змогла окупувати частково. Це Запорізька, Херсонська та Харківська – частини цих областей включно з обласними центрами залишаються під контролем України. Олександр Хмелевський, кандидат економічних та незалежний експерт, розповів про перспективи переговорів в цьому контексті.
Далі – слова експерта
В Херсонській, Запорізькій, Донецькій та Луганській областях росія провела псевдореферендуми про приєднання цих регіонів. Хоча референдуми були сфальсифіковані, росія їх визнала та включила ці регіони до свого складу. В російській Конституції ці регіони прописані, як такі, що входять до складу росії. Вилучити ці регіони з Конституції буде дуже важко не лише при нинішній російській владі, а навіть у випадку, коли до влади прийдуть більш помірковані лідери, готові до відновлення відносин з Україною. Хоча росія при проведенні референдумів не контролювала повністю ці регіони, а отже референдуми охоплювали територію областей не повністю, але вона приєднала ці території разом з тими територіями, які були їй непідконтрольні.
На цей час росія чітко заявляє, що всі окуповані території, які увійшли до її складу поверненню не підлягають і це питання навіть не буде обговорюватися. Щобільше, вона вимагає від України вивести війська з тих районів, які вона не контролює, включаючи міста Запоріжжя та Херсон. На відміну від вищевказаних областей, референдум на Харківщині не проводився і до складу росії вона не включалася. Ймовірність повернення окупованої частини Харківщини є дуже високою. Єдине питання, якими будуть умови цього повернення? Цілком ймовірно, що Харківщину обміняють на Курщину. Хоча з іншого боку, росія заявила, що Курщину міняти не буде. путін вважає, що російські війська скоро повністю витіснять українські з цієї території. Тож Курщина поки що не обговорюється.
Президент Зеленський наголошує, що повернення Запорізької АЕС Україні є частиною гарантій безпеки. Цілком можливо, що росію все-таки вдасться змусити піти на поступки. Тоді до України може повернутися окупований Василівський район Запорізької області, де розташована ця станція. Розбіжності з російською Конституцією можна вирішити шляхом створення з окупованих територій Запорізької та Херсонської областей, якогось нового територіального утворення, яке по-новому пропишуть в Конституції. Така ідея вже висувалася російськими лідерами у 2022 р.
Наразі переговори ще не розпочалися. Тому важко передбачити наскільки росію вдасться змусити до певних територіальних поступок. Можливо часткове скасування санкцій зробить її більш поступливою. Поки що вона не готова йти ні на жодні компроміси.